Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie nietypowej czarnej dziury 33 razy większej od Słońca w Drodze Mlecznej

Odkrycie nietypowej czarnej dziury 33 razy większej od Słońca w Drodze Mlecznej

Obiekt o nazwie Gaia BH3, położony 2000 lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Sępa, należy do rodziny gwiezdnych czarnych dziur, które powstają w wyniku zapadania się masywnych gwiazd pod koniec ich życia. Są nieporównywalnie mniejsze od supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w sercach galaktyk, których scenariusz powstania jest nieznany.

że to ” przez przypadek „ Gaia BH3 została odkryta przez europejski teleskop kosmiczny Gaia, zajmujący się mapowaniem Drogi Mlecznej.Francuska Agencja Informacyjna (Agencja prasowa Francji) Pasquale Panozzo, badacz CNRS w Obserwatorium Paryskim-PSL, jest głównym autorem pracy opublikowanej w Astronomy and Astrophysics Letters.

Naukowcy z konsorcjum Gaia skanowali najnowsze dane z sondy, chcąc opublikować kolejny katalog w 2025 roku, kiedy odkryją konkretny układ podwójny gwiazd.

Przeczytaj także: Odkrycie nietypowej czarnej dziury 33 razy większej od Słońca w Drodze Mlecznej

Największy w galaktyce

„Widzieliśmy gwiazdę nieco mniejszą od Słońca (około 75% jego masy) i jaśniejszą, krążącą wokół niewidzialnego towarzysza”.Można go rozpoznać po zakłóceniach, jakie powoduje, mówi Pasquale Panozzo, wiceprezes ds. przetwarzania widmowego w Gaia.

Teleskop kosmiczny podaje niezwykle precyzyjną lokalizację gwiazd na niebie, dzięki czemu astronomowie byli w stanie scharakteryzować orbity i zmierzyć masę niewidzialnej gwiazdy towarzyszącej: 33 razy większą od masy Słońca.

Dalsze obserwacje za pomocą teleskopów naziemnych potwierdziły, że rzeczywiście była to czarna dziura o masie znacznie większej niż znane już w Drodze Mlecznej czarne dziury pochodzenia gwiazdowego – od 10 do 20 mas Słońca. Takie gigantyczne obiekty zostały już wykryte w odległych galaktykach za pomocą fal grawitacyjnych. Ale „Nigdy w naszym kraju”. Powiedział doktor Panozzo.

Śpiąca czarna dziura

Gaia BH3 to czarna dziura „śpiąc” : Jest zbyt daleko od swojej gwiazdy towarzyszącej, aby usunąć materię, dlatego nie emituje promieni rentgenowskich, co bardzo utrudnia jej wykrycie. Teleskopowi Gaia udało się znaleźć pierwsze dwie nieaktywne czarne dziury (Gaia BH1 i Gaia BH2) w Drodze Mlecznej, ale mają one rekordowe masy.

READ  Punkt właśnie dotarł w kosmos

W przeciwieństwie do Słońca, mała gwiazda w układzie podwójnym BH3 jest „Bardzo uboga w pierwiastki cięższe od wodoru i helu” Obserwatorium Paryskie wyjaśnia w komunikacie prasowym. „Zgodnie z teorią tylko te ubogie w metale gwiazdy są w stanie utworzyć tak masywną czarną dziurę”. zauważa dr Panozzo. Dlatego badanie na to wskazuje „Pożyczki” Z czarnej dziury wychodziła masywna gwiazda, która również była uboga w metale.

Przeczytaj także: Nie ma czarnej dziury ani gwiazdy neutronowej? Ciało kosmiczne nieznanego typu budzi ciekawość astronomów

Zrozumienie składu Drogi Mlecznej

Gwiazda układu, mająca 12 miliardów lat, „Starzeje się bardzo powoli” Kiedy powstaje czarna dziura „Żył tylko 3 miliony lat”. On opisuje. „Te ubogie w metale gwiazdy były bardzo obecne w początkach galaktyki. Badanie ich dostarcza nam informacji o ich powstaniu. Dodaje naukowiec.

Kolejną ciekawostką dotyczącą pary gwiazd jest to, że w dysku Drogi Mlecznej obraca się ona w kierunku przeciwnym do pozostałych gwiazd. „Być może dlatego, że czarna dziura powstała w innej, mniejszej galaktyce, która zniszczyłaby Drogę Mleczną na wczesnym etapie życia”. On mówi.

Sonda Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej, która od 10 lat znajduje się w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, dostarczy w 2022 roku trójwymiarową mapę pozycji i ruchów ponad 1,8 miliarda gwiazd.