Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni.  Wojna na Ukrainie: Komisja Europejska zaleca rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: Komisja Europejska zaleca rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej

Trzej ukraińscy żołnierze skazani przez Rosję na ciężkie wyroki

Rosyjski wymiar sprawiedliwości skazał trzech ukraińskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne na kary od 14 do 20 lat więzienia. Są to surowe kary, które w ostatnich dniach zaostrzono wobec schwytanych żołnierzy w Kijowie.

Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem (południowy zachód) skazał Antona Czerednika na 19 lat więzienia za zabójstwo cywila we wsi Mirny w dniu 27 marca 2022 r. w pobliżu oblężonego wówczas Mariupola , podała RIA Nowosti. Agencja podała. Rosyjscy śledczy twierdzą, że zmusił dwóch cywilów do wymówienia słowa „chleb” po ukraińsku, a tego, który nie potrafił go poprawnie wymówić, zastrzelił. Według tego źródła drugi cywil przeżył i zeznawał przeciwko Antonowi Czerdnikowi. RIA Nowosti zacytowała prawnika ukraińskiego żołnierza Władimira Pakulowa, który powiedział, że ukraiński żołnierz złoży apelację od wyroku.

Według Komitetu Śledczego Rosji, w innej sprawie sąd w okupowanym przez Rosję Doniecku skazał innego ukraińskiego żołnierza Siergieja Domczka za „usiłowanie zabójstwa trzech cywilów” w kwietniu 2022 roku w Mariupolu.

Według Komitetu Śledczego sąd w Ługańsku skazał także Romana Bondarenki na 14 lat więzienia pod zarzutem zranienia kobiety w wyniku zastrzelenia jej z granatnika 25 lutego 2022 roku w miejscowości Szczastia.

W ostatnich dniach rosyjski wymiar sprawiedliwości zaostrzył niezwykle surowe wyroki wobec ukraińskich żołnierzy oskarżonych o przestępstwa. Wczoraj rosyjskie władze okupacyjne na wschodniej Ukrainie skazały trzech wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy na 26 lat więzienia pod zarzutem „usiłowania zabójstwa” i „okrutnego traktowania ludności cywilnej” w Mariupolu wiosną 2022 roku. W zeszłym tygodniu dwóch kolejnych żołnierzy zostało skazanych na kary 26 lat więzienia. Oskarżony o zabicie cywila w Mariupolu. Za popełnienie podobnych czynów jeden żołnierz został skazany na dożywocie, a dwóch pozostałych na 30 lat więzienia. 31 października trzech żołnierzy zostało skazanych na dożywocie za ponowne popełnienie morderstwa w Mariupolu.

READ  Wybory europejskie są „decydujące” dla przyszłości Unii Europejskiej

Bruksela rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznanie Gruzji statusu kraju kandydującego, ogłosiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Dziś jest historyczny dzień” – oznajmiła pani von der Leyen, ogłaszając prasie opinię Komisji opowiadającą się za rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął „zdecydowane oświadczenie” G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z radością przyjął w środę „zdecydowane oświadczenie” G7 dotyczące wsparcia dla jego kraju, podczas gdy Kijów obawia się, że jego sojusznicy stopniowo stają się zmęczeni. „Z radością przyjąłem zdecydowane oświadczenie ministrów spraw zagranicznych G7, którzy potwierdzili swoje niezachwiane wsparcie dla Ukrainy, nawet w kontekście innych wydarzeń o zasięgu globalnym”. X (dawniej Twitter).

Z radością przyjmuję zalecenie wydane dzisiaj przez Komisję Europejską, aby rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

To mocny i historyczny krok, który toruje drogę do silniejszej Unii Europejskiej, której Ukraina jest członkiem.

Dziękuję Unii Europejskiej i osobiście @vonderlin Aby wesprzeć Ukrainę w… pic.twitter.com/7py1imxCRT

– Wołodymyr Zełenski / Wideo (@ZelenskyyUa) 8 listopada 2023 r

Ukraina domaga się wyeliminowania rosyjskiego urzędnika z okupowanego regionu

Według lokalnego wywiadu wojskowego Ukraina twierdzi, że w strefie okupowanej zabił rosyjskiego urzędnika. Mężczyzna, Michaił Filiponenko, przedstawiciel i były urzędnik wojskowy w ukraińskim obwodzie ługańskim (wschodnim) pod okupacją rosyjską, zginął w eksplozji swojego samochodu.

Departament ten zintegrowany z Ministerstwem Obrony podał w aplikacji Telegram: „Akcję specjalną mającą na celu wyeliminowanie kata Filiponienki przeprowadzono we współpracy z przedstawicielami ukraińskiego ruchu oporu” w tym regionie.

