Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński łazik Zhurong wyląduje dziś na Marsie!

Czy po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych Chiny staną się trzecim krajem, który bezpiecznie wyląduje na Marsie? Dzisiejsza odpowiedź brzmi: łazik Tianwen-1 przybywa na Czerwoną Planetę.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma wejść łazik ZhurongAtmosfera Mars zaczyna opadać w piątek wieczorem o godzinie 23 o godzinie 11 minut (UTC) Na Marsie. Dokładniej w południowej częściUtopia Planetia, Na miejscu, którego współrzędne nie zostały jeszcze ujawnione przez Chińską Agencję Kosmiczną. Ten obszar odPółkula północna To jedno z najmniej trudnych miejsc do lądowania na Marsie. Do rejestracji SIP Viking 2 z NASA Wylądował w 1976 roku w północnej częściUtopia Planetia.

Mniejsza trudność nie oznacza łatwości

Łazik Zhurong przeżyje słynne siedem minut terroru, niezbędny krok do lądowania na Marsie. Wybierając regionUtopia Planetia Osoby odpowiedzialne za wyprawę dawały sobie wszelkie szanse na bezpieczne wylądowanie. Ten region ma wystarczająco niskie wzniesienie, aby zapewnić sondzie wystarczający czas hamowania, a to jest południowa częśćUtopia Planetia Wiadomo, że jest domem dla bardzo płaskich dużych obszarów i kilku wzgórz z kilkoma wydmami Sobole I duże skały. Elipsa do lądowania to obszar o długości około 100 kilometrów i szerokości około 20 kilometrów.

Chińska sonda Tianwen-1, znajdująca się obecnie na orbicie wokół Czerwonej Planety, przygotowuje się do wylądowania statku kosmicznego Zhurong. © CGTN

Aby wylądować na Marsie, Zhurong użyje osłony termicznej, a parasol Ponad 15 metrów średnicy i rakiety retro. Przed lądowaniem sonda wykorzysta swój system nawigacyjny do określenia najbardziej odpowiedniej lokalizacji. za Czujnik Laserowe obrazowanie ziemi w trzech wymiarach i kamera porównuje ją z obrazami uzyskanymi przez sondę, aby ominąć najbardziej niebezpieczne przeszkody i wyznaczyć najczystsze miejsce do lądowania. Technologie zastosowane w Mars Lander są oparte na spuściźnie Misje księżycowe Chang’eCzęściowo silnik, nawigacja i program lotów załogowych Shenzhou, Do osłony termicznej i systemu zadaszenia.

READ  6 objawów, których nie należy ignorować, jeśli trwają dłużej niż 3 tygodnie

NiepowodzeniePodwozie Schiaparelli W 2016 roku pierwszy europejski test na ten temat potwierdza całą trudność lądowania na Marsie. Obecnie Amerykanie dokonali jedynie udanego lądowania na Marsie. Były ZSRR zdołał wylądować 3 marca 1971 r. Na desantowej łodzi w dość dobrym stanie, ale łączność została przerwana około 20 sekund po wylądowaniu.

Kim jest Zhurong, pierwszy chiński statek kosmiczny, który wylądował na Marsie?

Artykuł autorstwa Remy Decor Wysłany na 05.04.2021

Jeśli jest na Czerwonej Planecie, NASA znajduje się w czołówce sceny medialnej ze swoimi wyczynami śmigłowiecChiny wkrótce powinny ukraść ofertę. Oczekuje się, że za dwa, trzy tygodnie, a nawet kilka dni sonda GoRong wyląduje na Marsie. Obecnie znajduje się na pokładzie sondy Tianwen-1, która pracuje nad określeniem najlepszego miejsca do jej wylądowania.

Jeśli wszystkie oczy skierowane są na zadanie Determinacja ISprawność helikoptera Z aktualnej agencji NASA nie zapominajmy, że Chiny przygotowują się do lądowania na Czerwonej Planecie. w Orbita Od 10 lutego na całym świecie Chińska sonda Tianwen-1 Łazik Zhurong przygotowuje się do lądowania w terminie, który nie został jeszcze ogłoszony, ale ma nastąpić między połową maja a początkiem czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chiny staną się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wyląduje pojazdem na Marsie. Należy zauważyć, że były Związek Radziecki z powodzeniem wylądował pojazdem na Czerwonej Planecie w 1971 roku, ale ten ostatni pracował tylko przez kilkadziesiąt sekund (3 marca).

Aby bezpiecznie wylądować łazikiem Zhurong w południowej częściUtopia Planetia, Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy miejsca jego lądowania. W rzeczywistości powinieneś wiedzieć, że chińska agencja kosmiczna, w przeciwieństwie do NASA lubKtóry – któryNie ma wysokiej karty Precyzja Mars. Więc po prostu obróć to dookoła MRO (I jej kamera Hirise) z NASA była w stanie dostarczyć bardzo szczegółowe mapy lokalizacji w rozdzielczości kilkudziesięciu centymetrów.Wytrwaj na zejściu Na długo przed uruchomieniem. Sonda Tianwen-1 obecnie mapuje obszar w celu uzyskania możliwie najbardziej szczegółowego mapowania. Celem jest określenie najodpowiedniejszej lokalizacji, aby bezpiecznie wylądować pojazdem w środowisku niezbyt zatłoczonym dużymi skałami i możliwie najbardziej płaskim.

READ  Firma Virgin Galactic ogłosiła, że ​​od sierpnia sprzedała około 100 biletów kosmicznych w cenie 450 000 USD każdy

Ambitny łazik

Ten łazik pochodzi z 250 Kilogramy Prawie większy niż Spirit Rover i Szansa NASA jest jednak około jednej czwartej wielkości ciekawości i wytrwałości. Wyposażony w sześć zmotoryzowanych kół, które pozwolą mu poruszać się jak krab, Zhurong będzie mógł podróżować do 200 metrów na godzinę. Mieści sześć gadżetów, w tym aparat Laser Bardzo podobny doChemCam Instrument Amerykański statek kosmiczny Curiosity. Oprócz kamer optycznych i radaru do inspekcji piwnicy, a Spektrometr, a Magnetometr Stacja pogodowa (pomiary temperatury, Nacisk A ty kratka wentylacyjna Szczególnie). Będzie produkować cztery panele słoneczneenergia Konieczne do działania i mające trwać dłużej lub krócej niż 90 dni. Dane zostaną przesłane przez orbitę Tianwen-1 lub nawet sondę Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, jeśli Chiny tego zażądają.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?