Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Garmin, Apple, Samsung… Dlaczego wyświetlacze microLED mają być kolejną rewolucją w zegarkach z dostępem do Internetu?

Garmin, Apple, Samsung… Dlaczego wyświetlacze microLED mają być kolejną rewolucją w zegarkach z dostępem do Internetu?

Po wyświetlaczach MIP, LCD i Amoled kolejną rewolucją w zegarkach podłączonych mogą być wyświetlacze microLED. Oceniamy obiecany postęp.

Garmin Fenix ​​​​8 dla ilustracji // Źródło: Chloé Pertuis – Frandroid

Pierwsze połączone zegarki miały wyświetlacze zawierające szeroką gamę technologii. Były monochromatyczne wyświetlacze LCD i modele z e-atramentem, z wyświetlaczami MIP, a w przypadku zegarków z najwyższej półki, panele Amoled.

Aby pójść dalej
Ekran odblaskowy Amoled lub MIP: to najlepsza technologia wyświetlania dla zegarków sportowych

Jednak w ostatnich miesiącach narastają plotki o przyszłych zegarkach wyposażonych w wyświetlacze MicroLED. Jaka jest różnica w stosunku do ekranu Amoled, jakie są wady i przede wszystkim jakie są zalety? To właśnie zobaczymy w tym pliku.

LCD, MIP i Amoled: trzy obecne technologie

Do końca 2024 roku większość producentów zegarków i połączonych bransoletek będzie wykorzystywać w swoich urządzeniach trzy technologie.

Redmi Watch 2 Lite z wyświetlaczem LCD // Źródło: Frandroid – Anthony Woner

W modelach podstawowych znajdziemy czasem klasyczny panel LCD z podświetleniem LED. Zaletą tej technologii jest zapewnienie jasnych kolorów, ale przy grubszych panelach. Jednakże światło słoneczne może łatwo zostać zablokowane przez te wyświetlacze, jeśli ich jasność nie jest optymalna. Wreszcie kontrasty nie są tak głębokie jak w przypadku Amoled, a kolory nie zawsze są tak żywe.

Seria zegarków Apple 10
Apple Watch Series 10 ma wyświetlacz Amoled // Źródło: Robin Wycke – Frandroid

Wysokiej klasy zegarki z dostępem do Internetu zazwyczaj korzystają z panelu Amoled. Jest to ekran, który generuje własną jasność, z głębszymi kontrastami i żywszymi kolorami. Jednak również tutaj jasność jest kluczem do zapewnienia czytelności. Tym bardziej, że Amoled z biegiem czasu ma tendencję do zużywania się.

Zostaw urządzenie Garmin Forerunner 255 w tyle
Garmin Forerunner 255 z wyświetlaczem MIP // Źródło: Arnaud Gelineau dla Frandroid

Wreszcie, niektóre zegarki sportowe wybierają odblaskowe panele MIP. To właściwie wyświetlacze LCD, które nie wymagają podświetlenia i zużywają bardzo mało energii. Wyświetlacze te są ciemniejsze niż modele Amoled i mają mniej kolorów, ale mają tę zaletę, że są doskonale czytelne w bezpośrednim świetle słonecznym.

Zalety AMOLED bez wad

Jak widzieliśmy, żadne rozwiązanie dostępne obecnie na rynku nie jest idealne. Niezależnie od tego, czy jest to tradycyjny wyświetlacz LCD, MIP czy Amoled, każdy ma swoje zalety i wady.

READ  Fala oprogramowania szpiegującego zagraża iPhonem na całym świecie

Jednak na papierze Amoled oferuje znaczne zalety, ponieważ panele te umożliwiają nie tylko nieskończony kontrast, ale także wyświetlanie wielu kolorów. Faktem pozostaje, że Amoled nadal jest podatny na nieodłączną wadę samej technologii: jej kruchość.

