Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła koptyjskiego w Kairze, według wstępnego raportu

Co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła koptyjskiego w Kairze, według wstępnego raportu

Co najmniej 41 osób zginęło w pożarze kościoła w Kairze (Egipt), w niedzielę 14 sierpnia, ogłosił Egipski Kościół Koptyjski. na Facebooku. W oświadczeniu wskazano również 14 obrażeń, powołując się na źródła w Ministerstwie Zdrowia. Pożar wybuchł podczas mszy w kościele Abu Sefein w popularnej dzielnicy Imbaba.

Prokuratura wszczęła śledztwo i wysłała na miejsce wypadku zespół w celu ustalenia przyczyn pożaru. „Klimatyzator w jednej z sal lekcyjnych na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się kościół, i wydobywała się z niego duża ilość dymu, który był główną przyczyną obrażeń i zgonów.”, wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ministerstwo Zdrowia przysłało mu kilkadziesiąt karetek. „Zmobilizowałem wszystkie agencje państwowe do podjęcia wszelkich działań”Prezydent Abdel Fattah El-Sisi odpowiedział Na jego stronie na Facebooku. Ten ostatni rozmawiał telefonicznie z papieżem Tawadrosem II, jest napisane Na stronie prezydencji (po angielsku)A „wyrazić kondolencje”.

W rozległej metropolii Wielkiego Kairu, gdzie w nieformalnych osiedlach mieszkają miliony Egipcjan, przypadkowe pożary nie są rzadkością. Ogólnie rzecz biorąc, Egipt, który ma zniszczoną i źle utrzymaną infrastrukturę, regularnie cierpi z powodu śmiertelnych pożarów w różnych guberniach.

W większym stopniu na scenie politycznej pojawił się Koptyjski Kościół Prawosławny pod przywództwem Tawadrosa II, zdeklarowanego zwolennika Hezbollahu.Abdel Fattah Sisi. Ten ostatni jest Pierwszy prezydent Egiptu co roku uczestniczy w koptyjskiej mszy bożonarodzeniowej, podczas gdy jego poprzednicy wysyłali swoich przedstawicieli. Abdel Fattah El-Sisi po raz pierwszy w historii mianował sędziego koptyjskiego na stanowisko szefa Trybunału Konstytucyjnego.

Koptowie egipscy stanowią największą społeczność chrześcijańską w świecie arabskim: reprezentują od 10 do 15 osób ze 103 milionów mieszkańców Egiptu. Uważają się za pozbawionych wielu stanowisk i ubolewają nad bardzo restrykcyjnym ustawodawstwem dotyczącym budowy kościołów, a bardziej liberalnym nad meczetami. Koptyjski działacz na rzecz praw człowieka Patrick Zaki spędził niedawno 22 miesiące w areszcie pod zarzutem „rozpowszechniania fałszywych informacji” w związku z artykułem ujawniającym łamanie praw chrześcijan w Egipcie.

READ  Śmierć 6-letniej dziewczynki, którą znaleziono nieprzytomną w lesie

Koptowie cierpieli z powodu islamistycznych odwetów, szczególnie po obaleniu islamistycznego prezydenta Mohameda Morsiego przez Abdela Fattaha el-Sisi w 2013 roku. Następnie spalono kościoły, szkoły i domy.