Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Archeolodzy odkryli w Polsce liczący 2300 lat hełm celtycki

Archeolodzy odkryli w Polsce liczący 2300 lat hełm celtycki

400 p.n.e. w południowej Polsce. p.n.e. Celtowie mogli okupować także inne części kraju. Sugeruje to niedawne odkrycie 2300-letniego hełmu celtyckiego z brązu na Mazowszu w środkowo-wschodniej Polsce – podaje raport. Nauka bezpośrednia.

Temat kojarzony z „elitami celtyckimi”.

W sierpniu ubiegłego roku na stanowisku archeologicznym w Łysej Górze, 105 kilometrów na północ od Warszawy, zespół z Muzeum Archeologicznego i Uniwersytetu Warszawskiego odkrył 2300-letni hełm celtycki i inne artefakty. Najcenniejsze znalezisko: hełm ten wydaje się być najstarszym znalezionym w Polsce i ze względu na swoje położenie otwiera zupełnie nowe perspektywy na rozmieszczenie Celtów w kraju.

„Hełm, wraz z innymi celtyckimi wynalazkami, dowodem Celtów”Archeolog z Narodowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który kierował wykopaliskami, wyjaśnia na łamach Live Science Bartomij Kaczyński. Ekspert wyjaśnia, że ​​jest to najbardziej wysunięte na północny wschód stanowisko w Europie, na którym udokumentowano ich obecność.

Archeolodzy odkryli na wyspie Oleron pozostałości liczące 2800 lat

Wykonany z cienkiej blachy brązu i oryginalnie wyłożony skórą lub tkaniną, hełm jest w stylu celtyckim „Berru”, Nawiązuje do nauki żywej i przypomina hełmy spotykane w wielu pochówkach królewskich. „To nie tylko funkcja podkreślająca pozycję jej właściciela, ale może pełnić także funkcję militarną. Wyjaśnia archeolog Bartłomiej Kaczyński. Jest to przedmiot kojarzony z elitą celtycką.”

Łysa Góra, ważny ośrodek handlowy Europy

W ostatnich miesiącach oprócz hełmu na terenie wykopalisk odkryto ponad 300 artefaktów, w tym cztery topory i żelazny miecz. Artefakty te, niezwykłe dla tego regionu, sugerują, że Celtowie mogli pomóc w sprowadzeniu żelaza do regionu, jak odnotowano w felietonach Live Science Bartłomieja Kaczyńskiego.

Według Bartłomieja Kaczyńskiego obecność Celtów w Łysej Górze można tłumaczyć handlem, zwłaszcza bursztynem, który był wówczas bardzo popularnym materiałem. Podczas wykopalisk na terenie Łysej Góry faktycznie odnaleziono ozdoby i półprodukty z bursztynu, co sugeruje, że region ten mógł być wówczas ważnym skrzyżowaniem szlaków handlowych w Europie.

READ  Trzynastu doradców medycznych polskiego rządu podało się do dymisji w proteście przeciwko jego bezczynności

Niewiele obiektów celtyckich odkryto wcześniej gdziekolwiek poza południową Polską: dlatego powszechnie uważano, że Celtowie z południa mieli jedynie sporadyczne kontakty z ludami północy, zauważa Live Science. Ale najnowsze odkrycia właśnie to sugerują „Te interakcje nie były epizodyczne, ale bardzo intensywne i bardzo ważne dla społeczeństwa celtyckiego”.– podsumowuje Bartłomiej Kaczyński.