Władimir Putin i jego służby bezpieczeństwa znajdują się na celowniku rosyjskiej opozycji na uchodźstwie, która krytykuje złamanie obietnic bezpieczeństwa po śmiercionośnym ataku w Moskwie.
Rosji, często określanej mianem państwa policyjnego, w którym całą władzę sprawują „struktury władzy”, takie jak policja, wywiad i wojsko, nie udało się udaremnić najgorszego ataku, jaki widział w tym kraju w ciągu ostatnich 20 lat, w wyniku którego zginęło ponad 100 osób. ludzie nie żyją. 130 zabitych. Co gorsza, Zachód ostrzegłby Moskwę o zagrożeniu.
Jakie pojawiają się pytania, gdy wiemy, że władze systematycznie eliminują każdy, nawet najmniejszy konflikt, poprzez aresztowania? „Uderzająca jest katastrofalna niekompetencja naszych służb bezpieczeństwa” – twierdzi Iwan Żdanow, była prawa ręka głównego działacza kremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który zmarł w lutym w arktycznym więzieniu.
Popularność oparta na bezpieczeństwie
Władimir Putin, były oficer radzieckiego KGB, który stał także na czele jej rosyjskiej następczyni, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, swoją popularność zbudował na przywróceniu porządku i stabilności w kraju po burzliwych latach 90., czyniąc Czeczenię ofiarą niepodległości i pragnień islamistycznych.
Po zapewnieniu Rosji bezpieczeństwa po serii ataków terrorystycznych, za które w 1999 r. obwiniono czeczeńskich rebeliantów, Władimir Putin stopniowo ograniczał wszystkie podstawowe wolności w kraju. Prawie wszyscy jego przeciwnicy, jak Aleksiej Nawalny czy były oligarcha Michaił Chodorkowski, zostali uwięzieni, zamordowani, jak Borys Niemcow, lub zesłani na wygnanie.
Odbudowa mięśni kraju nie zapobiegła straszliwym atakom terrorystycznym: wzięcie zakładników przez czeczeńskich rebeliantów teatru w Dubrowce w 2002 r. i szkoły w Biesłanie w 2004 r. jest tragicznym przykładem.
„Ale ataki terrorystyczne nie ustają, a FSB podejmuje się wszystkiego z wyjątkiem swoich bezpośrednich obowiązków: zabijania przeciwników politycznych, szpiegowania obywateli i ścigania osób, które sprzeciwiają się wojnie” – skrytykował działacz opozycji, który niedawno został zaatakowany młotkami na Litwie.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”