Zegarek Pixel Watch ulega wypaleniu, na panelu znajduje się znak „05:18” // Źródło: 9to5Google

Nie mówimy tutaj o kruchości samej deski, ale o jej skłonności do korozji z biegiem czasu. Amoled faktycznie opiera się na technologii zwanej „ organiczny », z elementami szczególnie wrażliwymi na nagrzewanie. To właśnie z tej kruchości wynikają obawy dotyczące niektórych telewizorów OLED. Jednak jednym z głównych kryteriów ogrzewania ekranu jest intensywność dostarczanego do niego światła.

Aby pójść dalej
Wyświetlacz OLED i telewizor: czy w 2023 roku nadal musimy się martwić wypaleniem?

W przypadku wyświetlacza OLED nie da się za bardzo zwiększyć jasności, w przeciwnym razie pewne elementy zostaną trwale odciśnięte na zegarku. Jest to tym bardziej istotne w zegarku, gdzie często prezentowane są te same elementy graficzne, jak np. tarcza.

Garmin Forerunner 265 na dole, Garmin Forerunner 255 na górze, w pełnym słońcu
Garmin Forerunner 265 (Amoled) na dole, Garmin Forerunner 255 (MIP) na górze, w pełnym słońcu // Źródło: Chloé Pertuis – Frandroid

Tutaj z pomocą przychodzi technologia microLED. Technika ta nie opiera się na diodach organicznych, ale raczej na diodach mikroskopowych. Zatem MicroLED może teoretycznie zapewnić znacznie dłuższą żywotność i lepszą efektywność energetyczną, przy znacznie wyższej jasności niż OLED, aż do 100 000 cd/m². Dla porównania Apple Watch Ultra 2 jest ograniczony do 3000 cd/m².

Apple, Garmin i Samsung są w punkcie wyjścia

W tej chwili wydaje się, że trzech producentów ugruntowało już swoją pozycję w segmencie zegarków MicroLED, przynajmniej mając na to wystarczająco dużo plotek, aby to sugerować: Apple, Garmin i Samsung.

Zegarki microLED w Apple

Od ponad roku różne plotki regularnie wskazują na produkcję zegarka MicroLED w Apple. W styczniu 2023 roku agencja Bloomberga Doniesiono, że Apple chciał zaprojektować własne panele microLED, aby uwolnić się od Samsunga, konkurenta i dostawcy wyświetlaczy OLED.

Seria zegarków Apple 10
L’Apple Watch Series 10 // Źródło: Robin Wycke – Frandroid

Jednak w obliczu trudności projektowych ten zegar microLED był opóźniony. Według analityka Jeffa Pu na realizację projektu będziemy musieli poczekać co najmniej do początku 2026 roku.

READ  Oto najlepsze aplikacje i gry roku 2023 według Apple

W lutym ubiegłego roku, strona tajwańska Elektryczny Poinformowała o nowym opóźnieniu, a produkcja spodziewana jest najwcześniej w 2027 roku. Krótko mówiąc, jeśli wydaje się, że Apple pracuje nad projektem, nie powinien pojawić się w najbliższym czasie.

Apple Watch Ultra 2 // Źródło: Chloé Pertuis – Frandroid

Oczywiście nie wiemy, które zegarki Apple mogłyby skorzystać z tej funkcjonalności i czy technologia microLED trafi bezpośrednio do Apple Watch Series 13 czy 14. Jednak najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem pozostaje to, że Apple przez jakiś czas rezerwuje tę technologię dla high-endów Urządzenia Apple. Zobacz modele Ultra do sportów przygodowych i na świeżym powietrzu.

Zegarki Garmin z mikroLED

W Garminie projekt monitorowania wyświetlaczy microLED wydaje się bardziej zaawansowany.

Pod koniec września dowiedzieliśmy się, że producent zegarków sportowych właśnie tak zrobił Podpisano umowę z dostawcą Vuzixspecjalizuje się w komponentach microLED do podłączonych zegarków i rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej.

