Nie ma szybkiego testu wykrywającego chorobę Alzheimera. Często diagnozę stawia się późno, po pełnej ocenie zdolności poznawczych. Naukowcy zidentyfikowali jednak biomarkery, które mogą utorować drogę przyszłym badaniom krwi.
Obecnie rozpoznanie choroby Alzheimera opiera się na całym szeregu testów i badań: ocenie neuropsychologicznej, rezonansie magnetycznym, badaniu neurologicznym, nakłuciu lędźwiowym itp.
dobre wyniki
Dlatego naukowcy pracują obecnie nad identyfikacją nowych biomarkerów, aby opracować techniki, które będą mniej inwazyjne i łatwiejsze do wykonania. Tak jest w przypadku naukowców ze szpitala Sant Pau w Barcelonie, którzy byli szczególnie zainteresowani konkretnym rodzajem białka tau, P-tau217, które jest już wykorzystywane jako biomarker choroby Alzheimera w płynie mózgowo-rdzeniowym. Dlatego zespół postanowił zbadać przydatność tego biomarkera w osoczu krwi.
Analizując dane od 787 pacjentów z trzech grup kontrolnych (jednej w Kanadzie, jednej w Stanach Zjednoczonych i jednej w Hiszpanii), naukowcy zauważyli, że technika ta była skuteczna z ponad 90% dokładnością w wykrywaniu choroby Alzheimera. . Wyniki wykazały, że biomarker P-tau217 zapewnia podobną dokładność jak biomarkery płynu mózgowo-rdzeniowego. Dlatego jest bardziej dostępną i mniej inwazyjną alternatywą dla wczesnej diagnostyki, a co za tym idzie leczenia, demencji.
Autor: dr Daniel Alcolea ze szpitala Sant PaudrSpośród wszystkich biomarkerów obecnie badanych w celu diagnozowania choroby Alzheimera, wskaźniki te dały najlepsze wyniki„.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!