Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o wznowionych napięciach na granicy kosowsko-serbskiej

Co wiemy o wznowionych napięciach na granicy kosowsko-serbskiej

„Atmosfera się gotuje” W słowach Prezydenta Serbii: Aleksandra Vucicia. Napięcia między Serbią a Kosowem wzrosły w niedzielę 31 lipca na granicy obu krajów. Kosowska policja twierdzi, że zostali rozstrzelani, na drogach do Serbii wzniesiono barykady, a ruch na dwóch przejściach granicznych w północnym Kosowie został zamknięty. Te starcia następują po miesiącach gwałtownych demonstracji, które trwały kilka tygodni. Zakwestionować politykę graniczną rządu Kosowa. Jak wyjaśnić tę ostatnią eskalację? Franceinfo podsumowuje to, co wiemy o sytuacji.

„Napięta” sytuacja w miastach północnego Kosowa

„Sytuacja bezpieczeństwa w gminach północnego Kosowa jest napięta”Wyjaśnienie misji NATO w Kosowie (KFOR). W komunikacie prasowym opublikowanym w niedzielny wieczór,. Policja Kosowa poinformowała w niedzielę, że znalazła się pod ostrzałem na północy kraju, gdzie na drogach do Serbii ustawiono blokady w proteście przeciwko polityce granicznej rządu. Policja stwierdziła, że ​​strzały nie spowodowały żadnych obrażeń.

Oba skrzyżowania są zamknięte dla ruchu. Niedzielny wieczór, setki Kosowskich Serbów Mieszkańcy Kosowa nie uznają autorytetu rządu Kosowa Ciężarówki, czołgi i inne ciężkie pojazdy tłoczyły się na drogach do dwóch przejść granicznych Yaringi w miejscowościach Leposavic i Brncak, dwóch posterunkach granicznych na północy kraju. Potem wokół barykad osiadł tłum z deklarowanym zamiarem spędzenia tam nocy. Dźwięki syreny można również usłyszeć przez ponad trzy godziny W mieście MitrovicaWedług Reutersa na północy kraju.

Wracają napięcia wokół nowych zasad wstępu

U podstaw tych napięć leżą nowe zasady wjazdu do Kosowa, które miały wejść w życie w poniedziałek, które przewidują, że każdy wjeżdżający do kraju z serbskim dowodem osobistym musi mieć podczas pobytu dokument tymczasowy. W związku z tym premier Albin Kurti określił, że jest to środek wzajemności w obliczu decyzji Serbii o żądaniu wzajemności od mieszkańców Kosowa wjeżdżających na jej terytorium.

READ  Rosja dostarczy „w najbliższych miesiącach” pociski zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych na Białoruś

Kosowski rząd dał również Serbom kosowskim dwa miesiące na wymianę serbskich tablic rejestracyjnych swoich samochodów na tablice rejestracyjne Republiki Kosowa.

Odroczone bazy zainicjowane przez Waszyngton

A jeszcze tego samego wieczoru rząd Kosowa ostatecznie zdecydował o przesunięciu wejścia w życie nowych przepisów na granicy z Serbią o miesiąc. Ostatecznie zaczną obowiązywać od 1 września.

To odroczenie zostało ogłoszone po spotkaniu z ambasadorem USA w Kosowie Jeffreyem Honferem. Decyzję przyjął z zadowoleniem szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell na Twitterze, wzywając do: Natychmiastowe usunięcie wszystkich przeszkód..

Sporna polityka graniczna na kilka miesięcy

Niedawna eskalacja napięć wskazuje na politykę graniczną rządu Kosowa, która została zakwestionowana już kilka miesięcy temu. We wrześniu 2021 r. północne Kosowo było miejscem intensywnych napięć i codziennych demonstracji, kiedy rząd w Prisztinie – stolicy kraju – po raz pierwszy podjął decyzję o zakazie umieszczania na swoim terytorium serbskich tablic rejestracyjnych.

Następnie władze Kosowa wysłały specjalne siły policyjne do egzekwowania wspomnianego prawa i podpaliły proch w okolicy. Ruch został zablokowany w szczególności na dwóch przejściach granicznych, podczas gdy wielu Serbów zablokowało drogi do Kosowa i podpaliło kilka budynków, w tym posterunek celny. NATO zareagowało na te napięcia Zwiększając swoją obecność w regionieFrancja 24 wyjaśnił.

Serbia nigdy nie uznała niepodległości Kosowa od czasu jej jednostronnej deklaracji w 2008 roku. Podobnie Kosowscy Serbowie pozostają lojalni wobec Belgradu, od którego są zależni finansowo.

READ  Niewiarygodne: umierający pies pokryty świerzbem został znaleziony na stercie śmieci, uratowany i szybko wyzdrowiał, mały husky o imieniu Miley

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział w niedzielnym przemówieniu do narodu, że sytuacja w Kosowie się nie wydarzyła „To nigdy nie było skomplikowane” Dla Serbii i Serbów, którzy tam mieszkają. „Gotuje się”Kontynuował, dodając, że Serbia wygra. Jeśli Serbowie zostali zaatakowani. Ze swojej strony Albin Kurti oskarżył prezydenta Serbii o strzelaninę „problem”.

NATO jest gotowe do interwencji w regionie

W obliczu tej eskalacji misja NATO odpowiedzialna od 1999 roku za zapewnienie stabilności w regionie oświadczyła w oświadczeniu prasowym wydanym w niedzielę wieczorem, że jest gotowa do interwencji w razie potrzeby. Koalicja odnotowała swoją silną obecność na miejscu i wskazała, że ​​jest w kontakcie z przedstawicielami władz Kosowa i serbskiego Ministerstwa Obrony.

Wyjaśniła również, że nadal to robi „Pełne wsparcie procesu normalizacji między Prisztiną a Belgradem” nazywa „Wszystkie strony muszą kontynuować negocjacje”. W 2011 roku oba kraje zaangażowały się w dialog, próbując rozwiązać napotykane przez nie przeszkody w świetle możliwego przyszłego przystąpienia Serbii do Unii Europejskiej, ale od tego czasu nie zaobserwowano żadnych znaczących postępów.