Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rakieta Ariane 6 w drodze do pierwszego startu

Rakieta Ariane 6 w drodze do pierwszego startu

Czy Europa znajdzie drogę z powrotem w kosmos po dziewięciu miesiącach zagubienia? Odpowiedź nadejdzie we wtorek, 9 lipca, o ósmej wieczorem czasu paryskiego i trzeciej wieczorem czasu kairskiego. Centrum Kosmiczne w Gujanie będzie wówczas miało trzygodzinne okno startowe na wystrzelenie nowej wyrzutni Ariane-6.

Na zakończenie tego programu, który uruchomiła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w grudniu 2014 r., spóźniono się zatem o cztery lata. Chodziło wówczas o odpowiedź na atak Elona Muska, który we współpracy ze SpaceX obniżył ceny startów o ponad 40%, do około 60 milionów dolarów (55 milionów euro). Nowicjusz położył kres europejsko-rosyjskiemu duopolu, jaki tworzyli Ariane i Proton, zmieniając podstawy rynku: zamiast wysokich cen, uzasadnianych bezpieczeństwem lotów, amerykański miliarder zaoferował „tanie” misje dzięki swojemu samolotowi Falcon . 9 rakiet. Z sukcesem szybko ugruntowała swoją pozycję na rynku wyrzutni.

Europejczycy dali sobie sześć lat na opracowanie Ariane 6, który jest bardziej elastyczny w obsłudze i przede wszystkim kosztuje o połowę mniej niż Ariane 5, aby mógł konkurować z wielkim amerykańskim konkurentem. Inauguracyjny lot zaplanowano na 21 lipca 2020 r., w rocznicę pierwszych kroków człowieka na Księżycu podczas misji Apollo 11 w 1969 r. Jednak bardzo szybko i przy pierwszych niepowodzeniach technicznych data ta została wykluczona. Po tym, jak pandemia Covid-19 pogorszyła sytuację w 2020 r., wyznaczono nowy termin na koniec 2021 r., który również został przesunięty o kilka miesięcy.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Ariane-6 bierze udział w globalnej bitwie startowej

Jednak wiosną 2022 roku kolejne trudności zmieniły kalendarz. Wszystko to na tle napięć między Francją a Niemcami, dwoma głównymi udziałowcami projektu z udziałem odpowiednio 55,3% i 22%. Berlin skrytykował Paryż za dryfowanie w programie i kosztach. Ostatecznie osiągnięto porozumienie finansowe między krajami w Sewilli w Hiszpanii podczas szczytu ESA w dniach 6–7 listopada 2023 r., a kraje zobowiązały się do zapewnienia trwałości platformy startowej poprzez rezerwację czterech lotów rocznie dla swoich instytucji instytucjonalnych, wojskowych lub naukowych . wymagań, w dziesięciu lotach, które Ariane-6 powinien wykonywać każdego roku.

READ  myCanal pomyślnie dezaktywował subskrypcje w aplikacji w swojej aplikacji na iOS

„Bardzo wysoki poziom zaufania”

W wyniku tych kolejnych opóźnień planowana operacja układania płytek pomiędzy ostatnim lotem Ariane-5 w lipcu 2023 r. a pierwszym lotem Ariane-6 nie została zrealizowana, pozbawiając Europę na rok ciężkiej wyrzutni. Jeśli chodzi o małą rakietę Vega, ostatni raz wystrzelono ją w październiku 2023 roku, a program kolejnego modelu, Vega-C, został zawieszony po awarii podczas lotu. Od tego czasu Europie odmawia się dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Pozostało Ci do przeczytania 61,02% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.