Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej 26 żołnierzy zginęło w ataku Boko Haram w regionie jeziora Czad

Co najmniej 26 żołnierzy Czadu zginęło, a kilku zostało rannych w środę, 4 sierpnia, w ataku Boko Haram w regionie Jeziora Czad, w pobliżu granicy z Kamerunem, który był nękany przez kilka najazdów dżihadystów.

Dwudziestu sześciu członków armii Czadu poległ na polu honorowym, a czternastu innych zostało rannych, w tym ośmiu poważnie. Wielu terrorystów zostało zneutralizowanych, a poszukiwania wciąż trwają”.Rzecznik armii, generał Azim Bermandoa Aguna, powiedział Agence France-Presse (AFP). Wstępna ocena dostarczona przez władze wykazała, że ​​zginęło 24 żołnierzy.

Śmierć żołnierzy Przypomina o wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa, z którymi wciąż borykamy się na niektórych naszych granicach. Wysoka cena, jaką płacimy w tej asymetrycznej wojnie, jest gorzka, ale nie pójdzie na marne. Sprawimy, że terrorysta Hydra się podda.Mohamed Idriss Deby, szef Tymczasowej Rady Wojskowej, odpowiedział od śmierci swojego ojca, Idriss Deby Itno w kwietniu 2021 roku, podczas walki z rebeliantami.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Czadzie etap przejściowy pod wielkim napięciem po śmierci Idriss Déby

„Elementy powracające z patrolu odpoczywały, gdy został zaatakowany przez Boko Haram”. Na wyspie Choko Tilia, 190 kilometrów na północny zachód od Ndżameny, Haki Djedi, zastępca gubernatora regionu Pagasola, powiedział wcześniej AFP.

„Trzy sektory armii Czadu połączyły się z żywiołami, które zostały wczoraj zaatakowane”.I uspokoił Agence France-Presse Mohamed Fadoul Makay, gubernator jeziora.

Ataki mnożą się

Jezioro Czad to rozległy obszar wód i bagien usiany małymi zamieszkanymi wyspami na zachodzie, z których część jest zamieszkana przez nigeryjską grupę Boko Haram lub jej odłam, Państwo Islamskie w Afryce Zachodniej (Iswap, według angielskiego akronimu) . Władze Czadu nazywają te dwie grupy „Boko Haram”, które regularnie atakują tamtejszą armię i ludność cywilną.

Przeczytaj także Według Organizacji Narodów Zjednoczonych jedna trzecia ludności Czadu potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

W marcu 2020 roku stu czadyjskich żołnierzy zostało zabitych w ciągu jednej nocy przez Boko Haram na Półwyspie Bohoma, w stanie Lac, gdzie czadyjska armia ma bazę. Prezydent Idriss Deby Itno rozpoczął w następnym miesiącu atak wojskowy na dżihadystów w regionie w odwecie, nawet w Nigrze i Nigerii, i twierdził, że nie ma „W całym regionie Jazira nie pozostał ani jeden dżihadysta”. Jednak w okolicy trwały ataki na wojsko i ludność cywilną.

READ  Unia Europejska proponuje zwolnienie zaszczepionych mieszkańców z badań i kwarantanny

W tym regionie graniczącym z Czadem, Nigerią, Kamerunem i Nigrem w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki, a dżihadyści wykorzystali swoją wiedzę o tym bagnistym terenie.

Rebelia Boko Haram wybuchła w 2009 roku w północno-wschodniej Nigerii, zanim rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje. Według ONZ od tego czasu zginęło ponad 36 000 osób (głównie w Nigerii), a 3 miliony zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. W 2016 roku organizacja podzieliła się na dwa odłamy: frakcję kierowaną przez jej historycznego przywódcę Abu Bakr Shekau (zmarłego) oraz Iswaba, powiązaną z Państwem Islamskim (ISIS).

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Nigeria: mort du chef de Boko Haram Abubakar Shekau

Świat z AFP