Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy zidentyfikowali obszary, w których może ukrywać się życie

Naukowcy zidentyfikowali obszary, w których może ukrywać się życie

Co by było, gdybyśmy musieli szukać marsjańskiego życia w małych skupiskach ciekłej wody uwięzionej w pokładach lodu występujących niemal wszędzie na planecie? Jednak nowe badanie pokazuje, że środowiska te mogą zapewnić warunki odpowiednie do przetrwania organizmów.

Obserwacje na Ziemi pokazują nam, że życie może ukrywać się niemal wszędzie, także w nieoczekiwanych zakątkach. Dlaczego sytuacja nie miałaby być podobna na Marsie?

Wiemy, że w odległej przeszłości na Czerwonej Planecie panowały warunki, ApriorycznieByłoby to korzystne dla ewolucji organizmów żywych. Jednak poważna zmiana klimatyczna sprawiła, że ​​planeta całkowicie nie nadawała się do zamieszkania. Całkowicie, naprawdę? Może nie. Przynajmniej taką nadzieję mają niektórzy naukowcy.

Kieszenie ciekłej wody pod zamarzniętą powierzchnią

Dzisiejszy Mars jest w rzeczywistości zamarzniętym, suchym światem. Jednak planeta nadal zatrzymuje część wody w postaci lodu. Wiemy jednak, że na Ziemi niektóre organizmy mogą żyć w skupiskach wody roztopowej, które często znajdują się pod powierzchnią Ziemi. LodowceLodowce. AlgiAlgi, GrzybyGrzyby I SiniceSinice W rzeczywistości są w stanie wykorzystać to płynne środowisko, a energia słoneczna nadal jest w stanie przedostać się przez zamarzniętą warstwę.

Mars zawiera duże ilości lodu wodnego, który nagromadził się z biegiem czasu, zatrzymując ze sobą cząsteczki pyłu. Chociaż cząstki te zapobiegają przedostawaniu się światła zbyt głęboko do lodu, ich obecność wydaje się odgrywać kluczową rolę w tworzeniu się małych kieszeni ciekłej wody pod powierzchnią. Oni kolorkolor Ciemność pochłania światło, powodując… połączeniepołączenie Lód oceaniczny. Na Ziemi powstające małe wnęki nazywane są kriokonitem.

Warunki „mieszkalne” do 3 metrów pod lodem

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Komunikacja o Ziemi i Środowisku Wskazuje, że proces ten zachodzi również na Marsie. Wyniki wskazują, że ilość światła przechodzącego przez lód byłaby wystarczająca, aby umożliwić fotosyntezę na głębokości trzech metrów wewnątrz kriokonitu. Zamarznięta warstwa powierzchniowa zapobiegnie parowaniu wody i potencjalnie ochroni organizmy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

READ  Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Naukowcy mają teraz kolejny cel, jakim jest odtworzenie tych warunków w laboratorium.