Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej 51 osób zginęło w zamachu bombowym na wieś Horuzha w obwodzie kubiańskim

Co najmniej 51 osób zginęło w zamachu bombowym na wieś Horuzha w obwodzie kubiańskim

Zdjęcie na okładce: We wsi Haroza, obwód charkowski, 5 października 2023 r. Ołeha Sinyhopowa za pośrednictwem telegramu/za pośrednictwem Reuters

  • W wyniku rosyjskich bombardowań we wsi Haroza w obwodzie kubiańskim zginęło co najmniej 51 osóbW obwodzie charkowskim poinformowano władze ukraińskie. Do ataku doszło około godziny 13:15 czasu lokalnego (12:15 czasu paryskiego). Gubernator regionu Ołeh Sinyhopow powiedział w aplikacji Telegram, że awaria dotyczyła sklepu spożywczego i kawiarni. Potępił to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „Całkowicie przemyślany akt terroryzmu”.
  • Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że ​​w czwartek około godziny 9:30 (8:30 w Paryżu) doszło do zbombardowania centrum Chersoniu. „Dwóch cywilów, mężczyzna i kobieta, zginęło, gdy byli na ulicy”., jak określono w komunikacie prasowym. W czwartek rano armia ukraińska ogłosiła, że ​​zestrzeliła 24 wybuchowe drony z łącznej liczby 29 wystrzelonych przez Rosję podczas nowego nocnego ataku.
  • W obwodzie beresławskim obwodu chersońskiego doszło do zbombardowania szpitalaO tym poinformowała w czwartek Prokuratura Generalna Ukrainy. „Budynek szpitala został częściowo zniszczony. Kierowca i ratownik zostali ranni w ośrodku zdrowia.”jak określono w komunikacie prasowym.
  • Europa nie może zastąpić amerykańskiego wsparcia dla UkrainySzef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział w czwartek, że kryzys polityczny w Waszyngtonie rodzi pytania o dalszą pomoc ze Stanów Zjednoczonych. „Trudny okres wyborczy w Stanach Zjednoczonych. Występują niezgodne dźwięki. „Niektóre z nich są bardzo dziwne”.Wołodymyr Zełenski, który przebywa w Granadzie na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, wyraził ubolewanie.
  • Niemcy nie odrzuciły jeszcze oficjalnie prośby skierowanej do rządu w Kijowie, ale wyraźnie oznajmiły wewnętrznie, że rakiety Taurus na razie nie zostaną dostarczone.jak podano w środę Obraz. Według gazety kanclerz Olaf Scholz teoretycznie pozostawia taką opcję otwartą na przyszłość, jednak jej realizacja jest bardzo mało prawdopodobna.
  • Rosja wycofała większość swojej floty czarnomorskiej ze swojej głównej bazy na Półwyspie Krymskim, którą zaanektowaławedług Dziennik Wall Street. Zostało to potwierdzone przez doradcę Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy Antona Geraszczenki X (dawniej Twitter) z Krymu i Morza Czarnego „To obecnie najważniejszy obszar, na którym może nastąpić punkt zwrotny w wojnie”..

Zapraszamy do obejrzenia naszej wczorajszej transmisji na żywo, klikając w ten link.

READ  Brytyjski minister zdrowia rezygnuje z powodu nieprzestrzegania przepisów zdrowotnych

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty na temat wojny na Ukrainie

chroniczny. Sylvie Kaufmann: Jeśli niektórzy w Stanach Zjednoczonych wyobrażają sobie poświęcenie Ukrainy, Europejczycy nie mają tego luksusu. „Ukraina jest teraz ich domem”.

Przygotowanie raportów. W Odessie werbownicy do wojska stoją u bram uniwersytetu

realistyczny. W Kijowie Unia Europejska stara się zaprzeczyć kruchości zachodniego wsparcia dla Ukrainy

Odszyfrowanie. Rosja kontroluje mniej niż 17,5% terytorium Ukrainy, a sytuacja jest zamrożona od ponad dziesięciu miesięcy.

Powieść. Ukrainę czeka próba długiej wojny

Przygotowanie raportów. Na Ukrainie „nie można żyć w ciągłej żałobie”

Śledztwo wideo. W jaki sposób Ukraina przenosi wojnę na terytorium Rosji?

Odszyfrowanie. Na Ukrainie powrót wojny okopowej

dokument. Ilja Jaszyn, rosyjski opozycjonista: „Prawdziwa Rosja nie walczy z Ukraińcami na froncie. Prawdziwa Rosja w więzieniu »

karty. Mapy wojny na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku