Alessandro Giuliani, który na mocy Dekretu Suwerennego z dnia 22 kwietnia 2024 r. mianowany na stanowisko Konsula Honorowego RP w Monako, otworzył swoją ambasadę w ubiegły wtorek uroczystym odsłonięciem tablic konsularnych oraz uroczystością w Agora – Domu Diecezjalnym .
Do Monako – poranekNowy polityk wspomina swoją nominację, pracę na rzecz ponad stu obywateli Polski w kanclerzu, potencjał gospodarczy kraju na Wschodzie i Zachodzie… oraz swoją wizję stosunków polsko-monegackich.
Kilka tygodni temu zostałeś honorowym ambasadorem Polski, jesteś Włochem, co Cię łączy z tym krajem, który tutaj reprezentujesz? Powiązania te mają przede wszystkim charakter kulturowy. Zawsze interesował mnie ten stan. Zawsze znajdowała się w centrum stosunków międzynarodowych i, niestety, napięć. Pamiętamy, co wydarzyło się 1 września 1939 roku [l’Allemagne envahit la Pologne, la Seconde Guerre mondiale débute NDLR]Podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku Rosjanie zwyciężyli z Ogrem i przez cały ten czas Polska zniknęła geograficznie. Ale ci ludzie zawsze potrafili zachować bardzo silny i głęboki zmysł obywatelski, pragnąc widzieć swój kraj zjednoczony we wszystkich obszarach. Wszystko to mnie fascynowało. Później dorastałem w konserwatywnej i tradycyjnej włoskiej rodzinie. Dla nas św. Jan Paweł II był wielkim, wielkim, wielkim Papieżem! Zmienił historię.
Jakie jest Twoje tło? Ukończyłam studia na kierunku Politologia – Dyplomacja. Następnie pisałem pracę magisterską na temat dyplomacji, a następnie zdecydowałem się na studia MBA (Master of Business Administration) na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie. Przez jakiś czas pracowałam w fabryce moich rodziców, gdzie byli właściciele młyna, a 11 lat temu stworzyłam swoją firmę w Monako, gdzie oferuję wysokiej jakości produkty spożywcze. Staram się być Giorgio Armanim jedzenia. Wszystkie włoskie, ręcznie robione, tradycyjne techniki produkcji i składniki pochodzące z upraw ekologicznych. Staram się jak mogę, aby poznać siebie. Ale moją winą jest to, że jestem małym chłopcem. Nie mam Facebooka, nie mam mediów społecznościowych… Może trzeba trochę zmodernizować ambasadę.
W jaki sposób zostałeś wybrany na to stanowisko? Moje akta były badane w związku ze zmianą reżimu w połowie października 2023 r., kiedy zbliżały się wybory. Zaakceptowali mnie zarówno stary, jak i nowy rząd. Jestem więc bardzo szczęśliwy i dumny. Traktuję to stanowisko jako nowy punkt wyjścia w mojej karierze, aby doskonalić siebie, udoskonalać Polskę, Monako i pomagać osobom dotkniętym moimi talentami.
Jakie dokładnie miałyby to być umiejętności? Do moich obowiązków należy wykonywanie poleceń Ministra Spraw Zagranicznych RP i jego Ministra Radosława Sikorskiego. Pierwszym celem będzie promowanie handlu oraz działalności gospodarczej i kulturalnej między obydwoma krajami. W najlepszym duchu. Chciałbym dać polskim imigrantom możliwość wyrażenia siebie ekonomicznie, doradzając im, zwłaszcza w niektórych krokach otwierania swojej firmy.
Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Monako. Polska jest 9. europejskim klientem mocodawcy pod względem eksportu (17,4 mln euro w 2023 r.), 14. pod względem importu (7,8 mln euro).Monako osiąga trzecią co do wielkości nadwyżkę handlową. Myślę, że będziesz pracować nad integracją tych linków… W ostatnich latach Polska przeżyła boom gospodarczy [+5,3% de croissance en 2022, NDLR]. Do Unii Europejskiej weszła w 2004 r., a w 2008 r., w czasie kryzysu, jako jedyne państwo w Europie nie doświadczyła recesji. Gospodarczo bardzo silny kraj. Zaangażowani w 100%, osiągają dobre rezultaty. Mam więc nadzieję, że relacje będą coraz trwalsze i owocniejsze.
