Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny wyprzedzają SpaceX, wystrzeliwując nowy typ rakiety

Chiny wyprzedzają SpaceX, wystrzeliwując nowy typ rakiety

Udany start chińskiej rakiety Zhuque-2. Pierwszy światowy sukces. Jest to pierwsza rakieta napędzana ciekłym metanem i tlenem, która bez incydentów opuściła Ziemię. Pokonuje Starship SpaceX w wyścigu kosmicznym.

Kredyty: LandSpace

Silniki uruchomiły się wczoraj o 9:00 czasu pekińskiego (3:00 tutaj) w bazie startowej Jiuquan w Mongolii Wewnętrznej. Kilka godzin później rakieta Suzaku-2 Yao lub Zhuque-2 osiągnęła orbitę i rozmieściła satelity naukowe. Jeśli wydarzenie jest znaczące, to z powodu rakiety opracowanej przez chińską firmę lotniczą LandSpace Pierwszy na świecie, który wystartował z mieszanką ciekłego metanu i tlenu jako paliwa.

Inni gracze z branży już próbowali swoich sił. Zeszłej wiosny SpaceX Elona Muska próbował wystrzelić podobny statek o nazwie Starship. Ale pocisk eksplodował w locie trzy minuty po starcie. Sukces Chin zrewolucjonizował historię eksploracji kosmosu Inne wielkie nazwiska w sektorze, takie jak Relativity Space czy Blue Origin, pozostają daleko w tyle.

Chiński pocisk napędzany jest ciekłym metanem i tlenem

Zalety tej nowej kombinacji to tzwmetalox(metan plus tlen) wielokrotnie w porównaniu z obecnie stosowaną naftą. Metan jest naprawdę łatwy do znalezienia, ponieważ jest tak obfity. Łącząc go z ciekłym tlenem otrzymujemy wtedy paliwo wydajniejsze: o równej mocy, Silnik na metan zużywa mniej Z modelu naftowego.

Wreszcie mniej zanieczyszcza. po spaleniu, Metan nie pozostawi osadu na ścianach silnika rakietowego. Nafta pozostawia ślady węgla, które należy usunąć przed ponownym użyciem urządzenia. W przypadku Metalux nie jest już potrzebny.

Chiny już ogłosiły, że chcą masowo produkować swój nowy pocisk. wystarczy, aby wyróżnić swoją wyższość nad konkurentami. Ze swojej strony SpaceX szybko nadrabia zaległości, ponieważ Elon Musk chce spróbować wystrzelić nowy statek kosmiczny latem.

źródło : Nowy Atlas