Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Będzie widoczny 19 sierpnia: Co to jest „superksiężyc”?

W poniedziałek 19 sierpnia niebo zachwyci miłośników astronomii i ciekawskich: superksiężyc.
Czy jest to zjawisko rzadkie czy powszechne? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Wieczorem 19 sierpnia spójrz w niebo, a zobaczysz superksiężyc. Termin ten, który stał się popularny w latach 70. XX wieku, odnosi się do imponującego księżyca w pełni, który wydaje się większy na niebie. Gdyby nie Miasto satelitarne Tuluzabędzie „Wcale nic wyjątkowego”. „Sprowadza się to po prostu do złożoności orbity naszego naturalnego satelity wokół Ziemi”..

Termin pochodzi z astrologii

Nazwa ta nie pochodzi z astronomii, ale z astrologii. Pod koniec lat 70. astronom Richard Noll spopularyzował określenie „superksiężyc” w odniesieniu do pełni księżyca, która ma miejsce, gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi. „To prawda, że ​​jeśli obiekt znajduje się bliżej obserwatora, z perspektywy wydaje się większy, ale w rzeczywistości różnica w wielkości jest nie do wyczucia naszymi zmysłami w porównaniu z księżycem.” Wyjaśnia kosmiczne miasto. Uważaj więc na artykuły sensacyjne, superksiężyc pozostaje księżycem w pełni, jak każdy inny księżyc, z wyjątkiem kilku szczegółów.

Jasność superksiężyca będzie większa niż zwykłej pełni księżyca (o 30% więcej). „Nasza pamięć wzrokowa nie pozwala nam zbytnio zauważyć tej różnicy; urządzenia pomiarowe natomiast tak.”Odnosi się do Fundacji w Tuluzie.

W poniedziałek 19 sierpnia będzie superksiężyc… niebieski. Termin ten pochodzi od wyrażenia niebieski księżyc, które odnosi się do miesiąca z dwiema pełniami księżyca. Jest to możliwe, ponieważ pomiędzy dwiema pełniami księżyca upływa 29 dni. Taka sytuacja miała miejsce już w zeszłym roku, w sierpniu 2023 roku.

Jednak według Toulouse Space astronom Fred Espenac, który pracował dla NASA, opracował naukowe podejście do koncepcji superksiężyca. Sposób jego obliczenia zależy od odległości Księżyca od Ziemi w czasie pełni Księżyca, szacując ją od 0 do 1 w zależności od bliskości. Liczba 0 oznacza pełnię księżyca „w apogeum”, daleko od Ziemi, a cyfra 1 oznacza pełnię księżyca w jego najbliższym punkcie. Uważa, że ​​pełnia księżyca zasługuje na status superksiężyca wynoszący 0,9.

  • Tam "Super truskawkowy księżyc" Swoją nazwę zawdzięcza hołdowi rdzennych Amerykanów.

    Przeczytaj także

    „Supermoon” od piątku wieczorem do soboty: dlaczego to zjawisko jest tak rzadkie i tak wyjątkowe?

W tej skali rocznie zdarza się od 3 do 5 superksiężyców. Na przykład superksiężyc z 31 sierpnia 2023 r. osiągnął 0,997, co jest najlepszą liczbą w roku. Następny superksiężyc z oceną 1 zaplanowano na 30 marca 2029 r.

READ  Ogromne wezwanie we Francji: ten łosoś musi być sprowadzony pilnie, jest skażony!

Marianna Leroux