W sobotę Kościół katolicki przyznał, że kobiety w swoich rządach są niewidzialne, pozostawiając nierozwiązaną kwestię ich święceń, co było rozczarowaniem dla aktywistek mających nadzieję na zmianę zasad instytucji liczącej 2000 lat.
Pod koniec miesiąca dyskusji w Watykanie ogólnoświatowe zgromadzenie świeckich i zakonnych zgromadzonych pod zwierzchnictwem papieża Franciszka ogłosiło, że pozostawia „otwartą” kwestię wyświęcania kobiet na diakonów, co jest stanowiskiem poprzedzającym stanowisko diakonów. księdza, wierząc, że studia „należy kontynuować”.
Jeśli „kobiety i mężczyźni mają równą godność jako członkowie Ludu Bożego”, to „kobiety nadal napotykają przeszkody w uzyskaniu większego uznania” w swojej roli, możemy przeczytać w tym ostatnim 51-stronicowym dokumencie, zatwierdzonym przez Papieża.
Przez cały październik 368 osób – mnichów, biskupów i świeckich, w tym kobiety – z niemal stu krajów dyskutowało za zamkniętymi drzwiami podczas Zgromadzenia Ogólnego Synodu na temat przyszłości Kościoła, będącego jednym z głównych projektów argentyńskiego papieża. .
„Nie ma powodu ani przeszkód, które mogłyby uniemożliwić kobietom pełnienie ról przywódczych w Kościele” – stwierdza dokument zatwierdzony w sobotę, nie precyzując, jakie to mogą być role.
Od pierwszej fazy tego Zgromadzenia, która odbyła się w październiku 2023 r., kwestia statusu kobiet rodzi wiele nadziei na rozwój Kościoła katolickiego, który w odróżnieniu od innych religii dopuszcza wyświęcanie kapłaństwa lub diakonatu wyłącznie mężczyzn.
Stowarzyszenia, szczególnie aktywne w Europie i Ameryce Północnej, potępiają marginalizację kobiet przez system uważany za patriarchalny, pomimo ich centralnej roli w diecezjach na całym świecie.
Sprawa wzbudziła jednak silne wahania, zwłaszcza wśród konserwatywnej części Kościoła i w niektórych regionach, co skłoniło Papieża do wyznaczenia 10 grup roboczych zajmujących się najbardziej drażliwymi tematami, które przedstawią swoje wnioski w czerwcu 2025 r.
– „Niedojrzała” decyzja –
Spośród 155 paragrafów dokumentu, który został przyjęty większością dwóch trzecich, najwięcej sprzeciwu wzbudził również ustęp dotyczący kobiet, większością 97 głosów przeciw i 258 głosów za.
Argentyński kardynał Victor Manuel Fernandez, siłacz wiary Stolicy Apostolskiej, ostrzegł w czwartek, że „decyzja w sprawie diakonatu jeszcze nie zapadła”.
Jeśli chodzi o inne tematy, dokument podkreśla reorganizację kształcenia księży, zwiększenie udziału świeckich, w tym w wyborze biskupów, oraz większą autonomię konferencji episkopatów.
Od czasu wyborów w 2013 r. przywódca około 1,4 miliarda katolików pracuje nad decentralizacją zarządzania kościołem. Jego zdaniem chce, aby było ono mniej pionowe, ale spotyka się z ostrym sprzeciwem.
Nacisk kładziony jest także na potrzebę zintensyfikowania walki z przemocą seksualną popełnianą przez duchownych poprzez skuteczniejszą profilaktykę.
Nie ma jednak wzmianki o przyjmowaniu wiernych LGBT+, co było kolejnym tematem, który początkowo przewidywano przed ewakuacją z dyskusji: tekst ogranicza się do przyznania, że niektórzy katolicy „nadal odczuwają ból związany z poczuciem wykluczenia lub osądzania” ze względu na swoją seksualność.
Synod jest organem doradczym, który przedstawia swoje wnioski papieżowi, do którego należy ostatnie słowo w sprawie ewentualnych reform doktrynalnych. Jednak w rzadkim przypadku ten ostatni ogłosił w sobotę, że bezpośrednio przyjmuje propozycje rady, nadając im oficjalną wartość.
„Nie mam zamiaru publikować «adhortacji apostolskiej»; to, co uzgodniliśmy, jest wystarczające. Dokument zawiera już bardzo konkretne odniesienia, które mogą służyć jako przewodnik po misji Kościołów na różnych kontynentach, w różnych kontekstach”. Franciszek ogłosił to na zakończenie zgromadzenia w sobotni wieczór.
W wyniku konsultacji katolików z całego świata od 2021 roku XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu charakteryzowało się procesem bardziej horyzontalnym, z początkowym udziałem świeckich i około pięćdziesięciu kobiet, co było rewolucją dla tej instytucji stworzoną przez Paweł VI w 1965 r.
Synod zakończy się w niedzielę rano Mszą św., której przewodniczy Franciszek w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Opublikowano 26 października o 22:20, AFP
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar