Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Aix-Marseille pokazuje, że nawet pawiany potrafią być altruistami

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Aix-Marseille pokazuje, że nawet pawiany potrafią być altruistami

Jeśli zaczynasz tracić wiarę w ludzkość, zmęczony indywidualizmem swoich kolegów lub egoizmem najgorszych wrogów, pamiętaj Pawiany. Ponieważ nauka jest pewna: jeśli wydaje się, że niektórzy ludzie wokół ciebie pamiętają właśnie to słowo w Scrabble (a jednocześnie może to oznaczać wiele punktów), to zasada altruizmu jest rzeczywiście punktem wspólnym między ludźmi i naszymi kuzyni naczelnych. , odziedziczył takie samo zachowanie jak nasz przodek. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Postęp nauki W najbliższy piątek dwóch badaczy z laboratorium psychologia Znajomość Narodowego Centrum Badań Naukowych i Uniwersytetu w Aix –Marsylia Udowodnij, że słynna koncepcja „wygrana/wygrana”, opracowana przez Ségolène Royal, jest w rzeczywistości długoletnią praktyką wśród pawianów.

Osiemnaście naczelnych ze stacji prymatologicznej w Rosset (CNRS) przeszło ten sam eksperyment, wyjaśnił Anthony Formo, jeden z dwóch badaczy, którzy przeprowadzili badanie. „Nasze pawiany są przyzwyczajone do dobrowolnej pracy przy ekranach dotykowych” – wyjaśnia doktorantka na Uniwersytecie w Aix-Marsylia. Stało się to dla nich czymś w rodzaju codziennej rutyny, niczym gry wideo. Mierząc się z obrazami wyświetlanymi na ekranie, znajdowali poprawną odpowiedź, aby zdobyć nagrody i jedzenie. »

Samolubni ludzie są wyrzutkami

Naukowcy skonfigurowali miejsca, w których małpy mogły uzyskać dostęp do ekranów w określony sposób, aby zachęcić je do wykonywania tej czynności w parach. Mówiąc szczegółowo, w tej samej przestrzeni przechowywane są dwa ekrany, po jednym dla każdego naczelnego. „Kiedy dwie małpy są razem na sąsiednich ekranach, czasami mają okazję współpracować, aby otrzymać nagrodę. W tym eksperymencie pierwsza małpa ma swobodę wyboru pomiędzy kilkoma obrazami na ekranie, podczas gdy druga małpa musi czekać przed czarny ekran” – dodaje Anthony Formo. Sugerowane wybory: Pierwszy obraz to tzw. obraz prospołeczny. Jeśli dana osoba go wybierze, skutkuje to otrzymaniem nagrody dla swojego partnera i siebie. Jeśli wybierze drugi obraz, będzie to jedynie go nagradza, dlatego jest to wybór egoistyczny.»

READ  Microsoft opuści Wielką Brytanię? Satya Nadella nie mówi nie

Wyniki są, delikatnie mówiąc, niejednoznaczne. „Połowa małp, które obserwowaliśmy, współpracowała i wolała obraz, który dawał nagrodę także ich partnerowi” – ​​zauważa doktorantka. Ponieważ role małp zmieniają się w zależności od próby, istnieje logika wzajemności: małpy są zainteresowane współpracą, jeśli ich partner zrobi to w zamian. »

Kim są złe pawiany?

Nie dajcie się zwieść: altruizm tych pawianów nie jest obojętny. Może to być nawet temat do obliczenia indywidualnego ruchu pawianów. „Zauważyliśmy, że pawiany rozwijają dwa rodzaje strategii” – wyjaśnia doktorantka. Jeśli pawian współpracuje z partnerem, który nie nagrodził go w poprzedniej próbie, może zdecydować się nie nagradzać go w zamian. To „dawanie i branie”. Może także zdecydować się na znalezienie lepszego partnera. To wybór partnera. W ten sposób pawiany utrzymują współpracę w grupie. »

A kim są te straszne pojedyncze małpy, które tworzą mroczną siłę Russet Apes? Również w tym przypadku nauka uspokaja, ponieważ według badaczy niekoniecznie są to małpy o złym pochodzeniu, ale raczej małpy o prostych poglądach. „Uważamy, że druga połowa badanych nie rozumiała urządzenia i zadania i być może za bardzo skupiała się na ekranach” – mówi Anthony Formaux. Do mądrego człowieka…