Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamach stanu czy bezprecedensowy kryzys: 5 minut na zrozumienie sytuacji w Tunezji

Zamach stanu czy bezprecedensowy kryzys: 5 minut na zrozumienie sytuacji w Tunezji

„Przechodzimy przez najbardziej wrażliwy moment w historii Tunezji”. Tymi słowami prezydent Republiki Tunezyjskiej powiedział: Kais Saied Usprawiedliwiony piątek wieczorem, jego zajęcie kraju, Dając sobie władzę wykonawczą. „Zgodnie z konstytucją podjęto decyzje, że sytuacja jest niezbędna do uratowania Tunezji, państwa i narodu tunezyjskiego” – powiedział szef państwa, wywołując falę entuzjazmu na ulicach Tunezji i w wielu dużych miastach w Tunezji. Tunezja. kraj. Jakie decyzje zostały podjęte i w jakim kontekście mają miejsce? Ocenia paryski.

Co się stało ?

Bombardowanie młodej demokracji Tunezji. W niedzielę prezydent Kais Saied zamroził parlament na 30 dni i natychmiast zdymisjonował premiera Hishama al-Mashishi. Dlatego głowa państwa przyznaje sobie władzę wykonawczą, aby „ratować Tunezję, państwo i naród tunezyjski”, mówi. Podkreślił, że „to nie jest zawieszenie konstytucji ani odstępstwo od konstytucyjnej legitymacji, pracujemy w ramach prawa”, co wywołało falę entuzjazmu na ulicy.

Te działania, które powinny zostać opublikowane w formie dekretu, natychmiast rozgniewały Parlamentarna Partia Ennahda który skrytykował „przewrót przeciwko rewolucji i przeciwko konstytucji”. Od poniedziałku rano przed tunezyjskim parlamentem wybuchły starcia między zwolennikami prezydenta a zwolennikami formacji inspirowanej przez islamistów.

Czy to rewolucja?

To jest główny argument opozycji. Ale odzyskując kontrolę nad władzą wykonawczą, prezydentura zapewnia jej działanie zgodnie z prawem. Qais Saeed wskazał, że został aktywowany Artykuł 80 Konstytucji, na mocy którego Prezydent może podjąć niezbędne środki w przypadku: nieuchronne niebezpieczeństwo zagraża instytucjom i narodowi”, odkodowano od paryskiej Aude-Annabel Canis, badaczki specjalizującej się w Tunezji w ramach Narodowego Centrum Badań Naukowych.

Jedyna negatywna strona: Pełną władzę Prezydenta Rzeczypospolitej można przyznać po zasięgnięciu opinii Szefa Rządu i Przewodniczącego Zgromadzenia Przedstawicieli Narodu oraz po poinformowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Warunek, który nie był przestrzegany, zauważa naukowiec. I nie bez powodu: żaden lider nie został poinformowany. Przede wszystkim „nie utworzono jeszcze Trybunału Konstytucyjnego” – wspomina. „Choć nie możemy mówić wprost o zamachu stanu, te decyzje nie wysyłają bardzo pozytywnych sygnałów dla demokracji” – dodała.

READ  Rada Federalna przyjmuje swój mandat negocjacyjny z Unią Europejską - rts.ch

Jaki jest kontekst polityczny i społeczny?

W ciągu sześciu miesięcy doszło do konfrontacji między Ennahdą – której deputowani stanowią większość w zgromadzeniu – a prezydenturą, sparaliżując rząd i przeważające władze publiczne. Do kryzysu gospodarczego i społecznego, który dotyka teraz ludność, dokłada się polityczny impas. Dinar nie widział takiego upadku od 15 lat. Odd-Annabelle Kanis dodaje, że gwałtownie wzrosły koszty życia, podobnie jak bezrobocie wśród młodzieży. Po Covid-19 wskaźnik ten osiągnął obecnie 41% wśród osób w wieku 15-24 lata.

Wystarczająco, by podsycić gniew Tunezyjczyków, którzy w niedzielę tysiącami wyszli na ulice w kilku większych miastach kraju, pomimo godziny policyjnej. Tak więc „kryzys zdrowotny, którego świadkiem jest ten kraj, tylko wzmocnił wyraz uzasadnionej frustracji wśród młodszych, a także wśród osób starszych” – zauważa badacz.

Jaka jest sytuacja zdrowotna w Tunezji?

Według Światowej Organizacji Zdrowia kraj, w którym w 2020 r. było bardzo niewiele przypadków Covid-19, ma obecnie najwyższy wskaźnik śmiertelności w Afryce i świecie arabskim. Ta fala powoduje od 150 do 200 zgonów dziennie i dławi i tak już kruchy system opieki zdrowotnej. Tak bardzo, że międzynarodowe darowizny podwoiły się w ostatnich dniach. „Publiczne szpitale walczą tak bardzo, jak tylko mogą, przy bardziej ograniczonych środkach niż kiedykolwiek wcześniej”, zauważa Aude-Annabelle Canesse, która szczególnie ubolewa nad „brakem oczekiwania, łóżek i tlenu”.

Trudności, z jakimi prezydent Kais Saied zamierza się teraz zmierzyć, udając jedynego gwaranta władzy wykonawczej. Godna zaufania pozycja? Trudno się zdecydować, ocenia badacz. Z drugiej strony, działając w ten sposób, szef pokazuje, że słucha gniewu ludzi i chce zmienić sytuację. Ale może to być także gra czysto polityczna. W tej chwili niczego nie można wykluczyć. Wszyscy widzieli to od upadku Ben Alego w 2011 roku: ten kraj jest pełen niespodzianek”.

READ  O czym pamiętać od soboty 28 maja