Polska spółka PGNiG poinformowała w czwartek, że planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu o 25% do 4 miliardów metrów sześciennych w związku z dążeniem największego kraju wschodniej flanki Unii Europejskiej do zwiększenia swojego bezpieczeństwa energetycznego.
Obecne magazyny gazu w kraju są zapełnione w 97%, ale obecna pojemność magazynowania wynosząca 3,2 miliarda metrów sześciennych jest stosunkowo niska w porównaniu z rocznym zużyciem wynoszącym około 20 miliardów metrów sześciennych.
Ponieważ zimowe zużycie gazu sięga czasami około 2 miliardów metrów sześciennych gazu miesięcznie, Warszawa rozważa obecnie rozbudowę swojego złoża gazu w Wierchovicach w zachodniej Polsce.
„Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski” – stwierdziła w oświadczeniu Iwona Waksmundska Oleniczak, dyrektor zarządzająca PGNiG.
„Dzięki temu będziemy bardziej odporni na kryzysy takie, jakich obecnie doświadczamy w Europie”.
Polska i Bułgaria były pierwszymi krajami europejskimi, które w kwietniu zostały odcięte od rosyjskiego gazu.
Warszawa podjęła kroki w celu dywersyfikacji dostaw, zanim napięcia wokół wojny na Ukrainie wywróciły do góry nogami europejskie rynki energii.
Pomimo spadku dostaw rosyjskiego gazu do Europy, równowagę polskiego rynku gazu wspiera w pełni działający terminal LNG oraz słaby popyt w okresie letnim przy rosnących cenach.
Polska nie planuje wprowadzenia 12-etapowego środka nadzwyczajnego w celu ochrony dostaw energii, który prowadziłby do racjonowania gazu, oznajmiło w piątek polskie ministerstwo klimatu, dzień po tym, jak Niemcy przeszły do drugiego etapu „alarmowego” w swoim trzyetapowym planie planu gazowego. plan awaryjny.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce