Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Robimy bilans po przelocie rosyjskiej rakiety nad polską przestrzenią powietrzną

W niedzielę polska armia ogłosiła, że ​​rosyjski pocisk manewrujący naruszył przestrzeń powietrzną jej kraju.
Wojskowe radary monitorowały sytuację przez cały lot, co doprowadziło do uzyskania szczegółowych informacji od Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych rano.
Oto, co z tego wynika.

Śledź pełny zasięg

Ponad dwa lata wojny na Ukrainie

W niedzielę polska armia ogłosiła, że ​​przed odlotem rosyjski rakieta manewrująca naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Polska będzie w tej sprawie zwracać się do Moskwy o wyjaśnienia „Nowe naruszenie przestrzeni powietrznej”Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński ostrzegł w komunikacie prasowym.

Cel, czas trwania i skutki… Oceniamy dostępne informacje dotyczące tego przelotu rosyjskiej rakiety nad polską przestrzenią powietrzną.

O której godzinie i jak długo?

Przez około czterdzieści sekund „Polska przestrzeń powietrzna została naruszona przez jeden z rakiet manewrujących wystrzelonych wczoraj wieczorem przez (…) lotnictwo Federacji Rosyjskiej” W niedzielę rano Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało na portalu społecznościowym X, wyjaśniając, że alarm został zarejestrowany dokładnie o godzinie 4:23.

„Dziś wieczorem Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych zaobserwowało wzmożoną aktywność powietrzną Federacji Rosyjskiej dalekiego zasięgu związaną z atakami powietrznymi i rakietowymi na cele znajdujące się na terytorium Ukrainy”. Zaalarmowałem Wojsko Polskie kilka minut temu w poprzednim poście opublikowanym o godzinie 4:19. „Podjęto wszelkie niezbędne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację”. Został wybrany.

Rosyjski pocisk manewrujący „Został przez 39 sekund”. Konkretnie w polskiej przestrzeni powietrznej, Został zidentyfikowany, z potwierdzeniem, że ten ostatni został wykryty przez radary wojskowe przez cały czas trwania lotu.

Jakie są cele?

Dodał: „Celami ataków były miasta na zachodniej Ukrainie”. Określa także Wojsko Polskie, które o tym decyduje „Obiekt poleciał w polską przestrzeń kosmiczną w pobliżu wsi Ocerdo (na wschodzie).”

Dodał: „Jeśli istniały jakiekolwiek przesłanki wskazujące, że obiekt zmierzał w stronę celu znajdującego się na terytorium Polski, został on wyraźnie zestrzelony”. – powiedział dziennikarzom minister obrony narodowej Władysław Kuciniak-Kamisz.

  • Przeczytaj także

    Wojna na Ukrainie: Rosyjski pocisk manewrujący narusza polską przestrzeń powietrzną

Według polskiej armii rakieta leciała z prędkością około 800 kilometrów na godzinę i na wysokości 400 metrów i wleciała na terytorium Polski na głębokości około dwóch kilometrów.

READ  bezpośredni. Wojna na Ukrainie: Kanada zakazuje importu rosyjskiego aluminium i stali

Jakie są konsekwencje?

Następny „atak na dużą skalę” Terytorium rosyjskie na terytorium Ukrainy, zwłaszcza jej zachodniej części, „Wszystkie systemy obrony powietrznej, wszystkie systemy Sił Powietrznych RP zostały aktywowane.” Dodał Władysław Kosiniak-Kamisz. Wyjaśniając, że wojsko monitorowało łącznie trajektorie kilkudziesięciu rosyjskich rakiet.

W następstwie tego zdarzenia, „Uruchomiono wszelkie niezbędne środki zapewniające bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej, m.in. lotnictwo polskie i sojusznicze” – dodał. W swoim komunikacie prasowym poinformowało także Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Jakieś precedensy?

Przypominamy, że kolejny tego typu incydent miał miejsce w grudniu 2023 r., kiedy rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną, a kilka minut później opuściła ją w kierunku Ukrainy.

W listopadzie 2022 r. ukraiński pocisk spadł na polską wieś Przewodów, niedaleko granicy z Ukrainą, zabijając dwóch cywilów. Zanim zidentyfikowano źródło rakiety, upadek rakiety na polską wioskę wzbudził obawy, że NATO zostanie wciągnięte w konflikt w wyniku poważnej eskalacji wojny na Ukrainie, a Polska będzie chroniona przez NATO w ramach zbiorowego zaangażowania w obronę.


A. LG z AFP