Monako od 10 lat nie ma honorowego ambasadora Polski… poprzedni był Wojciech Janowski, który w 2018 roku został skazany na dożywocie za morderstwo w 2014 roku swojej teściowej i bizneswoman Helene Pasteur. Czy trudno jest naśladować kogoś takiego? Nigdy nie mówię, że nie jestem właścicielem przeszłości i teraźniejszości innych ludzi. Nie zadałem sobie tego pytania.
A co z historycznymi związkami Polski z Kanclerzem? Mogę opowiedzieć o Ochsnerze, który był pierwszym Ambasadorem Polski w Monako. Był asystentem w Muzeum Morskim, gdzie po ukończeniu studiów w 1907 roku pracował przez ponad 35 lat. Został doceniony za swoją wiedzę z zakresu biologii morza. To dzięki niemu nawiązano pierwsze połączenia między obydwoma krajami. Został mianowany ambasadorem w 1934 roku. Ostatnią jego podróżą był Auschwitz. Aresztowany w Monako w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1940 r. […] Ostatnio, w 2012 roku, para książęca złożyła oficjalną wizytę, kiedy książę Albert II i księżna Charlene udali się, aby złożyć kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Przypomnieniem tej historii jest Hotel de Monaco w Paryżu. Ten hotel w Monako łączy nas bardzo silna więź. W 1774 roku Marie Catherine de Brignol, księżna Monako, dzięki małżeństwu z księciem Honoré III, zbudowała tę rezydencję w 7. dzielnicy Paryża. [lire notre édition de dimanche]. Na architekta wybrał Alexandre-Théodora Brongniarda, twórcę m.in. Giełdy Paryskiej. To niesamowity budynek, wewnątrz i na zewnątrz… zapiera dech w piersiach. W 1808 roku budynek został sprzedany. Kolejno kwaterowano ambasadorów Anglii i Turcji, a w 1936 roku Rzeczpospolita przejęła kompleks, który stoi tam do dziś.
Jak Polska postrzega dziś prezydenta? Podobnie jak wielu, darzymy dyrektora wielkim szacunkiem i szacunkiem. Tym bardziej w Polsce ludzie pragną wygrywać. Awangarda w dziedzinie suwerennych praw człowieka. Są one równie ważne w polityce zagranicznej Polski, jak i w bezpieczeństwie globalnym. Obydwa państwa są członkami ONZ, OBWE, Paktu praw obywatelskich i politycznych oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Monako sprzymierzyło się ze społecznością międzynarodową, głosując za sankcjami wobec Rosji. Polska, która przez Kaliningrad graniczy z Ukrainą i Rosją, jest głęboko zaniepokojona oddźwiękiem wojny w kraju. Czy to pytanie zostanie omówione z Twoimi kolegami z Monako? Trzymając się Ukrainy, Polska jako pierwsza została zagrożona. Utrzymanie pokoju w Europie jest mi osobiście bliskie, podobnie jak Rzeczypospolitej Polskiej. Chcę współpracować z Monako, aby poprawić warunki gospodarcze, kulturalne, obywatelskie i społeczne… to jest fundamentalne. I modlę się, aby wszystkie te konflikty zakończyły się jak najszybciej.
Czy Mani będzie miał na ciebie bezpośredni lub pośredni wpływ? Premier podjął w tej kwestii wiele kroków i zauważył postęp. Ze swojej strony zachowuję największą przejrzystość we wszystkich moich działaniach. Szukam wielkości moralnej, a nie materialnej.
wiem+ Ambasada RP w Monako, Chateau Péricourt I – 6, Place Saint-Léon. Kontakt: +3776.40.62.40.31 [email protected]
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE