Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie odkrywają jaśniejsze egzoplanety, które odbijają światło „jak lustro”

Astronomowie odkrywają jaśniejsze egzoplanety, które odbijają światło „jak lustro”

Jest to pierwsza egzoplaneta, która dorównuje jasnością Wenus i najjaśniejszym obiektem na naszym nocnym niebie, z wyjątkiem Księżyca.

opublikowany

aktualizować

czas czytania : 1 minuta.

Egzoplaneta LTT9779b i jej gwiazda.  (HANDOUT/ESA/AFP)

Płonący świat, w którym z metalowych chmur spadają krople tytanu, które działają „Jak lustro”... To nie jest scenariusz science fiction. Jest to najjaśniejsza planeta, jaką kiedykolwiek odkryto poza naszym Układem Słonecznym, a astronomowie odsłonili jej oblicze w badaniu opublikowanym w poniedziałek, 10 lipca. Ta dziwna egzoplaneta, znajdująca się ponad 260 lat świetlnych od Ziemi, odbija 80% światła swojej gwiazdy macierzystej, zgodnie z nowymi obserwacjami z europejskiego teleskopu kosmicznego Khufu. Jest to pierwsza egzoplaneta, która dorównuje jasnością Wenus i najjaśniejszym obiektem na naszym nocnym niebie, z wyjątkiem Księżyca.

Nazywa się LTT9779b

Odkryta w 2020 roku planeta wielkości Neptuna, zwana LTT9779b, okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 19 godzin. Z powodu tej bliskości jego świetlista powierzchnia wzrasta do 2000 stopni Celsjusza, temperatury uważanej za zbyt wysoką, aby mogły powstać chmury. Jednak odbicie LTT9779b wskazuje na obecność chmur. „To była naprawdę tajemnica” Według badacza Vivian Parmenter.

Potem uczeni „Te chmury tworzą się w taki sam sposób, jak kondensacja występuje w łazience po gorącym prysznicu” – mówi. wyjaśnia naukowiec w komunikacie prasowym. Podobnie jak efekt bardzo gorącej wody w kąpieli, strumień tlącego się metalu i krzemianów nasycił atmosferę LTT9779b, aż utworzyły się metaliczne chmury.