Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Andrzej Wojda (1926-2016): Artysta obywatelski

Andrzej Wojda (1926-2016): Artysta obywatelski

9 listopada 1989 roku upadł mur berliński. Osiem lat temu, w 1981 roku, polski reżyser Andrzej Wajda pilnie wyreżyserował: Człowiek z żelaza. Film „Gorący” w fikcyjnej formie opowiada o powstaniu „Solidarności” w Gdańsku, pierwszej wolnej Unii w państwie komunistycznym. W tym samym roku film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ale stanowi także pierwsze publiczne naruszenie na dużym ekranie żelaznej kurtyny, która została obecnie całkowicie zniszczona.

Andrzej Wajda trzyma niemiecki magazyn z jego filmem
Andrzej Wajda trzyma niemiecki magazyn z jego filmem „Kanał” na okładce, Warszawa, kwiecień 1957

© Maksib -PAPKA

Wizjoner Andrzej Wojda to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina europejskiego i światowego. W każdym razie to najsłynniejszy polski reżyser we Francji.

jego trylogia, Marmurowy człowiek (1977), Człowiek z żelaza (Dziewiętnaście osiemdziesiąt jeden), Człowiek ludu (2013), przemierzając historię Polski i Europy Środkowej na przestrzeni ponad pół wieku od robotnika stachanowskiego do zwycięzcy komunizmu zwanego Lechem Wałęsą, łącznie z narodzinami unii Solidarnosk. Przełomowa era, w której doszło do upadku Imperium Radzieckiego po upadku muru berlińskiego. Międzynarodowy reżyser ponad 40 filmów, filmów dokumentalnych i telewizyjnych, a także 50 sztuk teatralnych, a jego wielkoformatowe freski z epickimi akcentami i romantycznym tonem zapewniły mu tytuł Artysty Obywatelskiego.

Archiwum INA: A. Wajdy o związkach kina z polityką i wpływie upadku muru na zainteresowanie polskim kinem. Kultura Francji – Pokaż wszystko, co dzieje się 14.04.2003

3 minuty

Co więcej, prawdziwe sumienie moralne i artystyczne swego narodu, powiedział sam Andriej Wajda :

Twórca jest wdzięczny rzeczywistości, w której żyje: jego dzieła nie mają innego znaczenia. Sztuka jest Przeznaczone dla prawdy. On może uratować świat. Należy zakazać wszelkich spisków i manipulacji.

W 1982 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, Andrzej Wajda opuścił Polskę w stanie wojny, aby nakręcić swój film. Dantona W Paryżu. Łączy w sobie przekonania polityczne i historyczne na temat rewolucji francuskiej. Jean-Claude Carrière podpisuje scenariusz. Przed startem Wajda zabiera Gérarda Depardieu do Warszawy, aby spotkał się z Lechem Wałęsą i przedstawił go jako żywego mistrza w walce. Depardieu natychmiast rozumie swoją rolę. W tym samym roku film zdobył nagrodę Louisa Deluca, a Oujda otrzymał Cezara dla najlepszego reżysera.

Równolegle z wielką historią Wajda kontynuuje swój obowiązek prawdy organicznej poprzez dwie epoki literackie, które inspirowały go w całej jego karierze: epokę powieściopisarzy XIX wieku i epokę Młodej Polski (1890-1918).

Wadjda kultywuje liryzm na pograniczu natury ukazanej niczym z serii impresjonistycznych obrazów. Jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i marzy o zostaniu malarzem. Zrobi to za pomocą aparatu podczas fotografowania Surowe drewno (1970), Panie Wilco (1979), Kronika wydarzeń romantycznych (1986) lub nawet Zakazać Tadeuszowi (1999). Filmy te odpowiadają jego dzieciństwu i młodości. Na ekranie emocje bohaterów są niemal autobiograficzne, nawet jeśli bazują na znanych powieściach. Te uczucia wydają się pochodzić z raju przypominającego sen lub nawet utraconego.

