Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym jest niebieski księżyc, znaczące zjawisko astronomiczne zaplanowane na niedzielę?

W niedzielę 22 sierpnia będzie można obserwować „błękitny księżyc”. Jednak to stosunkowo rzadkie zjawisko astronomiczne dotyczy nie koloru gwiazdy, ale częstotliwości pojawiania się księżyców w pełni. wyjaśnienia.

To historia zapisana w pamiętnikach miłośnika astronomii. Wieczorem tej niedzieli 22 sierpnia będzie można zaobserwować „niebieski księżyc”, stosunkowo rzadkie zjawisko astronomiczne. Uważaj jednak, ci, którzy spodziewają się, że gwiazda zmieni kolor, będą zawiedzeni… Księżyc nadal będzie biały, aw najlepszym razie lekko żółty.

Czym jest niebieski księżyc?

Termin „niebieski księżyc” w rzeczywistości odnosi się do drugiej pełni księżyca w miesiącu z dwoma pełniami księżyca lub trzeciej pełni księżyca w sezonie z czterema pełniami księżyca. To już druga formacja, którą będzie można obserwować w niedzielę 22 sierpnia.

Aby w pełni zrozumieć to zjawisko, musisz wiedzieć, że cykl księżyca wynosi 29 dni, 12 godzin i 44 minuty. Co około 29,5 dnia przez większość czasu możemy zobaczyć jedną pełnię księżyca lub jedną pełnię księżyca. Ale pod koniec dnia w roku kalendarzowym jest o 11 dni więcej w porównaniu z cyklem księżycowym. Dzięki temu co dwa lub trzy lata można obserwować dwa księżyce. Jeśli przegapisz niedzielę, będziesz musiał poczekać do sierpnia 2023 roku.

Skąd pochodzi termin „niebieski księżyc”?

Ale dlaczego kolor niebieski przylgnął do tego zjawiska? W tym momencie żaden specjalista nie podaje jasnego i logicznego wyjaśnienia. W broszurze datowanej na 1528 r. i wrogiej brytyjskiemu duchowieństwu znajdujemy zdanie „Jeśli mówią, że księżyc jest niebieski, musimy wierzyć, że to prawda”, przypis redaktora).

Kolejny utwór w Indonezji w 1883 roku, gdzie erupcja wulkanu Krakatoa i chmura popiołu, która nastąpiła po nim, spowodowały pojawienie się na kilka minut zabarwionego na niebiesko księżyca. O ile wyjaśnienie nie istnieje w Quebecu, termin „niebieski księżyc” rzekomo pochodzi od złej imitacji francuskiego terminu „podwójny księżyc”, który stałby się „niebieskim księżycem”.