Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski moduł naukowy Nauka dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjski moduł naukowy Nauka dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Opublikowano w piątek 30 lipca 2021 o 12:40

Po ośmiodniowej podróży w kosmos, mając prawie 15 lat opóźnienia w planach, nowa rosyjska jednostka naukowa Nauka zadokowała w czwartek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), nie bez tymczasowego problemu z napędem.

Kilka godzin po zadokowaniu astronauci zgłosili nieoczekiwany zapłon silników Nauki, zmuszając ich do uruchomienia silników rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w celu skompensowania ruchu generowanego w orbitującym laboratorium.

NASA wyjaśniła na Twitterze: „Siły strumieniowe zaczęły działać (…) nieoczekiwanie i nieumyślnie, gdy stacja przesunęła się o 45 stopni z pozycji.

„Zatrzymał się zapłon silników i ustała utrata pozycji. Stacja wróciła do zamierzonej pozycji” – skomentowała NASA w transmisji na żywo z kontroli lotów.

Na konferencji prasowej dyrektor NASA ds. lotów kosmicznych Kathy Lueders nazwała ten incydent „naprawdę ekscytującym czasem”, jednocześnie dziękując załodze za naprawienie sytuacji.

Amerykańska agencja kosmiczna ujawniła również, że kosmiczny statek towarowy Dragon z programu SpaceX uruchomiony przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, a obecnie podłączony do Stacji Międzynarodowej, został postawiony w stan gotowości i gotowy do ewakuacji załogi w razie potrzeby.

W wyniku tego wypadku testowy start bezzałogowego statku kosmicznego Boeing Starliner na ISS został przełożony na co najmniej 3 sierpnia na czas trwania trwającego śledztwa.

Nauka (po rosyjsku „flaga”, co po francusku wymawia się „Nauka”) wystartowała 21 lipca na pokładzie rakiety Proton-M z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Pod koniec tych ośmiu dni w kosmosie, co jest konieczne, aby umieścić się na tej samej orbicie co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, to laboratorium kosmiczne zadokowało o 16:29 (1:29 GMT) w rosyjskim module serwisowym Zvezda.

Dokowanie miało się odbyć w trybie automatycznym, ale kosmonauta Oleg Nowicki, przebywający obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przejął ręczną kontrolę nad jednostką, aby sterować nią przez ostatnie kilka metrów.

READ  Mięsak: objawy, czy można go wyleczyć?

„Nowa jednostka, nowe perspektywy dla rosyjskich kosmonautów”, w międzyczasie powitał na Twitterze kosmonauta Ivan Wagner.

Aby Nauka była w pełni funkcjonalna i zintegrowana z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, potrzeba jeszcze kilku miesięcy i serii lotów poza pojazdem. To pierwszy raz od jedenastu lat, kiedy do orbitującego laboratorium dołączyła nowa rosyjska jednostka.

Proces ten został dokładnie zbadany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a Nauka zabrał ze sobą jeden ze swoich urządzeń, ramię robota ERA, które zostanie zainstalowane na zewnątrz jednostki.

– 15 lat spóźnienia –

Po udanym wystrzeleniu i umieszczeniu go na orbicie trajektoria Nauki była naznaczona kilkoma problemami technicznymi, co zmusiło Roscosmos do manewrowania i przez chwilę budziło obawy, że moduł nie będzie w stanie dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Przez pierwsze trzy dni martwiliśmy się, że nastąpiła utrata telemetrii”, powiedział Dmitrij Rogozin, szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, dodając, że „komisja rządowa przeanalizuje wszystkie obserwacje”.

„Gratulacje dla wszystkich zainteresowanych” – skomentował na Twitterze Josef Schbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, a specjalny przedstawiciel NASA i Boeing Space pogratulował rosyjskiej agencji kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i eksploracja kosmosu pozostają rzadkim obszarem współpracy międzynarodowej w okresie napięć między Rosją a krajami zachodnimi.

Przy masie brutto 20 ton i objętości wewnętrznej 70 metrów sześciennych – co czyni ją jedną z największych jednostek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – montaż jednostki rozpoczął się w latach 90., ale jej start, początkowo planowany na 2007 rok, był stale opóźniany .

Podobnie jak inne rosyjskie projekty kosmiczne, padł ofiarą problemów finansowych, błędów biurokratycznych i problemów technicznych podczas projektowania.

To laboratorium kosmiczne zastępuje znacznie mniejszy moduł Pirs, który odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w poniedziałek, zanim spłonął, gdy ponownie wszedł w ziemską atmosferę nad Oceanem Spokojnym.

READ  Cukierki, które uwielbiasz, mogą kryć w sobie śmiercionośne bakterie

Jeśli Nauka jest przede wszystkim jednostką laboratoryjną, zapewni także „dodatkowe objętości dla stacji roboczych i przechowywania ładunków oraz lokalizacji sprzętu do uzupełniania wody i tlenu”, jak twierdzi Roscosmos.

Tymczasem ramię robota Europejskiej Agencji Kosmicznej jest prawie gotowe od 2007 roku i czeka na to dokowanie. Połączony z Nauką i zdolny do „poruszania się” po rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, może przewozić do ośmiu ton sprzętu i będzie szczególnie pomagać astronautom podczas ich wypraw poza pojazdami.