Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ambasador Rosji w Polsce zostanie wezwany w związku z rosyjskim pociskiem, który przeleciał nad krajem przez około czterdzieści sekund

Ambasador Rosji w Polsce zostanie wezwany w związku z rosyjskim pociskiem, który przeleciał nad krajem przez około czterdzieści sekund

Dwa lata po rozpoczęciu wojny na dużą skalę dynamika wsparcia Zachodu dla Kijowa traci impet: „W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nowo zadeklarowana pomoc zmalała w okresie od sierpnia 2023 r. do stycznia 2024 r. Według najnowszego raportu Kiel CompanyOpublikowano w lutym 2024 r. I ta tendencja może się utrzymać, Senat USA ma trudności z zapewnieniem pomocy, a Unia Europejska (UE) miała wszystkie trudności z zapewnieniem 50 miliardów pomocy w dniu 1.R luty 2024 r. w związku z węgierską blokadą. Należy pamiętać, że te dwa pakiety pomocowe nie zostały jeszcze uwzględnione w najnowszej ocenie Instytutu Kilońskiego, która kończy się w styczniu 2024 r.

Dane niemieckiego instytutu pokazują, że liczba darczyńców maleje i skupia się wokół Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz krajów Europy Północnej i Wschodniej, obiecujących zarówno większą pomoc finansową, jak i bardziej zaawansowaną broń. Łącznie od lutego 2022 roku państwa wspierające Kijów przekazały na rzecz Kijowa co najmniej 276 mld euro na poziomie wojskowym, finansowym i humanitarnym.

W wartościach bezwzględnych kraje bogate są bardziej hojne. Zdecydowanie wiodącym darczyńcą są Stany Zjednoczone, które zadeklarowały pomoc na kwotę ponad 75 miliardów euro, w tym 46,3 miliarda na pomoc wojskową. Kraje UE ogłosiły zarówno pomoc dwustronną (64,86 mld euro), jak i wspólną pomoc ze środków Unii Europejskiej (93,25 mld euro) na łączną kwotę 158,1 mld euro.

Kiedy te wkłady porównuje się z produktem krajowym brutto (PKB) każdego kraju-darczyńcy, ranking ulega zmianie. Stany Zjednoczone spadły na dwudzieste miejsce (0,32% swojego PKB), daleko za sąsiadującą Ukrainą czy byłymi sojusznikami, republikami radzieckimi. Prym wiedzie Estonia z pomocą w stosunku do PKB na poziomie 3,55%, za nią plasują się Dania (2,41%) i Norwegia (1,72%). Resztę pierwszej piątki uzupełniają Litwa (1,54%) i Łotwa (1,15%). Trzy państwa bałtyckie, które graniczą z Rosją lub jej sojuszniczą Białorusią, należą do najhojniejszych darczyńców od początku konfliktu.

READ  W Polsce złodziej udawał manekina w witrynie sklepowej

Pod względem odsetka PKB Francja zajmuje dwudzieste siódme miejsce z 0,07% PKB, za Grecją (0,09%). Pomoc udzielana przez Paryż stale maleje od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – Francja w kwietniu 2023 r. była dwudziesta czwarta, a latem 2022 r. trzynasta.