Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Huragan Beryl: W nadchodzących godzinach sytuacja na Jamajce będzie krytyczna

Huragan Beryl: W nadchodzących godzinach sytuacja na Jamajce będzie krytyczna

Lokalizację Beryl, która porusza się z prędkością od 30 do 40 kilometrów na godzinę w kierunku zachodnim, zlokalizowano w środę (czasu paryskiego) u wschodniego wybrzeża Jamajki po bardzo trudnym dniu spowodowanym burzami i gwałtownymi wiatrami, zwłaszcza sztormowymi. które zalały obszary przybrzeżne. , w tym Wenezuela, położona na południe od reżimu. Jest to pierwszy huragan, który osiągnął etap 5/5 tak wcześnie w sezonie huraganowym, co stanowi rekord. W poniedziałek wyspy Martynika i Gwadelupa nawiedził potężny huragan (fale o wysokości od 4 do 5 metrów), który zalał tereny portowe niczym „tsunami”, a na południu kraju wiatr osiągnął prędkość do 100 km/h. wyspa.

Jamajka dotknęła środowy wieczór i noc


Huragan Beryl będzie przechodził przez Jamajkę w środę wieczorem i w nocy. © tropic.ssec.wisc.edu

W środę na Jamajce panuje bardzo niebezpieczna sytuacja. Oczekuje się, że huragan 4/5 Beryl przejdzie na południe od wyspy pod koniec dnia i wieczorem (czasu paryskiego), a w porywach wiatru osiągnie prędkość 200 km/h. Stolica Kingston jest szczególnie narażona na ulewne deszcze, huraganowe wiatry, a zwłaszcza na wezbrania sztormowe, które mogą zalać obszar portu. Oczekuje się, że po przejściu huraganu opady deszczu wyniosą około 150 mm.

Jutro, w czwartek, Beryl będzie kontynuować swoją podróż na zachód i zacznie bardzo powoli słabnąć. Pozostanie głównym huraganem kategorii 4/5 i oczekuje się, że osiągnie kategorię 3/5 w czwartek rano, kierując się w stronę meksykańskiego krańca Jukatanu. Na tym etapie w czwartek wieczorem ocena może zostać obniżona do kategorii 2/5.

We wtorek huragan przeszedł między wyspami Grenada i Saint Lucia. Dlatego też zeszłej nocy uderzył mocno w Jamajkę, po uderzeniu w Grenadę, a także Saint Vincent i Grenadyny, przy prędkości wiatru przekraczającej 200 km/h.

Jak możemy wytłumaczyć nagłe nasilenie się tego huraganu?

Gwałtowny rozwój berylu można wytłumaczyć kilkoma czynnikami, w szczególności wyjątkowo ciepłą jak na tę porę roku wodą na Morzu Karaibskim (+2 do +3°C powyżej normy). Jednak temperatura wody odgrywa kluczową rolę w rozwoju huraganów.

READ  W Izium odnaleziono 436 ciał, w tym 30 „ze śladami tortur”, jak twierdzi gubernator okręgu.

W rzeczywistości, aby huragan mógł się rozwinąć, temperatura wód powierzchniowych musi przekraczać 26,5°C do głębokości co najmniej 60 metrów. Warunki te sprzyjają parowaniu. W miarę unoszenia się powietrze ochładza się, powodując kondensację pary wodnej, która uwalnia energię w postaci ciepła. Z kolei ciepło to wzmacnia unoszenie się powietrza, powodując silne wiatry i ulewne deszcze. To błędne koło pozwala, aby tornado uformowało się i zyskało na sile. Im cieplejsza i głębsza woda, tym więcej paliwa potrzebuje huragan, aby ją napędzać. Należy zauważyć, że tak wysokie temperatury morza występują od kilku miesięcy, a kilka rekordów zostało już pobitych.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyjał rozwojowi Beryl jest… Zjawisko klimatyczne La NiñaCo sprawia, że ​​warunki meteorologiczne są bardziej sprzyjające pojawieniu się huraganów w tej części globu.

Beryl to drugi huragan kategorii 5, który pojawił się w lipcu, po huraganie Emily w 2005 r. Emily wywołał wiatr o prędkości 260 km/h i zabił 17 osób, a szkody oszacowano na ponad 1 miliard dolarów.


Huragan Beryl: wyjątkowo wysokie temperatury w Zatoce Meksykańskiej. © Jmatricon