Na pamięć wpływa także czas. W miarę upływu lat czasami trudno jest zachować lub zapamiętać pewne rzeczy. Podobnie jak w przypadku reszty ciała, na tę funkcję również wpływa nasz styl życia oraz dobre lub złe nawyki.
W artykule L UDW, Profesor Charan Ranganathneurobiolog i dyrektor Laboratorium Pamięci Dynamicznej Uniwersytet Kalifornijskiw Stanach Zjednoczonych udziela porad.
Pamięć: Śpij, żeby oczyścić mózg
Pierwsza rada to dobrze spać, czyli wystarczająco długo i bez budzenia się w nocy. „Teraz wiemy, że mózg posiada system odprowadzający gromadzące się w nim toksyny, w tym białko amyloidowe, które bierze udział w wystąpieniu choroby Alzheimera. Wyjaśnia profesor Sharan Ranganath. System ten działa w nocy.„
W rzeczywistości u osób chorych na chorobę Alzheimera w mózgu występują dwa rodzaje uszkodzeń: złogi amyloidowe i splątki neurofibrylarne. Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSRM). Każda zmiana jest powiązana z białkiem: peptydem beta amyloidu (ß-amyloidem) odpowiedzialnym za złogi amyloidu i fosforylowanym białkiem tau odpowiedzialnym za splątki neurofibrylarne. Dlatego sen pomaga pozbyć się tych szkodliwych pierwiastków, ale to nie wszystko.
„Podczas snu aktywuje się pamięć i to właśnie wielu przypisuje pochodzeniu snów (…). Sen ułatwia zapamiętywanie zdobytych informacji. Neurobiolog kontynuuje. Jeśli dana osoba nie śpi wystarczająco, funkcja czołowa mózgu spada, podobnie jak poziom tolerancji na stres, przez co nie jest on w stanie prawidłowo się skoncentrować.„
Aby dobrze się wyspać, nie należy pić przed snem napojów pobudzających, takich jak alkohol czy kawa, unikać ekranów, nie przejadać się i regularnie, ale nie za późno, podejmować aktywności fizycznej.
Drugi nawyk, który może wpływać na pamięć, to robienie kilku rzeczy jednocześnie. „Kora przedczołowa pomaga nam skupić się na tym, co musimy zrobić, aby osiągnąć nasze cele, ale ta cudowna zdolność zostaje zakłócona, jeśli stale przechodzimy od jednego celu do drugiego.„, zwraca uwagę profesor Charan Ranganath. Należy jednak zachować ostrożność, ta zasada nie obowiązuje, jeśli te dwa zadania są ze sobą powiązane, jak ma to miejsce w przypadku stosowania przepisu kulinarnego.
Neurobiolog bierze konkretny przykład: słucha wykładu i otwiera e-maile. Według niego wynik będzie koniecznie negatywny, co oznacza, że nie utrzymasz okresu. „Kiedy zmienisz punkt skupienia (zaczniesz sprawdzać pocztę elektroniczną), Twoje neurony zostaną rozproszone i zapisują fragmentaryczne wspomnienia z zajęć, ponieważ używasz zbyt wielu funkcji wykonawczych do zarządzania przejściem z jednej czynności do drugiej, co utrudnia utworzenie trwałej relacji. pamięć. pamięć.”
Aby uniknąć tego złego nawyku, idealnym rozwiązaniem jest zakończenie jednej czynności przed rozpoczęciem drugiej, robienie prawdziwych przerw i wyłączanie wszelkich możliwych rozpraszaczy, takich jak na przykład telefon komórkowy.
Trzeci zły nawyk: rutyna. W rzeczywistości to emocje — szczęście, pożądanie, złość itp. — uwalniają substancje chemiczne korzystne dla plastyczności mózgu i pamięci. „Plastyczność mózgu pomaga nam efektywniej wykonywać zadania, zwłaszcza te powtarzalne. mówi profesor Charan Ranganath.
Aby pobudzić mózg, nie trzeba podejmować ekstremalnych wyzwań. Neurobiolog zaleca wprowadzanie drobnych zmian, takich jak regularna zmiana haseł. „Kiedy zmieniasz hasło, neurony, które przechowywały stare hasło, walczą z neuronami, które mają nowe hasło.„
Zmierz swoją pewność siebie, aby nie przegapić amnezji
„Ludzie myślą, że mają bardzo dobrą pamięć, dopóki w pewnym momencie życia nie zorientują się, że tak nie jest. Profesor Charan Ranganath potwierdza. Celem pamięci nie jest pamiętanie przeszłości, chociaż może to zrobić, ale wydobycie z niej ważnych informacji, których potrzebujemy, aby zrozumieć teraźniejszość i przygotować się na przyszłość.„
Nie należy od czasu do czasu przeceniać i sprawdzać swojej pamięci. „Kilka minut po przedstawieniu kogoś przetestuj się i spróbuj wypowiedzieć jego imię” – radzi. W miarę postępu rozmowy zacznij od nowa. Im dalej od siebie są te próby, tym lepiej.
Wreszcie dieta i ćwiczenia fizyczne są również bardzo ważne dla pamięci i ogólnego stanu zdrowia. Już od najmłodszych lat należy zwracać uwagę na te dwa elementy, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne.
Według prognoz liczba osób chorych na demencję w Europie do 2050 r. niemal się podwoi i wyniesie 14 298 671 w UE i 18 846 286 w całej Europie.Europa Alzheimera.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!