Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chińscy dyplomaci próbują ukryć przed kamerami dziennikarza przetrzymywanego w Chinach

Chińscy dyplomaci próbują ukryć przed kamerami dziennikarza przetrzymywanego w Chinach

Qing Lei, która od ponad trzech lat przebywa w Chinach, przebywała w poniedziałek w australijskim parlamencie, aby wziąć udział w wizycie chińskiego premiera. Premier Australii potępił „nieco niezdarną próbę” delegacji dyplomatycznej.

Australijska dziennikarka poskarżyła się, że chińscy dyplomaci celowo ukryli ją przed wzrokiem podczas wizyty premiera Li Qianga w Canberze. Incydent ten wzbudził we wtorek zaniepokojenie australijskiego rządu. „zmartwienia”.

Australijska dziennikarka Qing Lei, która była przetrzymywana w Chinach przez ponad trzy lata, przybyła w poniedziałek do australijskiego parlamentu, aby odwiedzić chińskiego zastępcę dowódcy, ale potępiła pozorny manewr chińskich dyplomatów mający na celu uniemożliwienie jej pojawienia się na „ekranie” . „Robili, co mogli, aby uniemożliwić mi podejście do kamer i nadzorowanie mnie”.– powiedziała Sky News. „Myślę, że powstrzymuje mnie to od powiedzenia lub zrobienia czegoś, co uznają za naganne”. „Ale to samo w sobie daje zły wizerunek”.

„Całkowicie niezdarna próba”

Była to najdłuższa wizyta chińskiego urzędnika od 2017 r. Premier Anthony Albanese powiedział we wtorek, że władze australijskie… „Skontaktowali się z ambasadą Chin, aby wyrazić swoje obawy”. Po tym incydencie. „Szczerze mówiąc, patrząc na materiał filmowy, można stwierdzić, że kilka osób próbowało stanąć pomiędzy kamerami a miejscem, w którym siedziała Qing Li”.Powiedział to w ogólnokrajowym kanale telewizji ABC. „W stosownych przypadkach interweniowali australijscy urzędnicy, prosząc chińskich urzędników obecnych na konferencji prasowej o podjęcie działań”.

Australijska dziennikarka Qing Lei, która od ponad trzech lat była przetrzymywana w Chinach, została zwolniona w październiku 2023 r. i mogła wrócić do Australii. Były prezenter chińskiego nadawcy publicznego CGTN został za to postawiony przed sądem za zamkniętymi drzwiami „Odkrywanie tajemnic państwowych za granicą”. Zeznała o trudnych warunkach i brutalnym traktowaniu, z jakim spotkała się w areszcie. Ta kwestia od dawna zatruwa stosunki między obydwoma krajami. Na zakończenie swojej wizyty w Australii Li Qiang powiedział w poniedziałek, że stosunki między Canberrą a Pekinem są dobre „Na właściwej ścieżce, ścieżce ciągłego doskonalenia i rozwoju.”.


” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >