Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykański lądownik, który ominął Księżyc, zniknął w atmosferze ziemskiej – 19.01.2024 o godzinie 03:09

Zdjęcie wykonane 18 stycznia przez amerykańskiego prywatnego satelitę Lunar Peregrine i opracowane przez Astrobotic (pierwszy plan), przedstawiające Ziemię w tle (Astrobotic / -)

Amerykański lądownik, który nie dotarł na Księżyc z powodu wycieku paliwa podczas lotu, został celowo zniszczony i prawdopodobnie rozpadł się po ponownym wejściu w ziemską atmosferę – ogłosił w czwartek startup, który zaprojektował „urządzenie”.

Astrobotic zwrócił się do władz z prośbą o ustalenie losów maszyny.

Peregrine, bo tak się nazywa, wystartował na początku zeszłego tygodnia z Florydy, ale szybko zidentyfikowano wyciek paliwa, który uniemożliwił mu delikatne lądowanie na Księżycu zgodnie z planem.

Lądownik kontynuował jednak działanie w przestrzeni kosmicznej, zbierając przydatne dane o locie do przyszłej próby, a nawet umożliwiając prowadzenie na pokładzie eksperymentów, przesyłanych w szczególności przez NASA, takich jak pomiar promieniowania.

Firma musiała jednak także ocenić, w jaki sposób ukończyć misję, biorąc pod uwagę niepewności związane z wyciekiem i bez ryzyka stworzenia problemów dla satelitów na orbicie Ziemi lub śmieci na orbicie Księżyca.

W ten weekend firma ogłosiła, że ​​podjęła „trudną decyzję” o utrzymaniu trajektorii prowadzącej lądownik w stronę Ziemi, nawet jeśli miałby on działać przez „tygodnie”.

„Nie wierzymy, że ponowne wejście Peregrine’a w atmosferę ziemską stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa, a statek spłonie w atmosferze ziemskiej” – napisał wówczas Astrobotic. Firma zaleciła urządzeniu „zmniejszenie ryzyka upadku gruzu na ziemię”.

Lądownik jest mniej więcej wielkości małego wózka golfowego.

Firma planuje zorganizować w piątek konferencję prasową, aby dokonać przeglądu całej misji.

Astrobotic miał podjąć pierwszą od ponad 50 lat amerykańską próbę lądowania na Księżycu i pierwszą przeprowadzoną przez prywatną firmę.

Mały japoński statek kosmiczny powinien podjąć próbę wylądowania na powierzchni Księżyca w nocy z piątku na sobotę czasu japońskiego, co byłoby pierwszym wielkim osiągnięciem tego kraju.

READ  6 niewidzialnych chorób (ale powodują ból)