Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy zorza polarna wkrótce ponownie pojawi się na niebie Francji?

Czy zorza polarna wkrótce ponownie pojawi się na niebie Francji?

Tęskniliście za nimi w weekend 11 i 12 maja? Być może będziesz miał nową okazję zobaczenia zorzy polarnej, która niedawno pojawiła się na niebie Francji.

Aktywność słoneczna „jeszcze się nie skończyła” – powiedział AFP Aleksiej Glover, koordynator pogody kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Plama słoneczna ponownie zwrócona jest w stronę Ziemi

W rzeczywistości zorza polarna jest kojarzona z burzami geomagnetycznymi lub burzami słonecznymi, które powstają, gdy strumienie naładowanych elektrycznie cząstek są wyrzucane z powierzchni Słońca i docierają do magnetosfery, czyli ziemskiego pola magnetycznego.

Te strumienie cząstek są szczególnie intensywne podczas koronalnych wyrzutów masy i wytwarzają bardzo silne rozbłyski w pobliżu plam słonecznych. Takich jak te, które były przyczyną ostatnich wydarzeń i szczególnie potężnej erupcji w ubiegły wtorek.

Gdy Słońce się obraca, miejsce to znajduje się w pobliżu krawędzi gwiazdy, odchylając przepływ cząstek przed potencjalnymi eksplozjami. Ale za około dwa tygodnie ponownie spotka Ziemię.

Zwłaszcza, że ​​w międzyczasie „wyłania się nowa misja” i może ona skutkować „intensywną aktywnością w nadchodzących dniach”, jak zauważa Alexei Glover, koordynator pogody kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Szczytowa aktywność słońca

Czy będzie więc nowa zorza polarna? Ekspert powiedział Agence France-Presse, że trudno przewidzieć siłę potencjalnych eksplozji ani to, czy wywołają one zorzę polarną, ale według astronomów Słońce zbliża się do szczytu aktywności w swoim 11-letnim cyklu. W związku z tym ryzyko wystąpienia nowej burzy geomagnetycznej osiąga najwyższy poziom od chwili obecnej do końca przyszłego roku.

Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) burza słoneczna, która nawiedziła Ziemię w weekend 11 maja, miała „ekstremalną” siłę i była pierwszą taką burzą od 2003 roku.

Tego typu burze zwykle najpierw dotykają szerokości geograficznych wokół biegunów, ale tym razem były widoczne na obszarach nisko położonych, m.in. we Francji.

READ  Badanie wykazało, że COVID-19 powoduje szybsze starzenie się narządów

Zagrożenia wykraczające poza piękno

Ale jeśli scena jest piękna, nie jest pozbawiona zagrożeń. „Musimy zrozumieć, że za tym pięknem kryje się niebezpieczeństwo” – powiedział AFP Quentin Versperen, koordynator programu bezpieczeństwa kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Podobnie Mike Pettoy z amerykańskiego Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej „skupił się na potencjalnych szkodliwych skutkach” burz słonecznych. Pojawienie się zorzy polarnej może również uszkodzić sieci elektryczne i satelity lub narazić astronautów na niebezpieczne promieniowanie.

Na przykład burza, która miała miejsce w 2003 r., na krótko przerwała dostawę prądu w części Szwecji i uszkodziła transformatory elektryczne w Republice Południowej Afryki.