Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny ropy spadły do ​​najniższego poziomu od ponad 11 miesięcy

Ceny ropy spadły do ​​najniższego poziomu od ponad 11 miesięcy

Na najniższym poziomie od stycznia 2022 r. cena baryłki ropy Brent oscylowała w poniedziałek w południe nieznacznie wokół 80,6 USD, co oznacza spadek o około 3,6%. W ciągu miesiąca spadł o około 13,2%, ale pozostał o 10,6% wyższy niż rok temu.

Jeśli chodzi o ropę West Texas Intermediate, która jest punktem odniesienia w Stanach Zjednoczonych, cena baryłki osiągnęła najniższy poziom od końca grudnia, tracąc ponad 3,6% do 73,55 USD. (Zobacz rysunek). W ciągu miesiąca amortyzacja wyniosła 13,89%, ale cena pozostała o 5,3% wyższa niż przed rokiem.

Indeks ropy naftowej w USA spadł trzeci tydzień z rzędu, ponieważ Chiny kontynuowały walkę ze wzrostem przypadków wirusa Covid, budząc obawy, że władze przyjmą szersze ograniczenia w przepływie, które mogą zaszkodzić popytowi na energię u największego na świecie importera ropy.zauważa John Blassard, ekonomista Mirabaud.

Agence France-Presse wskazała, że ​​od niedzieli setki ludzi demonstrowały w kilku chińskich miastach, aby potępić surowe ograniczenia zdrowotne i domagać się większej wolności politycznej, w rzadkiej demonstracji wrogości wobec reżimu prezydenta Xi Jinpinga. „Demonstracje przeciwko polityce „zero Covid” to miecz obosieczny. Jeśli rozprzestrzenią się bardziej, będzie to czynnik negatywny”. (dla rynków, przyp. red.), Ale jeśli zmieni się polityka, stanie się to pozytywnym czynnikiem”.Shuji Hirakawa z Tokai Tokyo Research Institute potwierdza, powołując się na Bloomberga.

Chiny są głównym graczem na rynku ropy naftowej

Chiński popyt na ropę jest głównym czynnikiem wpływającym na rynek czarnego złota. W 2021 r. kraj importował 12,72 mln baryłek dziennie, czyli 19% światowego importu, co czyni go największym importerem na świecie, według przeglądu statystycznego BP. Zużywa 15,4 miliona baryłek dziennie, czyli 16,4% światowego zużycia. W 2022 roku Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oszacowała już, że jej zużycie spadnie o 400 tys. baryłek dziennie.

READ  Niesamowita historia ormiańskiej rodziny spożywczej

W oczekiwaniu na to, czy chiński rząd planuje złagodzenie polityki „zero Covid”, rynki w najbliższych dniach skupią się na kilku wydarzeniach. Po pierwsze, 4 grudnia odbędzie się spotkanie OPEC+.

W zeszłym tygodniu Wall Street Journal poinformował o wzroście o 500 000 baryłek dziennie, informacji, której Arabia Saudyjska natychmiast zaprzeczyła. Jednak w ramach OPEC Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Irak chcą zwiększyć swoje moce produkcyjne, aby móc sprzedawać więcej, zwłaszcza ze względu na zbliżający się szczyt światowego popytu na ropę w najbliższych latach, wraz z przyspieszeniem rozwoju odnawialne energie. Taka debata jest jednak drażliwa w kontekście wojny na Ukrainie i sankcji wobec Rosji. Dyskusja na temat rewizji kwot dla każdego kraju prawdopodobnie podzieli się, nawet jeśli ta debata jest nagłaśniana od miesięcy, co jest uzasadnione niemożnością wyprodukowania wystarczającej ilości przez wielu członków. W rezultacie istnieje rozdźwięk między oferowaną teoretyczną kwotą a rzeczywistą produkcją. Tym samym różnica ta w październiku sięgnęła 3,33 mln baryłek dziennie.

Znajdź dokładną cenę baryłki importowanej rosyjskiej ropy naftowej

Dzień po spotkaniu OPEC+ wejdzie w życie europejski zakaz importu rosyjskiej ropy oprócz ograniczenia jej ceny poza Europą, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, w ramach stosowania porozumienia G7. Jednak ten ostatni środek może być trudniejszy do wdrożenia, po tym jak kraje europejskie nie doszły do ​​porozumienia w sprawie wysokości tej ceny maksymalnej, która waha się w zależności od kraju od 30 do 70 dolarów. Polska, przy wsparciu Litwy i Estonii, oferowała 30 dolarów za baryłkę, uzasadniając koszty produkcji w Rosji, które wynoszą około 20 dolarów za baryłkę. Zakres zaproponowany przez G7 pozwoliłby Moskwie na dalsze uzyskiwanie znacznych dochodów. Z drugiej strony inne kraje broniły tego zakresu. Cypr, Grecja i Malta, które mają duże floty tankowców, obawiają się dużego udziału w rynku transportu morskiego, a przyszłe dostawy będą przenoszone na statki towarowe pływające pod banderą Libii lub Panamy.

READ  Globalny rynek polerowania domów Kluczowe firmy Reckitt Group Benckiser Group, Amway, Godrej 2021-2030 /

W sobotę do dyskusji zaprosił sam prezydent Ukrainy. „Postrzegany dziś limit – około 60 dolarów – wydaje mi się sztuczny”.— powiedział na konferencji prasowej. Wołodymyr Zełenski nadal wywiera presję na sojuszników, aby nałożyli na Rosję wszelkiego rodzaju surowsze sankcje. „Chcielibyśmy, żeby sankcje były bardzo skuteczne w tej walce, żeby maksimum było na poziomie 30-40 dolarów, żeby Rosja to odczuła”.przekonywał.

Stany Zjednoczone łagodzą sankcje wobec Wenezueli

Stany Zjednoczone, które nie chcą nowego boomu cenowego na ropę i produkty rafinowane, napędzającego zaczynającą spowalniać inflację, liczą na pułap 60-70 dolarów, aby rosyjska ropa nadal zaopatrywała świat. Rynek. Aktywnie działają też na rzecz łagodzenia sankcji wobec Wenezueli, po nieudanej próbie przekonania Arabii Saudyjskiej do zwiększenia swojej oferty i kryzysu w irańskiej sprawie nuklearnej. I wtedy Wznowiono negocjacje między rządem Nicolása Maduro a opozycją kierowaną przez Juana Guaidó, a okręt flagowy USA Chevron otrzymał zezwolenie na wznowienie działalności. W południowoamerykańskim kraju, w ramach wspólnego przedsięwzięcia ze spółką publiczną PDVSA, ale dokument Skarbu Państwa określa, ropa ta może być eksportowana tylko do Stanów Zjednoczonych. Przed nałożeniem sankcji na Republikę Boliwariańską Chevron pompował tam 200 000 baryłek dziennie. Ten powrót okrętu flagowego powinien pozwolić krajowi na zwiększenie produkcji, która nie podlega kwotowaniu w ramach partnerstwa OPEC+. Jest bardzo potrzebny. W 2012 roku Wenezuela produkowała 2,7 miliona baryłek dziennie. W październiku zeszłego roku wypompowywała zaledwie jedną czwartą (710 000 baryłek dziennie), a obecne zdolności produkcyjne PDVSA, dotknięte brakiem inwestycji i rozwoju technicznego, według Międzynarodowej Agencji Energii wynoszą nie więcej niż 800 000 baryłek dziennie. ziemia wenezuelska zawiera największe na świecie rezerwy czarnego złota.

(z agencjami)