26 kwietnia Ambasador Jego Królewskiej Mości w Polsce Abd al-Rahim Atmoun wziął udział w panelu dyskusyjnym pod hasłem „ Polsko Afrykańskie Forum Współpracy Jako Dziekan Afrykańskiego Korpusu Dyplomatycznego, w ramach Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia.
Z tej okazji Pan Atmoun przedstawił wizję Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI, niech Bóg go chroni, dla Afryki opartą na wszechstronnym, zintegrowanym i wszechstronnym podejściu. Wizja ta ma na celu promowanie pokoju i stabilności oraz promowanie rozwoju gospodarczego i ludzkiego. Pan Atmon wymienił również możliwości biznesowe w Afryce i to, jak Maroko, które stało się głównym graczem w afrykańskiej gospodarce, może działać jako centrum.
Pan Atmon wspomniał również o wielu atutach królestwa, zwłaszcza o stabilności politycznej i klimacie biznesowym, a także o licznych infrastrukturach. Zidentyfikował również konkurencyjność Królestwa, zwłaszcza jako centrum logistycznego dla regionu i centralną rolę, jaką port Tanger Med odgrywa na tym polu.
→ Przeczytaj także: Ambasador Maroka w Polsce z wizytą w lokalnej firmie Oknoplast
Ambasador dał również do zrozumienia, że decyzja wielu polskich firm, aby odwiedzić południowe prowincje i tam zainwestować, nie była ani przypadkowa, ani przypadkowa. Decyzja ta zależy od wyboru rdzenia oraz ekonomicznych uwarunkowań kosztów i rentowności. Prowincje południowe odgrywają kluczową rolę w konkurencyjności gospodarczej Maroka, zwłaszcza ze względu na jego pozycję jako centrum afrykańskiego.
Zwrócił także uwagę na doskonały poziom stosunków gospodarczych między Marokiem a Polską. W rzeczywistości Maroko jest wiodącym partnerem handlowym Polski w Afryce i regionie MENA. Rok 2021 przyniósł znaczny wzrost wartości handlu dwustronnego o około 50%, a symboliczny poziom przekroczył 1,5 mld dolarów (eksport z Maroka 890 mln dolarów i Polski 650 mln dolarów). To już drugi rok z rzędu, w którym handel jest korzystny, a bilans jest na korzyść Maroka.
Jego Ekscelencja Pan Atmoun zauważył również, że od ponad dwóch dekad Maroko uczestniczy, pod mądrym przywództwem Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI, w międzynarodowych wysiłkach w dziedzinie środowiska i zrównoważonego rozwoju. Królestwo poczyniło znaczne postępy w integracji zrównoważonego rozwoju z politykami sektorowymi dzięki Narodowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju (SNDD), której celem jest osiągnięcie zintegrowanej zielonej transformacji gospodarczej do 2030 roku.
Pan Atmon wezwał wreszcie do odnowienia Partnerstwa między Europą a Afryką, na podstawie wzajemnie korzystnego porozumienia dla obu kontynentów, poprzez kompleksowe podejście obejmujące w szczególności sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie.
W forum, które charakteryzuje się obecnością dużych europejskich firm międzynarodowych, uczestniczy również szef Polskiej Agencji Inwestycji, szef katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej Janusz Micaszyk, wiceszef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. GRZEGORZ SŁOMKOWSKI, dyplomaci, przemysłowcy i znawcy zagadnień gospodarczych.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy