Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W kosmosie Chińczycy podążają śladami Thomasa Pesqueta

W kosmosie Chińczycy podążają śladami Thomasa Pesqueta

Wszyscy pamiętamy wspaniałe fotografie Thomasa Pesqueta. Kiedy francuski astronauta przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2016 r., a następnie w 2020 r., z zapałem starał się uwieczniać z okien wyjątkowe widoki Ziemi. Jego zdjęcia obiegły cały świat, w Internecie, potem w książkach.

Reszta zostanie podana po tym ogłoszeniu

Z kolei Chińczycy odkrywają przed nami oszałamiające widoki Ziemi. Chińska Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcia wykonane przez załogę misji Shenzhou-14 i Shenzhou-17 z chińskiej stacji kosmicznej. Nazywa się go „Niebiańskim Pałacem” i znajduje się mniej więcej na tej samej wysokości orbity co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, w odległości około 400 kilometrów od nas.

Chiny rozpoczęły swój program kosmiczny znacznie później niż Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Były przywódca Mao Zedong uruchomił kosmiczne ambicje swojego kraju wkrótce po udanym wystrzeleniu satelity Sputnik-1 w 1957 r. Dopiero w 1992 r. Chiny ogłosiły chęć wysłania astronautów (z chińskiego „Taikong”) w przestrzeń kosmiczną. Nieco ponad 10 lat później, 15 października 2003 roku, Yang Liwei jako pierwszy Chińczyk poleciał w kosmos. Od tego czasu stał się prawdziwym bohaterem narodowym.

Zakaz wstępu na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Reszta zostanie podana po tym ogłoszeniu

Dlaczego Chiny miały własną stację kosmiczną? Ze względu na odmowę Stanów Zjednoczonych udziału w międzynarodowych programach organizowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.