Słowacja blokuje planowane dostawy broni na Ukrainę

Słowacki rząd podjął w środę decyzję o uniemożliwieniu planowanych przez poprzednią władzę dużych dostaw broni na Ukrainę, zgodnie ze zobowiązaniami nowego premiera Roberta Fico. Na jej oficjalnej stronie internetowej podano, że „rząd nie zgadza się z propozycją przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego” o wartości ponad 40 mln euro. W nowym rządzie koalicyjnym kierowanym przez Fico znajduje się prorosyjska partia skrajnie prawicowa.

READ  DIĘN BIĘN PHU: Dziennik spaceru z 6 kwietnia 1954 r

W Rosji artyście sprzeciwiającemu się wojnie grozi osiem lat więzienia

W środę Prokuratura Generalna Rosji zażądała ośmiu lat więzienia dla artystki Aleksandry Skochelenko, która została aresztowana w Rosji w kwietniu 2022 roku, ponieważ zastąpiła w sklepie metki z cenami komunikatami potępiającymi atak na Ukrainie. Według niezależnych rosyjskich mediów „Nowaja Gazeta Europa” i „Mediazona”, które były obecne na rozprawie w sądzie w Petersburgu, prokurator zwrócił się o to orzeczenie, uznając, że pani Skochelenko jest winna „rozpowszechniania fałszywych informacji” na temat rosyjskiej armii.

Ukraina oczekuje pozytywnej opinii Brukseli w sprawie negocjacji o przystąpieniu do Unii Europejskiej

Ukraina spodziewa się, że w środę otrzyma od Brukseli zielone światło na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, do której Kijów, prowadzący od niemal dwóch lat wojnę z Rosją, ma nadzieję jak najszybciej przystąpić. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził we wtorek wieczorem, w przededniu publikacji opinii Komisji Europejskiej w sprawie rozpoczęcia bądź nierozpoczęcia tych formalnych negocjacji, że „Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej”, co stanowi kluczowy krok przed ewentualną akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej. W czerwcu 2022 r. Unia Europejska przyznała status kraju kandydującego Ukrainie, co było wielce symbolicznym gestem kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny, a także sąsiedniej Mołdawii.

G7 obiecuje, że swoje wsparcie dla Ukrainy „nigdy się nie zachwieje”

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich tego klubu podkreślili w środę w Tokio, że wsparcie G7 dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji „nigdy nie osłabnie”, a Kijów obawia się, że zmęczenie stopniowo przeniesie się na jego sojuszników. G7 zamierza „wzmocnić koordynację sankcji nałożonych na Rosję w celu ograniczenia jej dostępu do kluczowych towarów i technologii” oraz „podjąć nowe środki zapobiegające obchodzeniu przez Moskwę tych ograniczeń”, jak wynika z końcowej wspólnej deklaracji ministrów, którzy również uczestniczyli w spotkanie. Wezwał Chiny, aby „nie pomagały” Rosji w jej wojnie z Ukrainą.

READ  Minister spraw zagranicznych Polski: Zachód musi „zmobilizować” swoją gospodarkę, aby pomóc Kijówowi

Rosyjski urzędnik zginął w eksplozji samochodu na wschodniej Ukrainie

Jak podał w środę lokalny serwis informacyjny Log Info, zastępca i były urzędnik wojskowy okupowanego przez Rosję obwodu ługańskiego (na wschodzie) Ukrainy Michaił Filiponenko zginął w eksplozji samochodu. Syn ofiary, Iwan Filiponenko, powiedział Lug-Info, że jego ojciec został „śmiertelnie ranny” w eksplozji. Według tych mediów Michaił Filippenko był członkiem lokalnego parlamentu i byłym urzędnikiem ługańskiej armii separatystów.

Co wiemy o zabójstwie czołowego ukraińskiego przywódcy w zamachu bombowym

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: Ukryte granaty i prezent urodzinowy… Co wiemy o zabójstwie ukraińskiego urzędnika w paczkarce bombowej

Władimir Putin chce pozostać u władzy do 2030 roku

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: „Kampania nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.” Władimir Putin chce pozostać u władzy co najmniej do 2030 roku

Pierwsze holenderskie F-16 zostały wysłane do Rumunii

Holandia wysłała pierwszych pięć myśliwców F-16 do Rumunii, gdzie będą one wykorzystywane do szkolenia ukraińskich pilotów, ogłosiło we wtorek holenderskie Ministerstwo Obrony. Przy wsparciu Stanów Zjednoczonych Dania i Holandia sformalizowały w sierpniu swoje zobowiązanie do dostarczenia do 61 samolotów po przeszkoleniu ukraińskich pilotów.

Witamy w naszym życiu

Śledź transmisję na żywo przez cały dzień ladepeche.fr Najnowsze wiadomości o wojnie na Ukrainie, środa, 8 listopada 2023.