podstawowy
- Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ma wkrótce przybyć do elektrowni atomowej w Zaporożu.
- W poniedziałek spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, dla którego nie ma „bezpieczeństwa nuklearnego” bez wycofania się Rosji z tej największej elektrowni w Europie.
- Kijów zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ Putin ogłosił w sobotę plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
- NATO potępiło „niebezpieczną retorykę”, a Paryż wezwał Moskwę do „okazania odpowiedzialności”. Ze swojej strony Unia Europejska zagroziła Mińskowi nowymi sankcjami, jeśli Rosja rozmieści broń nuklearną na jego terytorium.
- Na Ukrainę przybyły pierwsze brytyjskie i niemieckie czołgi ciężkie.
13:00
Ponad 300 szermierzy wzywa MKOl do „utrzymania” wykluczenia Rosjan z międzynarodowych zawodów
W liście otwartym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) szermierze zażądali, aby jego „zalecenia dotyczące zawieszenia” zostały zachowane wobec rosyjskich i białoruskich sportowców, którym na początku marca zezwolono na powrót do międzynarodowych turniejów.
„W imieniu ponad 300 obecnych i emerytowanych szermierzy wzywamy was, jako organ zarządzający, do poparcia waszych zaleceń dotyczących zawieszenia w rosyjskich i białoruskich federacjach szermierczych i ich odpowiednich Narodowych Komitetach Olimpijskich oraz do zapewnienia, że Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) zastosuje się do twoich dyrektyw” – napisali ci sportowcy w liście skierowanym do Thomasa Bacha, prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Emmanuela Katsiadakisa, pełniącego obowiązki prezydenta Międzynarodowej Federacji Sportu.
Stanowisko to jest konsekwencją podjętej 10 marca przez Międzynarodową Federację Bokserską decyzji o powrocie Rosjan i Białorusinów z kwietnia, rozpoczęcia okresu kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.
Wśród sygnatariuszy znajdziemy Amerykanina Lee Kiefera, mistrza olimpijskiego w Tokio w 2021 roku oraz Francuza Manona Bruneta, brązowego medalistę szabli za dwoma szermierzami rywalizującymi pod sztandarem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC), czyli mistrzynią olimpijską (2008 ). ), Ukrainka Olga Kharlan.
12:46
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia są przeciwne udziałowi rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie, w którym domagają się wykluczenia rosyjskich sportowców z igrzysk w Paryżu w 2024 roku. MKOl ma się dziś spotkać na szczycie, na którym podejmie decyzję w tej sprawie .
12:42
Almaz, pies, który wydobywa 200 dziennie
Ałmaz i jego mistrz Leonid Levchenko stali się bohaterami mediów społecznościowych. W rejonie Kijowa Ałmaz i jego mistrz byli w stanie znaleźć do 200 min dziennie.
12:27
Kreml chce kontynuacji śledztwa
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział na codziennej konferencji prasowej, że Rosja będzie nadal wzywać do międzynarodowego śledztwa w sprawie wybuchów, które zniszczyły gazociąg Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku. W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjską rezolucję wzywającą do powołania „niezależnej międzynarodowej komisji śledczej” w sprawie sabotażu.
12:18
Szczegóły zestrzelonych dronów
Wspomnieliśmy, że wczesnym rankiem rosyjskie drony zostały zestrzelone nad Kijowem, według władz. „Siły obrony przeciwlotniczej wykryły i zniszczyły 12 irańskich dronów Shahed” – powiedział szef departamentu wojskowego Sergoj Popko w Telegramie.
11:47
W Charkowie słychać było wybuchy
11:33
Henkel znalazł nabywców na swoje rosyjskie zakłady
Niemiecki koncern Henkel zamierza sprzedać swoje rosyjskie aktywa, co oznacza, że 11 fabryk koncernu może kupić konsorcjum inwestorów, w skład którego wchodzą akcjonariusze firmy farmaceutycznej „Pharmstandard” należącej do oligarchów Wiktora Charitonina i Hora Kulkowa, a także jako firma inwestycyjna Ivana Kismet. Stolica Tavrin oraz założyciele funduszu kapitałowego „Elbrus”.
11:26
Obwody Dniepropietrowsk, Sumy, Połtawa, Kirowohrad i Charków postawione w stan gotowości przed nalotami
11:25
Rumunia i Polska prowadzą rozmowy z Komisją Europejską w sprawie mechanizmów śledzenia ukraińskiego eksportu zboża
Chodzi o to, by lokalni rolnicy nie zostali zalani tanim importem – mówią premierzy Polski i Rumunii. Wąskie gardła logistyczne powodują, że duże ilości ukraińskiego zboża, tańszego niż produkowane w Unii Europejskiej, trafiają do krajów Europy Środkowej. Miało to wpływ na ceny i sprzedaż lokalnych rolników.
10:34
W Chersoniu rozległy się nowe eksplozje
10:31
Białoruś gości rosyjską broń nuklearną w odpowiedzi na „presję” Zachodu
Białoruskie MSZ ogłosiło, że Białoruś przyjmie rosyjską „taktyczną” broń nuklearną w odpowiedzi na „bezprecedensową” presję „Zachodu”.
