Dziś w piątek z Warszawy Minister Spraw Zagranicznych i Narodowej Wspólnoty Zagranicznej Ahmed Attaf pochwalił odnotowany w ostatnim czasie skok jakościowy w wymianie handlowej pomiędzy Algierią a Polską, informując, że uzgodniono utworzenie wspólnej grupy roboczej, której zadaniem będzie określenie form współpracy i partnerstwa w dziedzinie energii.
Minister poinformował w oświadczeniu dla prasy po sesji roboczej ze swoim polskim odpowiednikiem Radosławem Sikorskim w Warszawie (Polska), w ramach oficjalnej wizyty, którą składa do tego kraju na zlecenie Prezydenta RP Abdelmadjida Tebboune . Dodał, że rozmowy między obiema stronami zaowocowały „ważnymi wynikami i konstruktywnymi porozumieniami, które potwierdzają wspólne pragnienie obu krajów wzmocnienia obiecujących perspektyw wzmocnienia historycznych i głęboko zakorzenionych stosunków między obydwoma zaprzyjaźnionymi krajami”.
Pan Attaf wskazał, że dyskusje skupiały się na sposobach i środkach nadania nowej dynamiki stosunkom historycznym między obydwoma krajami, które pozwolą wykorzystać ich potencjał, szczególnie w świetle niezwykłych wyników osiągniętych przez Algierię w dziedzinie gospodarczej. Podziękował podejście reform i odnowy ustanowione przez Prezydenta Republiki, pana Abdelmadjida Tebboune.
Minister dodaje, że tendencja ta „umożliwiła rehabilitację wielu kluczowych sektorów i aktywizację ich roli w tworzeniu bogactwa narodowego, czy to w rolnictwie, zwłaszcza rolnictwie pustynnym, czy w przemyśle w jego różnych gałęziach, a także w dużych zasobach wydobywczych dostępnych w Algierii”. Albo odnawialne i czyste energie, zwłaszcza zielony wodór, które są w stanie otworzyć drogę do współpracy i partnerstwa między obydwoma krajami.
Attaf z zadowoleniem przyjął „skok jakościowy odnotowany w wymianie handlowej między obydwoma krajami”, a także „pozytywną dynamikę w wymianie pomiędzy algierskimi i polskimi podmiotami gospodarczymi”, dodając, że dynamika ta „była widoczna poprzez aktywizację nawiązania algiersko-polskiego Współpraca.” W maju ubiegłego roku Rada Biznesu była świadkiem wymiany wizyt przedsiębiorców obu stron oraz zorganizowania trzech wspólnych forów gospodarczych w latach 2023-2024.
Po przyjęciu tej dynamiki Minister wyraził nadzieję, że „zostanie ona wzmocniona i zakończy się utworzeniem wzajemnie korzystnych projektów inwestycyjnych”, dodając, że „rządy naszych dwóch krajów będą w dalszym ciągu pracować nad” towarzyszeniem i wspieraniem tych tendencji, jednocześnie pracujemy nad zebraniem warunków i elementów niezbędnych do powodzenia tego obiecującego partnerstwa.
W tym celu „w piątek uzgodniono datę pierwszego posiedzenia Algiersko-Polskiego Komitetu Międzyrządowego ds. Współpracy Gospodarczej, Handlowej, Naukowej i Technicznej, powołanego na mocy porozumienia podpisanego w 2017 r.”, pt. „Wzmocnienie i unowocześnienie ram prawnych”. W przypadku współpracy dwustronnej, poprzez trzy ważne etapy, które obejmują zakończenie negocjacji w sprawie projektów umów przedstawianych obecnie według uznania obu stron w obszarach rolnictwa, szkolnictwa wyższego, badań naukowych i sportu oraz aktualizację starych umów, które nie odpowiadają już obu krajom. Aktualny kontekst stosunków dwustronnych i radykalne zmiany
Dodał, że oba kraje były tego świadkami.
Wreszcie uzgodniono zaproponowanie projektów nowych umów związanych z nowymi obszarami, takimi jak sztuczna inteligencja, środowisko, klimat, energie odnawialne, cyberbezpieczeństwo i „inne tematy leżące w centrum obaw i priorytetów państw członkowskich”. „Oba kraje są na obecnym etapie”.
Jeśli chodzi o kwestie polityczne, obie strony wymieniły poglądy na temat rozwoju sytuacji w ich niestabilnym otoczeniu regionalnym, a także rozwoju sytuacji związanej z kwestią palestyńską w obliczu trwającej agresji syjonistycznej na Strefę Gazy. Za akty zniszczenia i przymusowe wysiedlenia narodu palestyńskiego, bez całkowitej bezkarności.
Pan Attaf skorzystał również z tej okazji, aby wyrazić uznanie dla honorowego stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej wobec tej agresji i całej kwestii palestyńskiej, zwłaszcza niezłomności jej stanowiska w sprawie dyplomatycznego uznania państwa palestyńskiego, a także niedawnego głosowania za Uchwała Zgromadzenia Ogólnego w sprawie przyjęcia Palestyny jako pełnoprawnego państwa członkowskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Podsumowując, spotkanie było dla Pana Attafa okazją do wcześniejszego złożenia polskim ministrem gratulacji z okazji rozpoczynającej się w przyszłym roku prezydencji jego kraju w Radzie Unii Europejskiej, a także do wymiany poglądów na ten temat. Partnerstwo między Algierią a tą grupą trwa od około dwóch dekad.
Algierska agencja informacyjna
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce