Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiadomo o chmurze gruzu, która zmusiła astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do schronienia się na ich statkach?

„Niebezpieczne i nieodpowiedzialne”. Wojsko amerykańskie poinformowało w poniedziałek 15 listopada, że: „zdarzenie wrakowe” w kosmosie. Waszyngton oskarża Rosję o to, że jest źródłem rakiety antysatelitarnej, Zagrożenie bezpieczeństwu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wypadek już spowodował „Ponad 1500 możliwych do śledzenia szczątków orbitalnych”, Dla mnieSzef Dyplomacji Amerykańskiej Anthony Blinken, „I potencjalnie generować setki tysięcy maleńkich kawałków szczątków orbitalnych”.. Franceinfo ocenia to, co wiemy o tym incydencie, który na nowo rozbudza lęk przed ujrzeniem kosmosu zamieniającego się w pole bitwy między wielkimi mocarstwami.

Protokół awaryjny obsługiwany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przejście gruzu zmusiło siedmiu astronautów znajdujących się obecnie na pokładzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w celu przygotowania się do ewentualnej ewakuacji awaryjnej. A NASA wyjaśniła, że ​​podczas drugiego i trzeciego przejścia wraku, w poniedziałek, między 8 rano a 10 rano (czasu francuskiego), astronauci schronili się na swoich statkach zacumowanych przy stacji. W komunikacie prasowym (po angielsku).

według Specjalistyczny lot kosmiczny teraz (po angielsku), astronauci NASA Raja Chari, Kayla Barron i Tom Marshburn, a także astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Matthias Maurer, ukrywają się na pokładzie statku kosmicznego. smok od SpaceX. Ta czwórka astronautów pochodzi z misji Crew-3, która przybyła na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek. Amerykański astronauta Mark Vandy i rosyjscy kosmonauci Anton Shkaplerov i Piotr Dobrov udali się na statek kosmiczny. Sojuz.

Na wszelki wypadek zamknięto również kilka otworów wentylacyjnych między różnymi jednostkami. „Przyjaciele, u nas wszystko w porządku. Dalej pracujemy zgodnie z naszym harmonogramem”, w końcu pewnie (po rosyjsku) Anton Shkaplerov, poniedziałek po południu.

Pentagon bada ten wrak

Waszyngton szybko wskazał na odpowiedzialność Moskwy za to wydarzenie. „Rosja nieodpowiedzialnie przeprowadziła niszczycielski test rakiet antysatelitarnych przeciwko jednemu ze swoich satelitów”.Szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken powiedział w poniedziałek. „Odpadki z tego niebezpiecznego i nieodpowiedzialnego testu będą teraz zagrażać satelitom i innym obiektom kosmicznym, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, gospodarki i interesów naukowych innych narodów przez dziesięciolecia”., naładowany.

Pentagon twierdził, że to działa Aktywna charakterystyka domeny usuwania zanieczyszczeń. Obejmuje to śledzenie każdego obiektu w szczególności w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń kolizyjnych. „Uważnie przyglądamy się środkom, które Rosja chce się rozwijać”Rzecznik Pentagonu John Kirby dodał.

READ  Materiał Twój interfejs dla Androida 12 jest zapraszany na klawiaturę Google Gboard

Ze swojej strony szef NASA powiedział do siebie „To skandal z powodu tego nieodpowiedzialnego i destabilizującego aktu”„To nierozsądne, by Rosja narażała na niebezpieczeństwo nie tylko amerykańskich astronautów i międzynarodowych partnerów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale także własnych kosmonautów”.– powiedział Bill Nelson.

Moskwa odrzuca amerykańskie oskarżenia

A do tego przyznała się armia rosyjska „Udany test, w którym statek kosmiczny Tselina-D, który znajduje się na orbicie od 1982 roku i jest nieaktywny, został zniszczony”, ale Moskwa została uznana za bezpodstawną i „Obłudnicy” Amerykańskie oskarżenia. „Stwierdzenie, że Federacja Rosyjska stwarza ryzyko dla cywilnej eksploatacji przestrzeni kosmicznej, jest co najmniej hipokryzją. Nie ma takiej prawdy”.Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział.

Wcześniej potwierdziła to rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos Bezpieczeństwo załogi Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał „Główny priorytet”. „Tylko wspólne wysiłki wszystkich potęg kosmicznych mogą zapewnić jak największe współistnienie i operacje w kosmosie”.Dodano Roskosmos W komunikacie prasowym (po rosyjsku).

Agencja kosmiczna powiedziała dzień wcześniej, że astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są bezpieczni. „Orbita obiektu, który dziś zmusił załogę do podróży do statku kosmicznego przy użyciu standardowych procedur, oddaliła się od orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.Roskosmos napisał na Twitterze.

Strzały antysatelitarne krytykowane za niebezpieczeństwo

Jeśli Rosja odrzuci amerykańskie oskarżenia o zagrażanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niszczenie satelitów będzie kontynuowane On jest Wiele krytyki ze względu na wiele generowanych szczątków. W ten sposób mogą uderzyć w tysiące innych satelitów na orbicie, od których kraje zależą od wielu działań, na przykład komunikacji lub lokalizacji.

READ  Xbox Series X | Sprzedaż S przekracza sprzedaż PS5 w Wielkiej Brytanii w kwietniu | Xbox One

Jednak takie wypadki zdarzają się rzadko. Tylko Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Rosja rozpoczęły już ataki na satelity. „Zdarzenia szczątkowe spowodowane testami antysatelitarnymi nie zdarzają się zbyt często, a ostatni był testem indyjskim” W marcu 2019 r. astrofizyk Jonathan McDowell przypomniał wywiad z AFP. Wielu ekspertów wzywa do wprowadzenia większej liczby regulacji w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Nawet jeśli to były kule antysatelity są rzadkie, NSPowinieneś 'ISS regularnie Dostosuj swoją orbitę Aby uniknąć różnych śmieci kosmicznych spowodowanych rosnącym zanieczyszczeniem ziemskiego oceanu. W 2020 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musiała wykonać trzy manewry, aby uniknąć potencjalnej kolizji z gruzami.