Garmin Fenix ​​​​8 // Źródło: Chloé Pertuis – Frandroid

Przede wszystkim od czasu zapowiedzi urządzenia Garmin Fenix ​​8 pod koniec sierpnia 2024 roku mnożą się przecieki na temat „ Phoenix 8 MicroLED » W przygotowaniu w firmie Garmin. Model ten można zobaczyć w dokumentacji deweloperskiej. Co więcej, pracownik firmy Garmin zaufałby tej witrynie com.the5krunner Model ten znajduje się obecnie w fazie beta w firmie Garmin.

Garmin Ibex Pro (2. generacja)
La Garmin Epix Pro (2. generacja) // Źródło: Brice Zerouk – Frandroid

Jeśli projekt Fenix ​​​​8 microLED wygląda na mocno zaawansowany, to będziemy musieli poczekać na oficjalną zapowiedź. Z informacji zainteresowanego wynika, że ​​zegarek będzie mógł zostać wydany dopiero po roku, czyli pod koniec lata 2025 roku.

Zegarki Samsung z mikroLED

W Samsungu wieści są nieco bardziej niejednoznaczne, ale jak na ironię, koreański producent będzie w lepszej sytuacji, aby wypuścić na rynek zegarek z wyświetlaczem microLED.

Trzeba powiedzieć, że Samsung jest już poważnym graczem w dziedzinie paneli microLED do telewizorów, o czym przekonamy się później. Dlatego technologia nie jest obca firmie.

READ  Heimdall God of War Ragnarok: Komentarz Czy jesteś szefem?
La Samsung Galaxy Watch Ultra // Źródło: Robin Wycke – Frandroid

Co więcej, w zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że Samsung będzie miał w swoich planach „Zegarek Galaxy Ultra» Z ekranem microLED. Gdyby zegarek w końcu pojawił się na rynku latem tego roku, zadowoliłby się prostym wyświetlaczem Amoled.

Ostatnio tak WCCFTech Co mówi nam, że projekt jest nadal w porządku obrad i oczekuje się, że zostanie wydany w 2025 roku.

MicroLED był już stosowany w telewizorach i oczekuje się, że będzie stosowany w rzeczywistości wirtualnej

Chociaż panele microLED wciąż są w sferze science fiction, jeśli chodzi o podłączone zegarki czy smartfony, panele te są już wykorzystywane w innych branżach.

Aby pójść dalej
MicroLED, Mini LED, Direct LED, Full LED… Jakie są różnice w przypadku OLED

Obecnie głównym zastosowaniem wyświetlaczy microLED są duże monitory i telewizory. Na przykład Samsung oferuje tego typu wyświetlacze do swojego modułowego systemu wyświetlaczy. Szczególnie drogie są jednak telewizory, których ceny sięgają 1000 euro za cal przekątnej. Konkretnie, za 55-calowy ekran można liczyć na 55 000 euro.

Telewizor Samsung Micro LED
Telewizor Samsung microLED // Źródło: Frandroid

Kolejnym obszarem, w którym rozwija się technologia microLED, są gogle wirtualnej rzeczywistości. Wydaje się, że wielu graczy inwestuje w ten obszar, począwszy od Meta, która rozpoczęła prace nad goglami VR z wyświetlaczem microLED. Ze swojej strony Google w 2022 roku kupił start-up specjalizujący się w tej technologii, ponownie w celu opracowywania urządzeń rzeczywistości wirtualnej.

Aby pójść dalej
Micro-LED: Nasza wizyta w fabryce projektującej kolejną technologię wyświetlania

Jednak na razie wyświetlacze MicroLED to wciąż fantastyka wielu entuzjastów technologii. Być może dzięki zegarkom z mniejszymi panelami i niższą rozdzielczością technologia ta mogłaby po raz pierwszy pojawić się na rynku.


Chcesz znaleźć najlepsze artykuły dotyczące Frandroid w Google News? Możesz kontynuować Frandroid w Wiadomościach Google Jednym kliknięciem.