Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bułgaria, Rumunia, Polska… Jakie są następne kraje, które przyjmą euro po Chorwacji?

Bułgaria, Rumunia, Polska… Jakie są następne kraje, które przyjmą euro po Chorwacji?

Chorwacja dołącza do strefy euro 1 stycznia. Inne kraje, które jeszcze nie przyjęły euro, mają trudności ze spełnieniem niezbędnych kryteriów lub ociągają się, aby opóźnić termin.

Osiem lat po Litwinach Chorwaci również przyjmują euro. 1 stycznia Chorwacja zmieniła swoją walutę narodową, tzw Kuna, przyjęcie wspólnej waluty. Niewielki, 3,9-milionowy kraj wejdzie do dwudziestej strefy euro. Przyszłe chorwackie monety będą zawierały mapę kraju, Mortona lub inżyniera Nikolę Teslę. Dla byłej republiki jugosłowiańskiej, jednej z najsłabszych gospodarek UE, to duży krok naprzód… ale nie prawdziwa rewolucja.

Ponieważ Chorwacja jest już ściśle powiązana ze wspólną walutą. Chorwaci, strzeżcie się Kuna Ze względu na niestabilność gospodarczą kraju w latach 90. przez długi czas używano euro jako waluty referencyjnej – wcześniej marka niemiecka. Większość depozytów bankowych jest już denominowana w euro, podobnie jak duże zakupy, takie jak nieruchomości czy samochody. Ponadto euro jest powszechne w kraju, w którym turystyka, która stanowi 20% PKB, jest obsługiwana głównie przez klientów europejskich.

Bułgaria w 2024 roku?

Podczas gdy Chorwacja przygotowuje się do przejścia na euro, siedem innych państw członkowskich UE nie należy do strefy euro. Ale Chorwaci niedługo przyjmą wspólną walutę jako ostatni: niektóre kraje europejskie są dalekie od spełnienia niezbędnych kryteriów, podczas gdy inne celowo ociągają się, aby jak najbardziej opóźnić termin. Przystępując do UE, nowy kraj członkowski wyraża zgodę na przyjęcie docelowo wspólnej waluty – to warunek Nie członek.

Aby przystąpić do strefy euro, należy spełnić cztery kryteria: stopa inflacji nie wyższa niż 1,5% trzech krajów członkowskich, doskonałe wyniki, ogólny deficyt poniżej 3% PKB i zadłużenie poniżej 60% PKB , stabilność cen i kurs europejski Długoterminowa stopa procentowa zbliżona do stopy procentowej trzech krajów członkowskich z najlepszymi wynikami opartymi na co najmniej dwuletnim uczestnictwie w mechanizmie kursowym (ERM II).

READ  Tour of Poland - Karabus, Temarae, Cavendish... Już w sobotę!

Bułgaria stawia na rok 2024, ale harmonogram wydaje się niepewny. Podobnie jak Chorwacja, kraj ten od lipca 2020 r. uczestniczy w ERM II, poprzedniku strefy euro. Ale Bruksela nie dała jeszcze ostatecznego zielonego światła, uznając, że Bułgaria nie spełnia w wystarczającym stopniu niezbędnych warunków. Pomimo nadziei na rychłe przystąpienie do strefy euro, sąsiadująca z nią Rumunia nadal odkłada swoje starania o członkostwo, ponieważ nie spełnia niezbędnych kryteriów. Kraj, który nie uczestniczył jeszcze w ERM II, stawia teraz na rok 2029.

Duńczyk wycofuje się

Po stronie środkowoeuropejskiej nie ma czasu na wspólną walutę. Republika Czeska niechętnie porzuca swoją walutę narodową: przyjęcie euro „nie pojawia się w wiadomościach”, obiecał konserwatywny rząd w listopadzie zeszłego roku, nie podając żadnej możliwej daty. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce i na Węgrzech, rządzonych przez partie eurosceptyczne, które wstrzymują się ze zmianą euro i odmawiają podania ewentualnej daty wejścia do strefy euro, mimo deklaracji poparcia.

Dania, członek Unii Europejskiej od 1973 roku, nie zrzekła się jeszcze duńskiej korony. Skandynawski kraj dostał”Zrezygnuj„, czyli wyjątek, który wyłącza go z obowiązku przyjęcia euro. A Kopenhaga nie powinna się nigdy poddawać, Duńczycy byli nieprzychylni. 1995, zachował koronę szwedzką: kraj spełnia wszystkie niezbędne warunki. , ale dobrowolnie odmawia do uczestnictwa w ERM II, aby uniemożliwić wejście do strefy euro.

Jeremy Bruno Dziennikarz BFMTV