Naukowcy niedawno zauważyli dziurę na powierzchni Marsa. Odkrycie jest tym bardziej interesujące, że nikt nie wie, co znajduje się w środku.
To bardzo zaskakujące odkrycie, możliwe dzięki obrazowi wykonanemu przez kamerę HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) umieszczoną na należącej do NASA sondzie MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Niedawno obraz planety Mars zaalarmował wielu naukowców. powód ? Naukowcy zlokalizowali go na powierzchni Dziura o średnicy kilku metrówpołożony w regionie Arsia Mons, znany z tego, że mieści się w nim jeden z trzech uśpionych wulkanów w grupie Tharsis Montes. Dla przypomnienia, region ten charakteryzuje się rozległą równiną wulkaniczną długą na kilka tysięcy kilometrów. Jest to również obszar, na którym zidentyfikowano kilka kraterów jako prawdopodobnych zawalonych świetlików lub otworów w podziemnych rurach lawowych.
Mars: krater, który budzi ciekawość naukowców
Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, skąd wzięły się te dziury i do czego służą. Sprawa jest jeszcze bardziej interesująca, ponieważ niedawno odkryty krater jest stosunkowo głęboki: według szacunków wynosi 178 metrów. Dziury te można zatem porównać do podobnych dziur znajdujących się w pobliżu wulkanów hawajskich, które w rzeczywistości są dziurami w kraterach. Dla przypomnienia, te ostatnie są efektem bardzo głębokich, podziemnych pęknięć powstałych po eksplozji. W ten sposób pęknięcia mogą dotrzeć do powierzchni, która się zapada. innymi słowy, Naukowcy uważają, że dziury na Marsie mogą być również wynikiem aktywności wulkanicznej. Aby dowiedzieć się więcej o tych otworach wentylacyjnych na Czerwonej Planecie, badacze chcą znaleźć sposób na ich zbadanie. Dlatego naukowcy zastanawiają się, jak stworzyć robota, który będzie mógł wejść do jednej z takich dziur. Dlatego taka misja mogłaby pozwolić na lepsze poznanie jego pochodzenia i składu.
Mars: krater zawierający wodę, tlen i być może życie…
Kilka dni temu należący do NASA łazik marsjański Curiosity znalazł cenne dowody na temat nadającego się do zamieszkania środowiska, które mogło istnieć na Marsie dawno temu. W kraterze Gale, starożytnym suchym jeziorze, maszyna faktycznie znalazła tlenek manganu, czarną rudę zwykle znajdującą się na dnie oceanów lub jezior na Ziemi. Jest pierwiastkiem, który powstaje tylko w warunkach utleniania i wymaga wytworzenia tlenu. To właśnie ujawnili naukowcy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Planety Warunki te mogły pozwolić na pojawienie się jakiejś formy życia na Czerwonej Planecie. „Na Ziemi tego typu osady występują cały czas ze względu na wysokie stężenie tlenu w naszej atmosferze, wytwarzanego przez organizmy fotosyntetyczne i drobnoustroje, co pomaga katalizować reakcje utleniania manganu”.„, wyjaśnia Patrick Gasda z Los Alamos National Laboratory w komunikacie prasowym.
Możesz być zainteresowanym także tym:
Nowe odkrycie na Marsie: w tym kraterze znajdowała się kiedyś woda, tlen i być może życie?
Tajemnica na Marsie: Pająki kolonizują to miasto Inków
Czy domy na Marsie będą budowane z… ziemniaków?
Dlaczego wysyłamy roboty na Marsa?
Dzięki temu wynalazkowi Chiny mają nadzieję jako pierwsze dotrzeć na Marsa
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!