Archiwum INA: A. Wajda o sukcesie filmu „Pan Tadeusz” pomimo twórczości poetyckiej i jej refleksji nad polskim widzem. Nadejście francuskiego odrodzenia kulturalnego

2 minuty

Andrzej Wajda był bliski zdobycia Oscara w 2008 roku za swój film Katyńdramatyczna historia jego ojca Jakuba, kapitana piechoty, który w 1940 roku został postrzelony w głowę przez Sowietów.

W tej stalinowskiej masakrze zginęło 22 000 polskich oficerów i intelektualistów. Andriej Wajda ma 14 lat.

Reżyserzy Andrzej Żuławski i Andrzej Wojda, 1965.
Reżyserzy Andrzej Żuławski i Andrzej Wojda, 1965.

© Maksab -Tadeusz Kubiak

Do końca swojej kariery Andrzej Wajda oddawał swój idealizm na służbę „historii” takiej, jaka była, a nie takiej, jaką możemy sobie wyobrazić.

Więc w Niebieskie kwiaty Zrealizowany w 2015 roku, na rok przed śmiercią i poświęcony awangardowemu malarzowi Władysławowi Strzymińskiemu (1893-1952), Wojda ukazuje upokorzenie i bezdomność zbuntowanego artysty w sowieckiej Polsce lat 50. XX wieku poprzez bunt przeciwko narzuconemu socrealizmowi. Polski reżyser zwraca uwagę na nietolerancję europejskich sił populistycznych, mających obsesję na punkcie nacjonalistycznej propagandy i kultury narodowej. „Chciałem porozmawiać o czasach przeszłych standard. Mam nadzieję, że nie wrócą! » Wadżda ogłasza premierę filmu. Taka będzie jego filmowa wola.

Niebieskie kwiaty Uzupełnia swoje życie moralne i artystyczne, odzwierciedlając także swoje zaangażowanie na rzecz wolności i integralności ludzi. Wadjda do końca starał się mówić prawdę. Pytanie o moralność! Pełne koło.

z : Krystyna JandaAktorka jest w trakcie pracy; Golf Radziwiłłowiczaktor Marmurowy człowiek I Człowiek z żelaza ; Tadeusza LubelskiegoHistoryk polskiego kina, przyjaciółka i babcia. Wojciech Bzoniakaktor; Ania SzczepańskaHistoryk filmu dokumentalnego i filmu. Jean-Claude Carrier, Scenarzysta Andrzej Wajda. Małgorzata Menegoz, Francuski producent filmów Oujda. Krzysztofa Zanussiegoreżyser filmowy.

tłumaczenie: Agata Kozak, François Testy’ego, Stefana Kosme

Film dokumentalny według scenariusza Dominique’a Prussaca i reżyserii Anny Smock. Nagranie audio: Jan Friese. Mieszanie: Alain Joubert. Archiwa INA: Isabelle Fort-Rendeau. Badania i dokumentacja: Anneliese Signoret. Współpraca: Susan St. Obsada.

indeks:

Więcej informacji:

Wadżda za Wadżdą : Lekcja kina do obejrzenia Kanał U.

Zaproponował biografię Andrzeja Wajdy Instytut Adama Mickiewiczaodpowiedzialny za promocję polskiej kultury za granicą.

Lokalizacja szkoły i studia filmowego Powstał z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Podpisane CV Anny Vigneau-Laurent Dla magazynu Kino młodzieżowe (2012).

Żywa filmografia na stronie Klub kinowy w Caen.

Wadżda w archiwum Ciné-Ressources i Cinémathèque française.

Instytut Polski w Paryżu Jej celem jest szerzenie polskiej kultury, nauki i sztuki we Francji oraz udział w realizacji współpracy kulturalnej, naukowej i technicznej pomiędzy Polską a Francją.

filmy kanał W kinach w odrestaurowanej wersji od 4 grudnia 2019 I popiół i diamenty Na DVD stronie internetowej Malavidy.