Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny ogłaszają sukces w zbieraniu próbek z niewidocznej strony Księżyca

Chiny ogłaszają sukces w zbieraniu próbek z niewidocznej strony Księżyca

To jest o ’„Bezprecedensowe osiągnięcie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca”.radować się, wtorek, 4 czerwca, Chińska Administracja Lotnictwa i Kosmonautyki (CNSA). Jednostka pokładowa Sonda Chang’e-6 wystartowała z powierzchni Księżyca we wtorek rano, niosąc próbki pobrane z niewidocznej strony Księżyca. Agencja New China News Agency (Xinhua) podała, powołując się na Agencję Kosmiczną, która to ustaliła „Misja przetrwała próbę wysokich temperatur po niewidocznej stronie Księżyca”.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Chiny postrzegają eksplorację kosmosu jako wielką sprawę, ale nie przemawia ona już do mieszkańców Zachodu

Po starcie jednostka „Wszedł na ustaloną orbitę wokół Księżyca.”dodała CNSA. Według administracji kosmicznej Chang’e-6 wylądował w niedzielę w ogromnym basenie bieguna południowego-Aitken, jednym z największych znanych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym, położonym po drugiej stronie.

Misja sondy, która ma trwać pięćdziesiąt trzy dni, rozpoczęła się 3 maja. Do pobierania próbek jest wyposażony w wiertło do pobierania próbek spod powierzchni Księżyca oraz ramię robota do pobierania materiałów bezpośrednio z powierzchni.

Po drugiej stronie wyświetlana jest chińska flaga

Po pomyślnym zakończeniu procesu pobierania próbek „Chińska flaga narodowa niesiona przez lądownik została po raz pierwszy wywieszona po niewidocznej stronie Księżyca”.– podaje agencja informacyjna Xinhua.

Naukowcy uważają, że niewidoczna strona Księżyca – rzadko badany region, nazywany tak dlatego, że nie jest widoczny z Ziemi, a nie dlatego, że nigdy nie przechwytuje światła słonecznego – jest bardzo obiecujący dla badań, ponieważ jego kratery są w mniejszym stopniu pokryte starożytnymi strumieniami lawy . Stary. Od strony wizualnej.

Pobrane próbki mogą pomóc nam dowiedzieć się więcej o powstaniu i historii naturalnego satelity Ziemi. Pozwoli nam to również lepiej zrozumieć „Pochodzenie Układu Słonecznego” Rzecznik misji Chang’e-6, Ge Ping, potwierdził, cytując agencję prasową Xinhua, że ​​aby lepiej przygotować się do przyszłych eksploracji.

READ  Megatsunami na Marsie wywołane przez meteoryt, który zniszczył nasze dinozaury
Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Ukryty, ale nieodparty rozwój chińskiego przemysłu kosmicznego

Misja załogowa w 2030 roku

CNSA nie przekazała wyczerpujących informacji na temat kontynuacji misji. Według specjalistycznych stron internetowych próbki mają pozostać na orbicie księżycowej przez kilka tygodni, zanim zaczną wracać na Ziemię około 25 czerwca.

Misja Chang’e-6 jest częścią ambitnego chińskiego programu księżycowego. Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie broni należał sukces w bezpiecznym wylądowaniu urządzenia na niewidocznej stronie Księżyca w 2019 r., coś, czego nigdy wcześniej nie widziano. W 2020 r. zwrócił także próbki Księżyca z widocznej strony gwiazdy, co jest pierwszą tego typu próbką dla kraju od ponad czterdziestu lat.

Przewodnik zakupowy Le Monde

Roboty sprzątające

Najlepsze odkurzacze automatyczne

Lira

Pekin ma także nadzieję na wystrzelenie pierwszej załogowej misji na Księżyc do 2030 roku, planuje także budowę bazy księżycowej. Chiny radykalnie rozszerzyły swoje programy kosmiczne pod rządami prezydenta Xi Jinpinga i wpompowały w ten sektor miliardy dolarów, próbując dogonić przywódców Stanów Zjednoczonych i Rosji. Kraj ma już na swoim koncie kilka sukcesów, m.in. budowę Stacji Kosmicznej Tiangong, na którą w kwietniu wysłano nową załogę składającą się z trzech astronautów.

Stany Zjednoczone zarzucają chińskiemu programowi kosmicznemu ukrywanie celów militarnych i chęć zapewnienia Pekinowi dominacji w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton planuje ponownie wysłać astronautów na Księżyc do 2026 roku w ramach misji Artemis 3.

Przeczytaj także | Lądowanie na Księżycu pozwala Chinom wyrazić swoje ambicje geopolityczne

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie