W nocy z wtorku na środę 30 listopada Chiny wysłały nową trójkę astronautów na stację Tiangong („Niebiański Pałac”) z misją o nazwie „Shenzhou-19”, której celem było przygotowanie wysłania zespołu na Księżyc. Głównym celem azjatyckiego giganta jest wylądowanie załogi na księżycowej gwieździe do 2030 roku, a następnie około 2035 roku zakończenie tam budowy międzynarodowej bazy naukowo-badawczej.
Według agencji prasowej Xinhua i zdjęć chińskiej telewizji państwowej statek kosmiczny został wystrzelony w środę o godzinie 4:27 czasu lokalnego przez rakietę Long March-2F z Jiuquan Satellite Launch Center (północno-zachodnie Chiny). Dziennikarze Agence France-Presse zauważyli, że wulkan wzniósł się w nocne niebo, emitując intensywne światło. Według Chińskiej Agencji Lotów Kosmicznych (CMSA), podanej przez New China, wystrzelenie było lotem kosmicznym „pełny sukces”.
Załogą dowodzi 48-letni Cai Xuzhe. Towarzyszy mu Song Lingdong, 34-letni były pilot Sił Powietrznych, który nigdy wcześniej nie był w kosmosie. Będą współpracować z Wangiem Haozem, lat 34. Jedyna w Chinach kobieta-inżynier lotów kosmicznych została w środę trzecią Chinką, która poleciała w kosmos.
Cegła imituje glebę księżycową
Ich statek powinien zadokować w ciągu dnia na stacji Tiangong, gdzie powita ich trzech astronautów z poprzedniej misji na orbicie od kwietnia, którzy powrócą na Ziemię 4 listopada. Chiny przeprowadzają regularne rotacje załogi na Tiangong, mniej więcej co sześć miesięcy. Cel? Prowadzenie badań naukowych, wykonywanie konserwacji i zapewnienie stałego użytkowania stacji.
Astronauci Shenzhou-19 pozostaną na orbicie do końca kwietnia lub początku maja. Przeprowadzą 86 eksperymentów, głównie z nauk przyrodniczych, materiałoznawstwa, fizyki podstawowej, mikrograwitacji czy medycyny – ogłosiła agencja kosmiczna odpowiedzialna za misje załogowe. Jak podaje CCTV, trzy statki zostaną dostarczone prywatnie statkiem towarowym Tianzhou-8, który zadokuje na stacji w listopadzie i składa się z elementów imitujących glebę księżycową.
Cegły te zostaną przetestowane w przestrzeni kosmicznej w celu oceny ich odporności na ekstremalne warunki (promieniowanie, grawitacja, temperatura itp.) i ustalenia, czy gleba księżycowa może stanowić odpowiedni materiał do budowy siedlisk na Księżycu. Biorąc pod uwagę wysokie koszty transportu kosmicznego, chińscy naukowcy mają nadzieję nadać priorytet wykorzystaniu księżycowej gleby do budowy przyszłej stacji na Księżycu, podaje CCTV.
Tiangong jest podobny pod względem wielkości do byłej rosyjskiej radzieckiej stacji Mir, ale jest znacznie mniejszy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Chiny zostały częściowo zmuszone do zbudowania własnego laboratorium orbitalnego z powodu odmowy Stanów Zjednoczonych na udział w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Azjatycki gigant przez ostatnie trzydzieści lat znacząco rozwinął swoje programy kosmiczne, wpompowując w ten sektor miliardy euro, by osiągnąć poziom Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Europy. W 2019 roku Chiny wylądowały statkiem kosmicznym (sondą Chang’e-4) po niewidocznej stronie Księżyca, co było pierwszym tego rodzaju na świecie. W 2021 roku wyląduje także na Marsie mały robot.
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną