Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska gospodarka odnotowała w III kwartale 2017 roku 5% dynamikę wzrostu PKB (r/r, CV).

Polska gospodarka odnotowała w III kwartale 2017 roku 5% dynamikę wzrostu PKB (r/r, CV).

Roczny (wyrównany sezonowo) wzrost polskiej gospodarki na poziomie 5,0% oznacza wyraźne przyspieszenie w trzecim kwartale Wskaźnik ten był także wyższy od oczekiwań (4,5%) i według wstępnych danych osiągnął najwyższy poziom od trzeciego kwartału 2011 roku. W pierwszym i drugim kwartale wzrost PKB wyniósł odpowiednio 4,4 i 4,2%. W ujęciu kwartalnym dynamika wzrostu w trzecim kwartale wyniosła 1,1%. Chociaż ten silny wzrost można częściowo przypisać rewizji w górę szacunków wzrostu w okresie od drugiego kwartału 2016 r. do drugiego kwartału 2017 r., Polska gospodarka cieszy się obecnie bardzo korzystną dynamiką wszystkich jej elementów, Wewnątrz i na zewnątrz. Po pierwsze, silny popyt zewnętrzny skierowany do Polski, wspierany dobrą tendencją wzrostową obserwowaną w całej Unii Europejskiej, wyraża się w A. Pozytywny wkład w eksport netto. Jeśli chodzi o popyt krajowy, po sześciu kwartałach spowolnienia i spadku, Inwestycje publiczne wreszcie zaczęły znowu rosnąć Dzięki zwiększonym funduszom europejskim, o czym świadczy silny wzrost produkcji w sektorze budownictwa (+20,2% w trzecim kwartale) obserwowany zarówno w inżynierii lądowej, jak i budownictwie, choć współfinansowanie i zaliczki ze strony państwa polskiego są od tego czasu raczej skromne początek roku. W sektorze prywatnym powinno nastąpić ożywienie inwestycji w maszyny i urządzenia oraz potwierdzenie ożywienia inwestycji w sprzęt transportowy. Po stronie gospodarstwa domowego, jeżeli główny efekt związany z programem zasiłków rodzinnych dla powyżej 500 osób rozwiązuje się w sposób logicznyPrzychody wykazują silny realny wzrost (+4% średnio od początku roku) Wsparciem dla wzrostu popytu krajowego były nastroje gospodarstw domowych Czekamy na solidniejsze ożywienie w inwestycjach.

Choć polska gospodarka wydaje się być w dobrej kondycji, nadal jest taka sama „Nadmiernie pobudzony” Poprzez połączenie różnych czynników: procyklicznej polityki fiskalnej, akomodacyjnej polityki pieniężnej, sprzyjającego otoczenia zewnętrznego, wznowienia transferów wspólnotowych i przyspieszenia wzrostu płac. Znak wzrostu gospodarczego przekraczającego swój potencjał, Stopa bezrobocia (5,2% populacji aktywnej zawodowo Średnio od początku roku (wg BAEL) Obecnie znajduje się poniżej poziomu równowagi (NAWRU w 2017 r. Bank Centralny szacował na 5,4%) i nadal spada, co w połączeniu z pojawieniem się niedoborów rąk do pracy w niektórych sektorach powinno wywrzeć silną presję na wzrost wynagrodzeń (+6,0% we wrześniu). W tym kontekście oczekuje się, że inflacja (1,9% we wrześniu) po dwóch latach deflacji będzie stopniowo powracać (według Komisji Europejskiej +1,6% w 2017 r., +2,1% w 2018 r., +2,8% w 2019 r.) dzięki ożywieniu gospodarczemu światowych cen ropy naftowej oraz efekty drugiej rundy wzrostu konsumpcji prywatnej i podwyżek płac (5% wzrost płacy minimalnej do oczekiwanych w 2018 roku 2100 zł). Strukturalnie należy jednak zauważyć, że w 2016 r. wpływ ożywienia na rynku pracy na popyt krajowy pozostał umiarkowany, a wskaźnik aktywności zawodowej nadal ograniczał się do 69% ludności w wieku produkcyjnym (15–64 lata), ale wzrósł o 0,7 punktów w porównaniu do 2016 r. 2015 r.

READ  A może jest to obrona terytorialna na wzór polski, która ma uodpornić społeczeństwo francuskie na „barbarzyństwo”?

Polska gospodarka stopniowo zbliża się do swojego potencjałuOczekuje się, że luka popytowa według banku centralnego w 2017 r. ponownie osiągnie wartość dodatnią, po spadku odpowiednio o 1,1% i 1,3% potencjalnego PKB w latach 2015-2016. Tym samym Polska kontynuuje zbliżenie z gospodarkami Europy Zachodniej, gdyż obecnie Polski PKB na mieszkańca, w przeliczeniu na parytet siły nabywczej, sięga 70% średniej europejskiej.

Powinny się do tego przyczynić dynamika popytu wewnętrznego, napędzana podwyżkami płac i programem świadczeń rodzinnych (500 zł miesięcznie na drugie dziecko) oraz wznowienie inwestycji, których import jest wysoki. Pod koniec roku wkład zewnętrzny staje się ponownie ujemnyŚwiadczy o tym import (+10,9% w bieżących euro), który od początku roku wykazuje większy wzrost niż eksport (+9,8%). Więc w to wierzymy Polska gospodarka osiągnie swój szczytowy cykl pod koniec 2017 r. (4,2-4,5%), po czym w 2018 r. odnotuje lekkie spowolnienie (do 3,6%) Ze względu na spadek eksportu netto i wygasanie efektów procyklicznej polityki fiskalnej. Wzrost PKB Polski w 2016 r. spowolnił do 2,9%, po +3,8% w 2015 r. i +3,3% w 2014 r. Na rok 2017 ustawa o finansach przewiduje wzrost na poziomie 3,7%, podczas gdy eksperci spodziewają się wzrostu w przedziale od 4,1% do 4,0%. %.

Instytut Statystyczny ma opublikować wstępny szacunek za III kwartał 2017 roku 30 listopada.