Białoruska dyplomacja podkreśliła, że Białoruś jest „zobowiązana do podjęcia działań odwetowych”, zapewniając jednocześnie, że Mińsk nie kontroluje tej broni i że jej rozmieszczenie „nie jest w żaden sposób sprzeczne z artykułami 1 i 2 Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”. „.
10:25
Rosja zniszczyła setki kościołów i domów modlitwy na Ukrainie
Według prezydenta Zełenskiego Rosja zniszczyła setki kościołów i domów modlitwy. „Dla Rosji wszystko jest tylko celem. Ale pociski i artyleria państwa terrorystycznego nie złamały naszego człowieczeństwa i naszej wiary” – powiedział prezydent Zełenski.
10:18
Polska zakończyła budowę muru z Białorusią
Polska właśnie zakończyła budowę 200-kilometrowego i wysokiego na 5,5 metra muru granicznego z Białorusią. Montaż czujników i kamer jest w końcowej fazie.
10:11
Unia Europejska stara się dać państwom członkowskim możliwość zablokowania importu rosyjskiego LNG
Według Bloomberga ministrowie energetyki Unii Europejskiej są gotowi zgodzić się na propozycję, która dałaby rządom państw członkowskich możliwość czasowego zakazu rosyjskiego importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) bez nakładania nowych sankcji energetycznych.
09:58
Rosja chce skoncentrować eksport energii na „przyjaznych krajach”
Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że Rosja powinna skupić się na zwiększeniu eksportu energii do tzw. „przyjaznych” krajów. Powiedział, że dostawy rosyjskiej ropy do Indii wzrosły w ciągu ostatniego roku 22 razy. Novak powiedział, że dochody z energii stanowiły 42% budżetu federalnego Rosji w 2022 roku i powiedział, że przemysł energetyczny kraju jest zrównoważony, pomimo wyzwań związanych z zachodnimi sankcjami.
09:48
Szpital w Chersoniu został trafiony w nocy
Według urzędników lokalnej administracji, około godziny 4:00 siły rosyjskie zbombardowały szpital w regionie Dnipro w Chersoniu. Doszło do co najmniej pięciu eksplozji. Jeden z pocisków trafił w piąte piętro budynku. Fala uderzeniowa zniszczyła prawie wszystkie okna głównego budynku po jednej stronie.
09:44
Przerwy w dostawie prądu w regionie Odessy
Według mieszkańców Odessy w regionie występują masowe przerwy w dostawie prądu.
09:39
Pomoc w wysokości ponad 8 miliardów euro dla rosyjskich rodzin i żołnierzy
Według Banku Centralnego banki w Federacji Rosyjskiej udzieliły wakacji kredytowych w wysokości około 8 miliardów euro, aby pomóc żołnierzom i ich rodzinom.
09:10
Rosyjski 10 Pułk Pancerny stracił „znaczną część swoich czołgów” podczas ataku na Awdijewkę.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rosyjski 10. Pułk Pancerny poniósł ciężar ataku na Awdijewkę i mógł stracić „dużą część swoich czołgów” podczas próby oskrzydlenia miasta od południa.
08:44
Rosja dostarcza Iranowi broń elektroniczną w zamian za drony
Według Wall Street Journal Rosja zaczęła dostarczać Teheranowi sprzęt i oprogramowanie do nadzoru. Podczas gdy wcześniej Kreml ograniczał się do dostarczania wyłącznie oprogramowania „bezpieczeństwa”, po tym, jak Iran zaczął dostarczać drony i amunicję, decyzja została zmieniona.
The Wall Street Journal podaje, że Rosja dostarczyła już urządzenia podsłuchowe i monitorujące, a także wykrywacze kłamstw. Ponadto Moskwa mogła udostępniać Iranowi bardziej zaawansowane oprogramowanie do hakowania telefonów komórkowych i inne oprogramowanie.
08:18
Bułgaria może sprzedawać Ukrainie duże ilości amunicji przez pośredników
Były minister obrony Bojko Nowew uważa na antenie BTV, że kraj ten mógłby przekazywać Ukrainie starą sowiecką amunicję.
Według niego sprzedaż broni na Ukrainę będzie prowadzona przez pośredników. „To jest ilość amunicji, która może odwrócić losy wojny w pewnych kierunkach na froncie ukraińskim” – dodał.
07:55
Joe Biden wykorzystuje swoje uprawnienia awaryjne, aby rozszerzyć produkcję mikroelektroniki
W memorandum skierowanym do sekretarza obrony Lloyda Austina, Joe Bidena, prezydent Stanów Zjednoczonych wykorzystał swoje nadzwyczajne uprawnienia, aby umożliwić w szczególności zwiększenie w kraju produkcji płytek drukowanych na potrzeby obrony narodowej.
07:44
W Chersoniu słychać było wybuchy
07:40
Atak drona powoduje pożar w mieście Dniepr
Jeden z dronów wycelował w prywatną firmę w mieście Dniepr. Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak powiedział, że eksplozja spowodowała „pożar” na powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych.
07:35
W sprawie przestępstw popełnionych przez Rosjan wszczęto 68 781 spraw karnych
Od początku wojny Policja Narodowa wszczęła 68 781 spraw karnych za zbrodnie popełnione przez Rosjan. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wszczęto 56 711 spraw, w szczególności o naruszenie praw i zwyczajów wojennych.
Czytaj więcej bezpośrednio
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce