Nie dysponujemy dokładnym kwestionariuszem wysłanym na Ukrainę, ale możemy podać kilka szczegółów dotyczących tego dokumentu, który pojawia się w „klasycznym” procesie akcesyjnym do UE.
Każdy kraj pragnący przystąpić do Unii Europejskiej musi wypełnić ankietę mającą na celu ocenę stanu gotowości krajów kandydujących według kryteriów członkostwa określonych przez Radę Europejską w Kopenhadze w 1993 roku, ogólnie nazywaną Kryteria kopenhaskie.
Te trzy kryteria dotyczą:
- Sfera polityczna, czyli: czy kandydat posiada stabilne instytucje gwarantujące demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości?
- Sfera ekonomiczna, tj.: czy kandydat ma sprawną gospodarkę rynkową i firmy, które z łatwością zintegrowałyby się z jednolitym rynkiem europejskim?
- Sfera społeczeństwa, czyli: czy kandydat może przyjąć na siebie obowiązki członkostwa w UE, w szczególności zgadzać się z celami unii politycznej, gospodarczej i walutowej?
Liczba pytań może się różnić w zależności od kraju. Np. w przypadku Chorwacji było 4560 pytań, podczas gdy w przypadku obecnych krajów kandydujących Macedonii Północnej było 4666 pytań, Czarnogóry 2178, a Serbii 2486.
Na wypełnienie kwestionariusza wnioskodawcy zwykle mają orientacyjny trzymiesięczny termin, ale Komisja Europejska od dawna to określa. „Jakość jest ważniejsza niż szybkość” oraz że kraj kandydujący może potrzebować więcej czasu na udzielenie odpowiedzi w celu uzyskania odpowiedzi lepszej jakości.
Po uzyskaniu tych odpowiedzi Komisja Europejska publikuje oficjalną „Opinię”, w której znajduje się szczegółowy „Raport analityczny” obejmujący wszystkie Kryteria Kopenhaskie, w tym 33 rozdziały Polityki Pozyskanej przez Wspólnotę, a także potencjalne wnioski i rekomendacje. Do Rady Unii Europejskiej w sprawie przyznania statusu kraju kandydującego i otwarcia negocjacji akcesyjnych.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar