Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brak dowodów sprzedaży części zamiennych do irańskich dronów wysłanych do Rosji – Euractiv FR

Brak dowodów sprzedaży części zamiennych do irańskich dronów wysłanych do Rosji – Euractiv FR

W toczącym się śledztwie polska prokuratura stwierdziła, że ​​nie znalazła dowodów na to, że Polska sprzedała Iranowi bomby w celu wyposażenia wojskowych dronów.

Kanał prywatny Radiowy Jet Spółka podała, powołując się na anonimowe źródła WSK Poznań Sprzedał pompy irańskiemu producentowi silników Firma Motorsazan. Pompy te były pierwotnie używane w ciągnikach, ale części trafiły do ​​dronów, które Iran wysłał do Rosji.

Spółka należąca do Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP SA), Prokuratury Krajowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Przeprowadzono dochodzenie w sprawie eksportu komponentów wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo do Iranu..

Prokuratura Krajowa od razu odniosła się do tej kwestii na czwartkowej (18 lipca) konferencji prasowej, twierdząc, że nie znalazła dowodów na użycie bomb w wojskowych dronach rozmieszczonych w celu wsparcia Rosji.

„Nasze badania nie wskazują, że (pompy) były używane w ten sposób”.– poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej. Podkreślił, że śledztwo skupiało się na sprzedaży pomp paliwowych do Iranu, a nie ich zastosowaniu w dronach.

„Oczywiście nie twierdzę, że nie są one używane (w dronach), ale nie ma na to dowodów”.on dodał.

Śledztwo trwa od dwóch lat, a prezes spółki udzielił szczegółowych wyjaśnień. W ramach toczącego się śledztwa firmie zarzuca się sprzedaż towarów o znaczeniu strategicznym bez zezwolenia, za co grozi jej do 10 lat więzienia.

Rzecznik nie potrafił wyjaśnić, czy firma naruszyła sankcje UE wobec Rosji, sprzedając drony podwójnego zastosowania Iranowi, który wspiera Rosję, dostarczając Iranowi sprzęt wojskowy. Krótko mówiąc, ta sprawa jest ściśle tajna.

Iran dostarczył tysiące dronów „Zamachowcy samobójcy” Shahed-136 do Rosji podczas lutowej inwazji na Ukrainę – drony użyte przeciwko ukraińskiej obronie powietrznej do ataku na infrastrukturę.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Tomasz Simoniak podkreślił na czwartkowej (18 lipca) konferencji prasowej, że kraj stara się rygorystycznie egzekwować sankcje i unikać luk prawnych.

READ  Waszyngton wyraża zgodę na sprzedaż Polsce śmigłowców szturmowych

„Krajowa Administracja Skarbowa, we współpracy z innymi służbami, od miesięcy prowadzi intensywne działania, aby omijać bariery i przeszkody”.on dodał.

Polska jest krajem NATO, który wydaje najwięcej na obronność, generując 4% swojego PKB. Był jednym z największych zwolenników Ukrainy zarówno za poprzedniego konserwatywnego rządu PiS (CRE), jak i obecnego centrowo-liberalnego rządu Donalda Tuska (PPE/S&D/Renew).