Zbudowane 700 metrów pod ziemią nowe obserwatorium naukowe, zbudowane przez Chiny i przyciągające zagranicznych badaczy, ma jako pierwsze na świecie rozwiązać starożytną zagadkę fizyki – przed Stanami Zjednoczonymi.
Obserwatorium Juno (Podziemne Obserwatorium Neutrino Jiangmen) w Kaiping, w południowej prowincji Guangdong, zostało zbudowane na dużej głębokości w celu ograniczenia promieniowania pasożytniczego, a ostatnio gościło wiele międzynarodowych mediów, w tym AFP.
Po zjechaniu kolejką tunelem o wilgotnych ścianach docieramy do ogromnego pomieszczenia, w którym znajduje się detektor. Ogromna kula o średnicy 35 metrów.
„Było to skomplikowane technologicznie” – mówi Wang Yifang, dyrektor Chińskiego Instytutu Fizyki Wysokich Energii (IHEP) i kierownik projektu Juno, celując w nią piórem laserowym.
„Nikt jeszcze nie zbudował takiego detektora” – zapewnia pracowników w hełmach, którzy dokonują ostatnich prac nad konstrukcją ze stali nierdzewnej i akrylu.
Rola maszyny rozpoczyna się w sierpniu 2025 r., kiedy to zbierze pierwsze dane: wykryje neutrina emitowane przez dwie chińskie elektrownie jądrowe, oddalone od siebie o 53 kilometry.
Ale czym są neutrina?
Są to cząstki elementarne, maleńkie ziarna materii, otaczające nas i poruszające się z prędkością bliską prędkości światła.
Fascynują fizyków. Dlaczego? Ponieważ jego masa, natura i oscylacje stanowią tajemnicę. Lepsze ich zrozumienie oznacza lepsze zrozumienie zjawisk fizycznych, na Ziemi i gdzie indziej.
– „podniecający” –
Główny cel Juno: rozwiązanie zagadki związanej z neutrinami. Występują one w trzech stanach masowych (m1, m2, m3), a naukowcy chcą wiedzieć, który jest najlżejszy, a który najcięższy.
Dlaczego? Ponieważ rozwiązanie tego problemu, zwanego „systemem holistycznym”, jest kluczowe dla ulepszenia modelu, który pozwala naukowcom lepiej zrozumieć fizykę cząstek elementarnych.
Pozwoliłoby nam to dowiedzieć się więcej o pochodzeniu i losach wszechświata.
Patrick Huber, dyrektor Centrum Fizyki Neutrinów w Virginia Tech, powiedział AFP, że był to „ekscytujący” projekt.
„To dogłębnie sprawdzi nasz pogląd na oscylacje neutrin i mechanikę kwantową, a jeśli Juno udowodni, że wcześniej się mylili, będzie to rewolucja” – zauważa.
Badanie neutrin może również pomóc w lepszym zrozumieniu gwiazd, Słońca i eksplozji masywnych gwiazd.
Koszt projektu to około 2,2 miliarda juanów (285 milionów euro). Jego budowa rozpoczęła się w 2014 roku, a zakończy w 2025 roku.
Rozwiązanie problemu „kompleksowego systemu” wymagałoby gromadzenia danych przez około sześć lat.
W Stanach Zjednoczonych i Japonii podobne eksperymenty są wdrażane lub planowane. Jednak Jennifer Thomas, fizyk z University College London, powiedziała AFP, że Juno „wyprzedziła wyścig”.
-Geopolityka nigdy nie jest daleko –
„Uważamy, że uzyskamy wyniki dotyczące układu mas neutrin szybciej niż inne” – mówi Wang Yifang.
„Świat zawsze chce być pierwszy!”, uśmiecha się.
Zauważa, że współpraca międzynarodowa tutaj jest „jedną z największych na świecie” i obejmuje około 750 członków z 17 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych.
„W programie uczestniczą dwie amerykańskie grupy (…), a są też inne, które są zainteresowane i chcą do nas dołączyć” – mówi Wang Yifang.
Ale niestety, z powodów znanych wszystkim… nie pozwolono im na to.”
Amerykańskie instytucje naukowe zachęca się do złagodzenia stosunków z chińskimi odpowiednikami: Stany Zjednoczone, które z podejrzliwością patrzą na rozwój polityczny i gospodarczy Chin, podejrzewają obecność chińskich naukowców na swoim terytorium pod zarzutem szpiegostwa.
Francusko-meksykańsko-amerykański fizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i członek Juno Juan Pedro Ochoa Rico nie wahali się wziąć udziału. Powiedział AFP, że „niecierpliwił się” przed użyciem tego „wyjątkowego” detektora.
„Nie jesteśmy całkowicie obojętni na sytuację polityczną, ponieważ czasami mogą wystąpić trudności w uzyskaniu wiz lub większe obciążenia regulacyjne, ale chińsko-amerykańskie relacje naukowe są bardzo silne”.
Pan Ochoa Rico twierdzi, że problemy wizowe dotykają „naszych chińskich kolegów być może w znacznie większym stopniu niż nas w Stanach Zjednoczonych”.
„Dzięki wspólnej pracy pokazujemy również, jak nauka może i musi być apolityczna”.
Opublikowano 17 października o 7:44, AFP
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!