Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy zaskakują cały świat nowym silnikiem kwantowym zasilanym litem

Niemcy zaskakują cały świat nowym silnikiem kwantowym zasilanym litem

Odkryj rewolucję energetyczną przyszłości: litowo-kwantowy silnik.

Grupa niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Kaiserslautern-Landau zaprezentowała niedawno prototyp silnika kwantowego zasilanego litem, obiecując rewolucję w technologii energetycznej. Urządzenie to, będące wciąż w fazie rozwoju, może być kluczem do nowej generacji źródeł energii.

Przeczytaj także:

  1. Ten rewolucyjny, niemagnetyczny silnik elektryczny osiąga niespotykaną dotąd ekstremalną wydajność i obiecuje na zawsze zmienić świat motoryzacji
  2. Cud hiszpańskiego silnika jednosuwowego może całkowicie przedefiniować przyszłość samochodów dzięki tej wyjątkowej zdolności
  3. Chiny wyprzedzają resztę świata o dwadzieścia lat dzięki temu nowemu silnikowi kwantowemu, który przeraża Amerykanów i Europejczyków

Nowy paradygmat w technologii energetycznej

Wyniki tych badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Natura, pokazuje techniczną możliwość stworzenia silników działających na zasadach kwantowych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych silników, które wykorzystują spalanie lub reakcje chemiczne do wytworzenia energii, silnik kwantowy modyfikuje stany kwantowe cząstek w celu wytworzenia energii. Ta innowacja może utorować drogę zastosowaniom takim jak ultrawydajne baterie kwantowe.

Dwóch pozaeuropejskich gigantów motoryzacyjnych połączyło siły, aby stworzyć ten unikalny na świecie silnik (bez prądu, bez benzyny)

Rewolucyjne doświadczenie z litem

W tym eksperymencie naukowcy wykorzystali atomy litu, wybierając ten materiał ze względu na jego unikalne właściwości kwantowe. Chociaż obecna sprawność silnika wynosi 25%, czyli mniej niż w przypadku tradycyjnych silników cieplnych, naukowcy uważają, że istnieje ogromny potencjał ulepszeń w drodze ciągłych badań.

Klasyfikacja i przetwarzanie cząstek

Cząstki kwantowe dzielą się na fermiony i bozony. Fermiony podlegają zasadzie wykluczenia Pauliego, która zapobiega jednoczesnemu zajmowaniu tego samego stanu kwantowego przez dwa fermiony, podczas gdy bozony mogą dzielić ten sam stan. Naukowcy odkryli, jak przełączać te stany, aby usprawnić działanie silnika kwantowego.

READ  Dla dobra nauki kałamarnica jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Ekstremalne temperatury i magnetyzm

Zasilanie silnika kwantowego wymaga utrzymywania atomów litu w ekstremalnie niskich temperaturach, bliskich zera absolutnego, aby zminimalizować efekty termiczne i zmaksymalizować kontrolę stanów kwantowych. Pola magnetyczne służą do przełączania atomów między stanami fermionowymi i bozonowymi, co ma kluczowe znaczenie w procesie konwersji energii.

Ilościowy cykl silnika

Cykl silnika kwantowego jest podobny do cyklu silnika cieplnego, w którym fazy sprężania i rozprężania gazów generują pracę mechaniczną. W silniku kwantowym atomy litu są najpierw sprężane do stanu bozonowego, a następnie rozszerzane do stanu fermionowego, umożliwiając efektywny obieg energii.

Potencjalny wpływ na przyszłość energetyki

Potencjalne przyjęcie tej technologii mogłoby radykalnie zmienić sposób, w jaki produkujemy i zużywamy energię. Skutki mogą obejmować mniejsze, mocniejsze i trwalsze urządzenia, wpływając na różne sektory przemysłu i technologii.

Największy samolot świata przeżył tragiczny koniec na miarę powieści, ale jego wskrzeszenie będzie tematem tajnego projektu na Ukrainie.


W artykule zbadano potencjalny wpływ nowego typu litowego silnika kwantowego opracowanego przez niemieckich badaczy. Dzięki badaniu zasad kwantowych, a nie reakcji chemicznych czy reakcji spalania, silnik ten może stanowić poważny przełom w produkcji energii odnawialnej, mający zastosowanie od zaawansowanych akumulatorów po inne technologie energetyczne.

źródło : Natura