Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska chce zostać głównym dostawcą ropy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i zastąpić Rosję – Euractiv FR

Polska chce zostać głównym dostawcą ropy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i zastąpić Rosję – Euractiv FR

PKN Orlen, największy polski koncern naftowy z większościowym udziałem państwa, twierdzi, że może zastąpić Rosję w roli głównego dostawcy ropy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ posiada infrastrukturę, dobrych dostawców i wystarczającą ilość paliwa, aby zapewnić ciągłe dostawy ropy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej Kraje europejskie. Region.

W środę 4 maja przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła nowy pakiet sankcji wobec Rosji, obejmujący zawieszenie importu rosyjskiej ropy do państw członkowskich UE na najbliższe sześć miesięcy. Do końca roku Unia Europejska wprowadzi zakaz importu produktów rafinowanych. Zakaz nie będzie dotyczył Węgier i Słowacji, które w dużym stopniu zależą od Rosji w zakresie dostaw paliwa.

Polska firma Orlin chce pomóc krajom uzależnionym w dużym stopniu od rosyjskiej ropy.

„W momencie rezygnacji z dostaw ze Wschodu Orlin utrzyma stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale także do całej Europy Środkowo-Wschodniej.”Wyjaśniła Polskiej Agencji Prasowej. Firma oznajmiła, że ​​jest przygotowana na wszystkie scenariusze.

Przedstawiciele Orlina poinformowali także, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę spółka nie dokonała ani jednego zakupu ropy z Rosji. Od rozpoczęcia wojny 24 lutego firma otrzymała już 30 tankowców z różnych innych źródeł.

Według przedstawicieli firmy, w ciągu ostatnich czterech lat Orlin przetestował ponad 100 rodzajów ropy, aby znaleźć najbardziej odpowiednie źródła, które zastąpią rosyjskie paliwo.

PKN Orlen posiada sześć rafinerii – trzy w Polsce, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Rocznie rafinuje 29,5 mln ton ropy naftowej. Koncern ograniczył ilość rafinowanej rosyjskiej ropy z 90% całkowitej rafinacji ropy w 2017 r. do 70% w 2020 r. Od tego czasu ilość rosyjskiej ropy przerabianej przez Orlin prawdopodobnie jeszcze bardziej spadła.