KIELCE/SEOUL, 6 września (Yonhap-Joint Press Corps) — Wszystkie główne południowokoreańskie firmy działające w sektorze zbrojeniowym przyjechały, aby wziąć udział w 31. Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (MSPO), które odbywają się w tym tygodniu w Kielcach w Polsce. Gościem honorowym tej sesji jest Korea Południowa, po dużych zakupach dokonanych przez Polskę w zeszłym roku od koreańskich producentów, a kraj ten jest silnie reprezentowany przez aż 30 firm prezentujących czołgi, pojazdy opancerzone i zdalnie sterowaną broń z wczoraj, wtorku, do piątku. .
Podpisane w 2022 roku umowy o wartości 12,4 mld dolarów obejmowały dostawę do Warszawy czołgów K2, haubic samobieżnych K9, myśliwców FA-50 i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Następnie prezydent Korei Południowej Yeon Suk-yeol i jego polski odpowiednik Andrzej Duda podczas oficjalnego spotkania w Warszawie w lipcu zgodzili się na wysiłki, aby ta dwustronna współpraca była korzystna dla obu stron.
Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znalazło się wyposażenie zamówione przez Warszawę, m.in. wielokrotna wyrzutnia rakiet Chunmoo firmy Hanwha Aerospace Co. czy czołg K2 firmy Hyundai Rotem. Kolejnym dowodem wagi, jaką polski rząd przywiązuje do zbliżenia z Seulem, była wizyta Prezydenta Dudy na każdej z platform obecnych koreańskich firm.
Wiceprezydent Grupy Hanwha Kim Dong-kwan mógł poinformować Dudę o jego okrętach podwodnych serii KSS-III, ponieważ kraj stara się zakupić flotę w ramach programu Orka. Korea Aerospace Industries Co., Ltd. (KAI) wykorzystała to wydarzenie do podpisania protokołu ustaleń z państwowym producentem Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) w ramach dalszej współpracy przy projektach takich jak wsparcie logistyczne czy sprzęt w w związku ze sprzedażą 48. FA-80 zostały ukończone w zeszłym roku. Prezes KAI chce także wykorzystać tę platformę do promocji opracowywanego obecnie myśliwca KF-21.
(koniec)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce