Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, Niemcy i Holandia tworzą natowską „Armię Schengen”.

Polska, Niemcy i Holandia tworzą natowską „Armię Schengen”.

To mógłby być początek „obszaru Schengen sił NATO”. 31 stycznia Holandia, Niemcy i Polska podpisały porozumienie o utworzeniu „korytarza wojskowego”. Cel: Regulowanie przemieszczania wojsk i sprzętu pomiędzy sojusznikami.

Reklama

Wojna na dużą skalę na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest szybkie przemieszczanie się wojsk sojuszniczych. Doprowadziło to do podpisania porozumienia ułatwiającego przemieszczanie się wojsk z Polski, Niemiec i Holandii na ich terytoria.– wyjaśnia Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nie można pozostać obojętnym na to, co robią Ukraińcy. Jeśli chcemy zyskać siłę w ramach sojuszu, najważniejszy jest ruch sojuszu: ruch naszych sił wewnątrz i dla nas.

Inicjatywa, która wywołała wiele atramentu w Rosji, usunie bariery prawne na granicach i zharmonizuje infrastrukturę, taką jak drogi i mosty, aby umożliwić przejazd dużych pojazdów wojskowych.

Logistyka wojskowa

To kolejny etap integracji. W obliczu wyzwań geopolitycznych, jakie widzimy na całym świecie, jeszcze ważniejsza jest szybka mobilność wojskowa i sprawna logistyka.– mówi Daphne Bergsma, Ambasador Holandii w Polsce.

Nazywamy go „kompatybilnym korytarzem wojskowym”, ale właśnie dlatego uznaliśmy, że jest to konieczne: jest to pierwszy tego rodzaju korytarz i jesteśmy bardzo dumni, że trzem krajom udało się to osiągnąć. Bardzo aktywnie wspieramy Ukrainę. […]_To symbol tego, jak wspieramy Ukrainę i w tym sensie przyczyniamy się do bezpieczeństwa Europy._”

Koncepcja sił Schengen, wprowadzona w 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym, wyszła z pudełka wraz z inwazją na Ukrainę na dużą skalę w 2022 r. Wśród jego celów: usprawnienie kluczowych dostaw wojskowych do Kijowa.

Jako mechanizm szybkiego i skutecznego transferu wojsk, zaopatrzenia, sprzętu, amunicji, jakikolwiek mechanizm usuwający granice i ograniczenia utrudniające szybkie rozmieszczenie sił zbrojnych jest po prostu niezbędny”.– wyjaśnia Jaroslav Kosicewski, ekspert ds. bezpieczeństwa w Fundacji Stratpoints.

READ  Wilfredo León, kubański „biegacz”, który zrewolucjonizował polską siatkówkę

Po dwóch latach wojny z siłami rosyjskimi szybkość logistyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek dla armii ukraińskiej, która cierpi na braki sprzętu i amunicji.

Dodatkowe zasoby • Magdalena Chodownik