Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Przede wszystkim eurosceptycyzm

Polska: Przede wszystkim eurosceptycyzm

Wraz z dojściem do władzy konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość jesienią 2015 roku w Polsce nastąpił wyraźnie eurosceptyczny zwrot. Ilustracja przedstawiająca konferencję zorganizowaną w Ambasadzie RP w Paryżu w dniu 12 maja 2016 r. przez Wicepremiera i Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego.

opublikowany


Czas czytania: 3 minuty

Gigantyczna polska flaga zostaje umieszczona nad bardzo małą flagą europejską podczas demonstracji opozycji w Warszawie, 7 maja 2016 r. To nie lada symbol… (Reuters – Kasper Bempe)
„Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej ze względu na swoją wagę gospodarczą i położenie. Ponadto jesteśmy bardzo aktywni we wszystkich instytucjach europejskich.– wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

Ale jest rozmowa. I rzeczywistość. W swoim przemówieniu Minister niewiele wspomniał o Unii Europejskiej. I w dokument Plan działań na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w Polsce (Plan Działań na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w Polsce), rozdawanym z okazji konferencji, na ostatniej stronie znajduje się… tylko jedna wzmianka o Federacji. W tym przypadku (mały) akapit poświęcony jest konieczności „Najwyższa jakość (w użyciu) fundusze” Społeczności przypisane do Warszawy.


„Nie chodzi tylko o to, żeby te pieniądze wydać. Trzeba zmienić filozofię wydawania. Te pieniądze powinny być produktywne. Nie należy ich inwestować w aquaparki, tylko w infrastrukturę i rozwój regionalny.– powiedział Mateusz Morawiecki. Kto nie powiedział praktycznie nic innego o UE? Tak jakby dotacje brukselskie były jedynym elementem społecznym, który liczy się dla nowego zespołu rządowego w Warszawie… Ani słowa o korzyściach, jakie daje jednolity rynek, współpraca państw członkowskich i najważniejsze projekty realizowane przez Unię. Tymczasem przystąpienie Polski do Unii z pewnością przyczyniło się do 25% wzrostu gospodarczego kraju w latach 2008–2015, o czym wspomniał ambasador RP w Paryżu Andrzej Burt. W czasie, gdy szef polskiej dyplomacji nie wahał się podkreślić, że to integracja europejska go przyniosła „Nigdy więcej kryzysów„…

Wicepremier ze swojej strony podkreślił potrzebę pomocy polskim firmom w rozwijaniu ich działalności w Stanach Zjednoczonych, Azji i Afryce. Na szczęście jeden ze slajdów, na którym wyjaśnił przebieg swojej konferencji, w bardzo niewielkim stopniu nalegał na tę kwestię „Rynek europejski jest nadal kluczowy”

READ  Kalendarz ekonomiczny: Nadchodzą listy od bankierów z Fed

„Jesteśmy bardzo otwarci na kapitał zagraniczny.”– podkreśla Mateusz Morawiecki. Cyt inwestycja Wartość 500 milionów euro ogłosił niemiecki producent samochodów Mercedes w Gower (południowy zachód).

Inwestycje lokalne, a nie zagraniczne
Jednak nowe władze to wskazują „Dwie trzecie eksportu (polerowanie) pochodzą od firm zagranicznych.”. „Do tej pory nasz model rozwoju był w dużej mierze zależny od kapitału zagranicznego, którego obecność w naszej gospodarce jest… (…) Pożądane, o ile umożliwia wzrost PKB i przyczynia się do transferu technologii.. Teraz jednak chodzi o zwiększenie udziału inwestycji krajowych.


Minister odrzucił korzyści, jakie przynosi polska gospodarka. Wśród tych pracowników „Bardzo dobrze wyszkolony” I którym pensje powinny wzrosnąć („Połowa polskiej populacji czynnej zawodowo zarabia mniej niż 565 euro netto”Przypomina mu „plan pracy”), Sektor bankowy „Stabilny i zyskowny”


Polski urzędnik podkreślał potrzebę reindustrializacji kraju. W szczególności należy polegać na substratach, takich jak stocznie i chemikalia. Rozwijając nowe technologie i innowacyjne biznesy. Jak nalegał „Rozwój obszarów wiejskich” I„Wstaw małe miasta”.


Jest jeszcze kilka przeszkód do pokonania. w szczególności „Słabe instytucje” Kto tego nie ma „Długoterminowa wizja rozwoju Polski i (Potrzebować) Koordynowanie działań administracji publicznej.” „Wysokie koszty funkcjonowania administracji nie przełożyły się na wzrost jej efektywności”.„, wyjaśnia plan. Ledwo zawoalowana krytyka administracji poprzedniego rządu Platforma obywatelska (Wyjechać).


Kolejny problem: niska demografia. Dodał: „Jeśli nie zatrzymamy tego procesu, ludność ucierpi (38,5 mln osób, przyp. red.) W 2050 roku może spaść o 5 milionówstwierdza biznesplan. „Problem będzie się pogłębiał Migracja młodzieży I Współczynnik dzietności bardzo niski”. Za tymi słowami niezadowolone umysły mogły w sposób dorozumiany odczytać potrzebę wprowadzenia polityki Natalista I rodzina Atak, jaki nowa władza, przy wsparciu Kościoła katolickiego, zamierza przeprowadzić…

READ  Metz. Marian Wallace był największym dilerem